skip to main content

Revoluce v Applu: iTunes se otevírají Samsungu

Máte 1 minutu?

iTV od Samsungu. Apple a Samsung ohlásily bezprecedentní spolupráci. Doposud přísně elitářští jablíčkáři pustí na jaře do svého světa, konkrétně do iTunes a streamovacího standardu Apple Air Play 2, majitele televizí od jihokorejského konkurenta. Nečekaná zpráva přišla jen pár dní poté, co se definitivně ukázalo, že na staré osvědčené postupy (kouzlo iPhonů) se už Apple spoléhat nemůže.

Základní kámen. Elon Musk osobně zahájil stavbu první továrny Tesly mimo území USA. Dojednání šanghajské Gigafactory bylo hodně rychlé a rychlé bude i budování – první továrna na výrobu aut v Číně, která bude mít výhradně zahraničního vlastníka, by měla začít fungovat už do konce roku.

Ne. To bulharský experiment Petra Kellnera nevyšel. Tamní antimonopolní úřad zarazil prodej mediální společnosti Nova Broadcasting Group, na jejíž 100% ovládnutí se PPF chystala. Regulátorům se nelíbí to, co se regulátorům většinou nelíbí – že by skupina nejbohatšího Čecha získala příliš velkou část trhu a mohla si s ním dělat, co by chtěla. PK se ale i nadále může realizovat v bulharských telekomunikacích, tam se jeho přítomnosti úředníci ani politici nezalekli.

Už dost. Prezident Světové banky Jim Yong Kim se rozhodl skončit ve své funkci. Z lukrativního postu odejde 1. února, a to i když by tam měl vydržet do roku 2022, kdy mu skončí jeho druhé funkční období. Proč se tak Kim, který půjde pracovat pro nejmenovanou firmu, rozhodl, neřekl, ale spekuluje se, že si zrovna moc nerozuměl s Donaldem Trumpem.

partner Forbes Espressa
Reklama
Rozhovor s dvanáctým nejbohatším Čechem, mozkem a spolumajitelem největší české firmy Jiřím Šmejcem, o riziku, žralocích za zády a hře na housle. Jak udělat svět 2019 lepším místem a jak použít byznys nejen pro peníze. A jak tím zlepšit i sebe. Lednový Forbes. Život je bohatý.

Máte 5 minut?

Plán B. Do odchodu Velké Británie z EU zbývá něco přes 80 dní a nikdo pořád neví, jak to bude. Na ostrovech si už sice nacvičili, jak by mohla zkolabovat doprava, a poslanci se za osm dní chystají hlasovat o vyjednané dohodě, ale třeba Aston Martinu už došla trpělivost a spustil záložní plán pro případ chaotického brexitu. Ten zahrnuje hledání nového šéfa pro zásobování, přípravu leteckého doručování součástek, hledání přístavů, které by mohly nahradit Dover, který podle všeho čeká totální kolaps.

Úprk. Že začíná jít do tuhého, naznačují i nejnovější odhady konzultantů z EY. Ti spočítali, že ještě před britským odchodem se do kontinentálních finančních center přesune majetek za 800 miliard liber (celková hodnota ostrovního bankovního sektoru je osm bilionů). EY od schválení brexitu sleduje 222 vybraných firem a varuje, že tohle číslo je jen oficiální špička ledovce.

Napravený výtržník. Ale znáte to, všechno jde, když se chce. Své by o tom mohl vyprávět třeba mostecký podnikatel Vladimír Michalčík. V mládí se chytil špatné party a skončil za mřížemi, kde se začal sám vzdělávat a číst o ekonomii. Dnes je úspěšný podnikatel a obrat jeho firmy Gitano Cosmetics by měl letos přesáhnout 60 milionů.

Máte 10 minut?

Digi horečka. Jestli přemýšlíte, zda si nezaložit startup, který bude pomocí chytrého udělátka monitorovat něco, co se bude týkat zdraví, jděte do toho. Segment digitálních health pomocníků je totiž v posledních letech sázka na jistotu. Podle nejnovějšího reportu organizace Startup Health se investice do něj loni vyšplhaly na 14,2 miliardy dolarů a průměrná výše investice se zastavila na 20 milionech. Ještě v roce 2010 bylo tohle všechno zhruba 14x menší.

Twitter má novou jedničku – japonského miliardáře a zakladatele oděvního řetězce Zozo Jusakua Maezawu, který je autorem nového nejretweetovanějšího příspěvku. Jak tuhle pozici získal, je ale minimálně diskutabilní. Maezawa, který už taky koupil všechny místenky na první cestu SpaceX k Měsíci, totiž k tomu, aby ho retweetovali, vyzval své fanoušky. A nabídl jim za to, že 100 z nich získá ne úplně malý podíl (za zhruba miliardu dolarů) v jeho firmě. Do včerejšího večera ho poslechlo přes 5,5 milionu lidí…

Péřovka, nebo plastovka? Máte chuť koupit si na sebe něco sezonního, co bude in ještě příští zimu a ideálně se v tom i zahřejete? Pak by vaše volba měla být jasná – zajděte si pro péřovku. Prošívané bundy jsou v posledních třech letech jedním z globálně nejprodávanějších zimních fashion produktů a vyrábějí je jak outdoorové firmy, tak třeba Chanel, Prada i Versace. A myslí se i na husy, peří totiž stále častěji nahrazují výplně z recyklovaných plastů nebo polyesteru. Takže…?