skip to main content
Forbes Espresso

Ropná válka. Saúdové těží jako o život, řidiči jásají a investoři trnou

Máte 1 minutu?

Nic banálního. Zavolat mámě, nabídnout pomoc sousedovi, pohlídat děti známé, podpořit kolegyni v práci, krotit se na sociálních sítích. Rady, jak se chovat v době pandemie, znějí zdánlivě banálně, mohou být ovšem v jistém ohledu důležitější než nošení roušek. Podle filozofa Schopenhauera jsou lidé podobní dikobrazům, kteří se v dobrých časech zraňují bodlinami, ale když přituhne, ohleduplně k sobě přilnou. Je čas zatáhnout ostny.

Harvey Vinenstein. Ve zbědovaném zdravotním stavu nepřipomíná Harvey Weinstein sexuálního predátora. Však už jím také není a nikdy nebude. Ale býval jím, za což ho stihl tvrdý trest: filmový producent se podle amerického soudu dopustil znásilnění a sexuálního nátlaku – z čehož ho vinilo přes 90 žen – a za to jej po ostře sledovaném procesu poslal na 23 let do vězení. Weinstein produkoval mimo jiné kultovní snímek Pulp Fiction a za mřížemi ho patrně čekají další „historky z podsvětí“…

Ropáci. Cena ropy letí dolů rychleji než Ester Ledecká ze svahu: od začátku roku se snížila téměř o polovinu, na současných 36 dolarů za barel. Může za to spor Ruska a Saúdské Arábie, státy se nedohodly na koordinaci těžby. Saúdskoarabský gigant Saudi Aramco v důsledku toho těžbu zvýšil na 13 milionů barelů denně, čímž o milion barelů zvedl dosavadní kapacitu. Znamená to levnější pohonné hmoty, ale radost řidičů je kompenzována strachem investorů: z toho, že globální ekonomiku čeká i kvůli ropné válce recese.

partner Forbes Espressa
Reklama
První čistě elektrické SUV od Mazdy pomalu přijíždí! Nová Mazda MX-30 vstoupí už v září do Česka a nabídne vám skvělou kombinaci propracovaného japonského designu a unikátních jízdních vlastností. Budoucnost je v elektřině, budoucnost je v Mazdě MX-30. Nenechte si ji ujet!

Máte 5 minut?

Dobro za 35 milionů. Jsou i jiné nemoci než ta, které je teď všude plno. Bipolární poruchou trpí zhruba procento populace, léčba je složitá. Pomoci chce český startup Mindpax: vyvíjí platformu kombinující v sobě fyziologické a psychologické poznatky tak, aby se optimalizovala léčba a lépe chápal stav pacientů. Mindpax nyní získal čerstvou investici 35 milionů korun, již využije na rozšíření týmů a na technologický rozvoj.

Zoot a booh. Vohákni se jako booh. Tak zní název pořadu televize Óčko, za nímž stojí vzpamatovávající se módní e-shop Zoot. Na obrazovce probíhá jakýsi módní souboj tuzemských influencerů, o jehož vítězi rozhodují diváci. Kousky z jednotlivých dílů jsou v e-shopu Zootu k zakoupení a je o ně zpravidla velký zájem.

Ruce vzhůru? Ach, rádi bychom se zde již koronaviru vyhnuli, ale snadnější je minout cestou z Evropy do Ameriky oceán. Pokud jste ve stresu třeba i proto, že se kvůli snížení rizika nákazy nemáte dotýkat tváře, tím spíš se jí dotýkat budete. Podle jedné studie se vystresovaní lidé spontánně dotýkají nosu, tváře či brady častěji, než když jsou v klidu. Může to souviset s evolucí, poněvadž tyto dotyky mohly zvyšovat intenzitu vůně či byly spojeny s krmením. Z této zprávy se ale rozhodně nenervujte, ruce nechte dole!

Máte 10 minut?

Greta nebyla Greta. Dva ruští komici napálili britského prince Harryho, když se ve dvou telefonátech s ním vydávali za ekologickou aktivistku Gretu Thunberg. Harry podle nich mluvil velmi otevřeně, kritizoval například amerického prezidenta Trumpa, který má prý kvůli lhostejnému přístupu k životnímu prostředí „na rukou krev“. Výňatky z telefonátu pustila Ruská státní televize, řečnickou otázkou zůstává, zda by vysílala i případný „fake rozhovor“, v němž by se Vladimir Putin vyjadřoval o saúdskoarabských vládcích ropy…

Svoboda na rtech. Existuje vůbec nějaká země, kde se o koronaviru nemluví? Jistě: KLDR. Tam žádný COVID-19 není, aspoň podle oficiálního (tedy velmi „věrohodného“) tvrzení… Proti tuhému režimu se nenápadnou, leč vizuálně dobře postřehnutelnou formou začínají bouřit tamější mileniálové: používají kosmetiku pašovanou z Jižní Korey, přestože ženy musejí za řasenku nebo rtěnku platit dvoutýdenním přídělem rýže. Svoboda – či aspoň její závan – zkrátka není zadarmo.

Pivo z Marsu. Společnost Adidas se připojila k dodavatelům materiálů na Mezinárodní vesmírnou stanici. Výrobce sportovních potřeb hodlá v kosmu testovat polymery pro podšívky do tenisek, jež by mohli v budoucnu využít atleti. Pravda, víc než o seriózní výzkum jde zatím o marketing, což je případ i pivovaru Budweiser. Ten na stanici poslal semena ječmene s nadneseným reklamním heslem, že chystá první pivo z Marsu. Na zdraví!

Nedýchá, žije. A ještě jednou vesmír: to, jak by mohl fungovat život na jiných planetách, naznačil objev prvního tvora na světě, který k životu nepotřebuje kyslík. Jedná se o parazita jménem Henneguya salminicola sídlícího v těle lososů, přičemž toto stvoření podobné medúze postrádá genom, jenž jiným organismům umožňuje dýchání. Vědci zatím nevědí, jak přesně parazit bez kyslíku přežívá, domnívají se ale, že jde o jakousi pijavici produkující energii z lososa.