skip to main content

Recese? Co o ní říkají výnosy amerických a německých dluhopisů

Máte 1 minutu?

Recese? Desetileté americké státní dluhopisy v pátek vynášely méně než tříměsíční dluhopisy, což se stalo poprvé od roku 2007. Právě inverzní výnosová křivka je považována za indikátor možné recese a podle výzkumu Artura Estrelly a Frederica Mishkina existuje v takovém případě 25–30procentní pravděpodobnost, že recese do roka a do dne přijde. Klesaly i německé dluhopisy, výnosy těch desetiletých jsou poprvé od října 2016 v záporu.

Vzácný unicorn. Oblíbená služba na ukládání vizuální inspirace všeho druhu Pinterest se v dubnu chystá na burzu. A to v pozici, kterou jí ostatní jednorožci mohou závidět – není to černá díra na hotovost. Pinterest sice podle zveřejněných přípravných dokumentů není v zisku, ale jeho ztráty se s těmi, které generují Uber nebo Lyft (rovněž se chystají na IPO), nedají srovnávat. Uvidíme, jak se digitální nástěnce, dosud ceněné na 12,3 miliardy dolarů, bude dařit.

Ještě jedno referendum. Ke statisícům lidí, kteří o víkendu v Londýně protestovali za uspořádání nového referenda o členství Velké Británie v EU, se názorově připojil i Richard Branson. „Nejsem sám, když se obávám, že je Británie blízko katastrofě děsivé velikosti, kterou představuje odchod z Evropské unie bez dohody. Celý národ se náchází v hluboké krizi,“ píše britský miliardář na svém blogu.

partner Forbes Espressa
Reklama
Módní značka Blažek už popáté představí novou kolekci na pražském Fashion Weeku. 25. 3. 2019 v 19 hodin v OD Kotva. Buďte u toho s námi.

Máte 5 minut?

Děkujeme, nechceme. Indonéské aerolinky Garuda jsou vůbec první, které se pokouší u Boeingu zrušit svou objednávku na v poslední době prokleté letouny 737 Max 8. „Naši pasažéři těmto strojům nedůvěřují,“ komentoval to stručně mluvčí společnosti. Indonésané si v roce 2014 objednali celkem 50 kusů  problémových letadel za 4,9 miliardy a dosud převzali jediný letoun. Je možné, že se krokem Garudy inspirují i další aerolinie.

Testovali jsme lidovku od Tesly. Kde to všechno je? Je tu jen volant a velký displej. Jako by sem zapomněli namontovat zbytek. Šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek, který testoval Teslu Model 3, měl z nejnovějšího elektromobilu Elona Muska pocit, jako by vlezl do kóje obchoďáku IKEA, kterou zrovna vystěhovali. Kompletní recenzi najdete v novém Forbesu NEXT na téma elektromobilita.

Netflix začíná šlapat do reklamy, ale ne jak si zřejmě myslíte. Během nové řady Stranger Things vás nebudou rušit reklamní spoty, spíš častěji uvidíte Eleven v reklamách jiných společností a do původní tvorby by se mělo dostat i víc product placementu. Speciální marketingová partnerství vyjdou na 300 tisíc až jeden milion dolarů, podle rozsahu spolupráce. Letos Netflix plánuje natočit materiál za 15 miliard dolarů, takže každá koruna se počítá. Navíc Apple dnes večer podle všeho představí jeho velkou konkurenci…

Máte 10 minut?

Rich people problems. Je levné je vyrobit a samotné obrazovky pomáhají nejrůznější procesy zlevnit. Displeje pronikly téměř do všech aspektů života, včetně pohostinství, cestování, školství nebo zdravotnictví a péče o stárnoucí populaci. Jedna skupina se všudypřítomných obrazovek ale děsí – bohatí lidé. Digitální detox, nepoužívání chytrých telefonů, deaktivace sociálních sítí, e-mailové mlčení se stávají novým statusovým symbolem a samotná lidská interakce luxusním zbožím, píší NY Times. K tomu ještě jeden článek na podobné téma: Proč se jistý druh lidí rozčiluje při zjištění, že knihy jsou jenom věci.

Na velikosti záleží. Z minivzorků kosmetiky se stává byznys, který sám o sobě stojí za pozornost. Zatímco zákazníci si zvykli, že jim přistávají automaticky jako pozornost při nákupech v řetězcích jako Sephora, značky jako Kat Von D nebo Drunk Elephant je zařadily do své běžné nabídky. Trh s mini a cestovními verzemi produktů loni v USA dosahoval 1,2 miliardy dolarů. Jak to udělat, aby vám ochutnávky přitáhly co nejvíc zákazníků, radí Vogue Business.

Tím nejlepším učitelem na celém světě je pro letošní rok Peter Tabichi. Tento Keňan učí matematiku a fyziku na střední škole Keriko ve vesnici Pwani v provincii Nakuru, kde 95 procent studentů pochází z velmi chudých poměrů, třetina z nich jsou navíc sirotci. I přesto se Tabichiho svěřenci velmi úspěšně účastní národních přírodovědných soutěží a čím dál víc z nich pokračuje na vysokou školu. Z Dubaje si Tabichi odváží cenu Global Teacher Prize a jeden milion dolarů, který uděluje Varkeyho nadace.