skip to main content

Retail není mrtvý. Americký gigant Target překvapivě roste

Máte 1 minutu?

Poprvé. Až do včerejška platilo, že německá vláda nikdy neprodala státní dluhopisy se záporným úrokem. Vše se změnilo středeční aukcí, kde si investoři pořídili třicetileté bondy za 824 milionů eur, u nichž úrok dosáhl minus 0,11 procenta. To znamená, že německá vláda zaplatí zpět „jen“ 795 milionů eur. Hodnota negativních dluhopisů kolujících po světě dosahuje 15 bilionů dolarů.

Cílené vzpouzení. Target, jeden z největších amerických retailerů, zlepšuje své vyhlídky na roční ziskovost. Stalo se tak poté, co ikonická společnost oznámila kvartální výsledky, které dopadly nad očekávání všech analytiků. Hlavním důvodem je údajně dramatické zrychlení služeb  Target relativně nově umožňuje vyzvednutí zboží v obchodě jen pár minut poté, co si jej zákazníci objednají online. Akcie v reakci na dobré zprávy narostly o 17 procent. Podobný den zažil i maloobchodník Lowe (takový méně známý Home Depot) Až to vypadá, že retail ještě neřekl poslední slovo.

Libra je pod tlakem. Tedy tentokrát nikoli britská, ale Zuckerbergova. Nová kryptoměna od Facebooku totiž čelí vyšetřování ze strany EU, která zkoumá, zda by digitální měna od Facebooku nemohla znevýhodňovat jeho rivaly, a to především v souvislosti s uživatelskými daty. Spoluúčast na kryptoměnovém projektu, jehož součástí by byla také do Facebooku integrovaná digitální peněženka, přislíbilo 27 společností, mezi nimiž je Uber, Mastercard či Spotify.

partner Forbes Espressa
Reklama
Chcete provozovat IT bez zbytečných starostí? Zajistíme správu, snížíme neočekávané náklady a investice a postaráme se o systematický rozvoj vaší IT infrastruktury. Navíc vám budeme díky naší pobočkové síti k dispozici po celé republice. Jsme XANADU a postaráme se o vaše IT.

Máte 5 minut?

Americký sen Jana Bednáře pokračuje. Jeho startup, který provozuje fulfillment centra, jež pro americké e-shopy zajišťují logistiku s doručováním zásilek koncovým zákazníkům, se podruhé za sebou objevil v prestižním žebříčku Inc. 500, který hodnotí nejrychleji rostoucí americké firmy z pohledu příjmů. Valuace firmy se po loňské investici vyšplhala na 60 milionů dolarů a Bednář stále drží 70 procent. Ještě před 30. rokem života not bad.

Levně koupit. Na Foolu se blíže podívali na tři „Buffetovy“ akcie, které jsou nyní tak levné, že si zaslouží pozornost. Mezi bankou Wells Fargo a farmaceutickou společností Teva vyniká jeden titul samotná Berkshire Hathaway. Ta jen od letošního července, díky hromadě hotovosti, kterou není kam alokovat, a pár ztrácejícím se titulům, přišla o 7,5 procenta. Údajné výprodejové ceny si přitom už před nějakou dobou všiml Bill Ackman, který investorům svého fondu v dopise napsal, že Berkshire Hathaway je trhem nepochopená dojná kráva.

Trump way. Vzpomínáte na Miltona Friedmana a jeho klasická slova o tom, že FED je zbytečný a měl by se zrušit? Na něj jako by nyní symbolicky navázal Donald Trump, který ve své pravidelné smršti Tweetů uvedl, že jediným problémem, s nímž se americká ekonomika potýká, je FED a jeho předseda Jerome Powell. Největší ekonomice světa by prý možná prospěla i trocha kvantitativního uvolňování. Místo zkoumání argumentace Donalda Trumpa využijme tuto příležitost k připomenutí velikána a jeho názoru na toto téma.

Máte 10 minut?

110x se v dokumentech spojených s plánovaným IPO WeWorku objevuje slovo „technologie“. Označit se za technologickou firmu je cool a zní to dobře kvůli násobkům a valuacím, avšak v Harvard Business Review rozebrali pět kritérií technologických společností, aby došli k závěru, že firma Adama Neumanna nesplňuje ani jedno. Dokud WeWork nepřijde s něčím převratným, bude technologické firmy charakterizující exponenciální efekt pouhým jednorožčím snem.

Neplacené stáže ne. Znevýhodňují znevýhodněné, prohlubují příjmovou nerovnost a nastavují nesprávnou laťku pro budoucí očekávání, argumentují ve Fast Company. Jen v Americe je přitom neplacená téměř polovina veškerých stáží. Ty, které naopak placené jsou, a třeba zrovna velmi dobře (v Googlu či ve Facebooku), údajně uloví nejčastěji studenti z afluentního prostředí, kteří si své životopisy pečlivě budovali již od střední školy.

Stárnutí je nemoc, tak ji pojďme léčit, tvrdí někteří seriózní představitelé vědy. „Celá řada z těch nejvážnějších nemocí dneška je způsobena stárnutím,“ říká například David Sinclair z Harvard Medical School. Podle něj nemůžeme pokračovat v pokroku vstříc delšímu životu, pokud na stárnutí budeme nahlížet tak jako doposud. Proces změny paradigmatu přitom musí vyjít ze všech stran  od klasifikace nemocí WHO až k samotnému výzkumu.