skip to main content

Putin moc nevydělává. Aspoň podle jeho majetkového přiznání

Máte 1 minutu?

Putinovy počty. Ruský prezident zveřejnil majetkové přiznání. Za rok 2018 podle něj vydělal 135 000 dolarů. To se jeho kritikům zdá směšně málo a naznačují, že příjmy Vladimira Putina, označovaného některými za jednoho z nejbohatších lidí světa, jsou údajně mnohokrát vyšší.

Paris is burning. Hoří Notre-Dame, nejnavštěvovanější francouzská a evropská památka vůbec. Od pondělí večer katedrálu hasí čtyři stovky pařížských hasičů. Oheň je už částečně pod kontrolou, dvě hlavní věže stojí, ale škody jsou značné – zřítila se věžička z 19. století, dvě třetiny střechy jsou pryč, dubové krovy z 13. století to taky mají za sebou. Celý svět sledoval katastrofu prostřednictvím sociálních médií a online feedů – a uživatelé Youtube se nestačili divit, co jim algoritmy u živých přenosů nabízely jako doplňující informace k požáru.

Násobit jako mašina. Pokud si myslíte, že násobilka, kterou vás naučili na základní škole, je nejlepší způsob, jak porovnat účty mezi násobiteli a násobenci, vědci pro vás mají numerickou bombu. Tvrdí totiž, že objevili dokonalou a definitivně nejrychlejší metodu násobení. Snad budou vaše výsledky přesnější než ty Putinovy.

Bitcoin, nebo ledovce? Island je se svou levnou elektřinou – jak známo – rájem pro firmy těžící kryptoměny, což je – jak rovněž známo – velmi energeticky náročná činnost, i když probíhá jen v procesorech propojených počítačů. Ale ani islandská hydroelektřina vyráběná relativně šetrně není tak úplně bez následků pro přírodu. Půjdou si bitcoiny a ekologie spíš po krku, nebo na ruku?

partner Forbes Espressa
Reklama
Seznamte se s exkluzivní kolekcí šperků pro muže #TROLLBEADSMEN. Každý ručně vyrobený kousek je originál s důrazem na kvalitní zpracování i zvolené materiály. Objevte své město se stylovými náramky, ze kterých si vybere milovník ležérní módy i elegance.

Máte 5 minut?

Ropná volenka. Saúdskoarabský ropný gigant Saudi Aramco vydal na začátku měsíce dluhopisy, po kterých se jen zaprášilo – objednávky na bondy během dvou týdnů desetinásobně převýšily nabídku. Co investory k dluhopisům Aramka táhne a proč najednou málokomu vadí kontroverzní pověst Saúdské Arábie? Píšeme zde.

Poznej svého Ujgura. Čína schytává mezinárodní kritiku mimo jiné za zacházení s vlastní muslimskou menšinou. Ukázalo se, že čínská vláda používá umělou inteligenci a pokročilé systémy pro rozpoznávání obličejů vyvinuté tamními startupy specificky k dohledu nad komunitou většinově muslimských Ujgurů, kteří často končí v tzv. převýchovných táborech. A etických otazníků (respektive vykřičníků) nad sledováním konkrétní skupiny lidí na základě etnicity či náboženství při bližším ohledání rozhodně neubývá.

Networking pro plaché. Budovat, udržovat a rozšiřovat síť kontaktů v rámci networkingu je pro mnoho lidí z byznysu nezbytná součást práce, jejíž přínosy jsou nezpochybnitelné. Co když jste ale introvert, pro kterého je představa komunikace s cizími lidmi příjemná asi jako vytahování vody z kolene? Přečtěte si o přístupu „loose touch“, který by právě pro vás mohl být užitečný.

Máte 10 minut?

Alibaba a 40 darmošlapů. Zakladatel a CEO Alibaby, miliardář Jack Ma, se veřejně zastal přísného pracovního modelu „996“, který frčí hlavně v čínských internetových firmách. Jde o práci od devíti do devíti, šest dní v týdnu. Bez tohoto disciplinovaného přístupu ale půjde podle Maa tamní nakopnutá ekonomika do kopru. Podpořil ho také další čínský magnát, šéf JD.com Richard Liu. Muž, který se prý nechával budit každé dvě hodiny, aby byl skutečně zákazníkům k dispozici 24 hodin denně, doslova prohlásil, že s růstem ekonomiky vzrostl i počet flákačů.

Jste taky na škaredém seznamu? Přišla vám na Instagramu od někoho ze známých zpráva, že jste byli zařazeni na jakýsi Nasty List? Neklikejte na ni. Obsahuje totiž virus, který vám ukradne kontrolu nad vaším profilem. Co se může v takovém případě stát a co dělat, pokud už jste udičku spolkli?

Appky na hlubokou práci. Multitasking není vaší nejsilnější stránkou a spíš se vám osvědčuje pracovat soustředěně na jedné věci než přeskakovat po chvílích mezi mnoha rozdělanými úkoly? Pak přesně vám na míru jsme připravili přehled několika užitečných aplikací, které vám pomůžou zabrat se pořádně do práce.

Poležet pro vědu! A jestli vás ani to nenakopne k větším pracovním výkonům, ještě pro vás máme jeden tip. NASA ve spolupráci s Evropskou vesmírnou agenturou a německým centrem pro kosmonautiku vám rády zaplatí za to, že budete dva měsíce ležet v posteli. I když to – jako ostatně nic v životě a byznysu – samozřejmě není jen tak.