skip to main content

Rostlinný Big Mac se blíží, McDonald’s se rozhoupal ke spolupráci s Beyond Meat

Máte 1 minutu?

Je to jejich vina. Dvoudenní stávka pilotů British Airways, během které se na začátku září zrušilo 2325 letů, snížila provozní zisk aerolinek o 137 milionů eur. V rámci aktualizace svého letošního finančního výhledu to uvedl letecký holding IAG, do kterého British Airways patří. Piloti, kteří jsou s vedením společnosti stále na nože, vzkázali, že kdyby vedení přistoupilo na jejich podmínky, vyšlo by to jen na pět milionů.

Superkolo. Peloton, výrobce vytuněných rotopedů, na kterých si můžete doma zajet streamovanou tréninkovou hodinu jako v tělocvičně, se toho na rozdíl od jiných nelekl a je na burze. Akcie nabízel za 29 dolarů a během IPO získal 1,16 miliardy dolarů, čímž se jeho hodnota přehoupla přes osm miliard. Během obchodování ale cena akcií firmy, která zaručeně poslední tři roky a dost možná od svého založení v roce 2012 nebyla v zisku, klesla na 25 dolarů.

Smíme? Venezuelská centrální banka zkoumá, jestli může do svých rezerv přijímat kryptoměny. Státní ropná společnost Petroleos de Venezuela by jí je totiž ráda, vzhledem k tomu, že v zemi skoro žádné jiné peníze nejsou, poslala. A když už jsou v tom, tak bankéři rovnou posuzují, zda by mohli částky vázané v bitcoinech a ethereu připočítat i do státních rezerv, které momentálně dosahují svého třicetiletého minima 7,8 miliardy dolarů.

partner Forbes Espressa
Reklama
Navštivte Prezentaci předních vysokých škol pohostinství na světě - Glion a Les Roches, který se koná 11. října v Praze. Budete mít možnost se potkat se zástupci školních kampusů ze Švýcarska, Španělska a Velké Británie a rovněž možnost konzultace s experty na studium v zahraničí - IQ Consultancy. Prezentace se uskuteční v hotelu Four Seasons Hotel Prague, vstup je zdarma, je nutné se registrovat zde.

Máte 5 minut?

My taky! McDonald’s, největší světový řetězec prodávající burgery, se spojil s propagátory nemasového masa z Beyond Meat a půl roku po velkém rostlinném úspěchu konkurenčního Burger Kingu a dalších vyzkouší, co severoameričtí zákazníci řeknou na jeho alternativní nabídku. Hraje se sice hlavně o obyvatele USA, McDonald’s je ale na rozdíl od rivalů opatrný a pokusný PLT (plant, lettuce, tomato) burger představí v nadcházejících 12 týdnech v 28 restauracích v Ontariu v Kanadě. Nejbližší evropskou variantu dostanete v Německu.

All time high. A teď dobrá zpráva pro milovníky tradičních módních značek – zatímco většina z nich přestává být in a zákazníci jim utíkají k nově vznikajícím hvězdám, Nike se nejen drží, ale rovnou upaluje opačným směrem. Její akcie jsou nejdražší v historii, a to i přesto, že její oblečení je stále dražší a slevy v obchodě méně časté než dřív. Co za to může?

Tip Forbes Espressa. Nedělní večer 27. října zazní v prostorách Slavnostního sálu Grandhotelu Pupp tóny skladeb Antonína Dvořáka a Franze Schuberta. V hlavní roli bude klavír Davida Marečka, kterého na housle a violoncello doprovodí jeho kolegové z České filharmonie a zpěvem Jan Martiník, hostující sólista evropských scén. Předprodej vstupenek probíhá přes e-mail guestservice@pupp.cz nebo on-line zde.

Máte 10 minut?

Lepší karma. Kalifornský technologický institut, jedna z nejlepších univerzit na světě, dostal druhý nejvyšší peněžní dar v historii amerických vysokých škol. 750 milionů dolarů mu na zkoumání způsobů, jak zvrátit klimatickou změnu, poslali miliardáři Stewart a Lynda Resnickovi. Potravinové produkty jejich Wonderful Company si kupuje skoro polovina Američanů, manželé ale často čelí kritice za využívání plastů a nehospodárné zacházení s vodou.

Frankenweenie. Každý z nás občas udělá něco, čeho lituje. Na omyl Wallyho Conrona ale nedají někteří lidé dopustit. Conron je totiž ten, kdo na konci 80. let vyšlechtil labradoodly, populární křížence labradorského retrívra a pudla. „Udělal jsem to pro jednu slepou paní, jejíž muž byl alergický na psí chlupy. Proč je lidé dnes chovají, vůbec nechápu. Většina z těch psů jsou buď blázni, nebo mají dědičné choroby. Stvořil jsem Frankensteina.“ Tak stane se.

Syndrom bohatého kreténa. Proč mají bohatí lidé tendenci distancovat se od většiny lidské populace, od které je oddělují velké majetkové rozdíly? Ano, můžeme tomu říkat syndrom bohatých kreténů, ve skutečnosti ale dost možná nejde o výsledek traumatu z přemíry večírků, jachtařských závodů nebo golfových klání, ale spíš frustraci z toho, že ani ti nejbohatší stále nedosáhli všeho, čeho chtěli, a v jejich měřítku to znamená extrémní psychickou zátěž.