skip to main content

Salesforce zaplatilo 15,7 miliardy dolarů za Tableau, nástroj na vizualizaci dat

Máte 1 minutu?

15,7 miliardy dolarů za hezčí kontingenční tabulky. Monstrózní deal v oblasti analytiky dat včera oznámil zákaznický gigant Salesforce, když koupil společnost Tableau. Pro firmu, která se zabývá hlavně vizualizací dat a má přes 85 tisíc klientů, to je velký valuační skok: ještě v pátek se její tržní hodnota pohybovala kolem 10,79 miliardy dolarů. Akcie Tableau budou vyměněné za 1,103 akcie SalesForce, akvizice má být finalizovaná do konce října. Jen připomínáme, že Google minulý týden sáhl po analytické firmě Looker, za kterou zaplatil 2,6 miliardy dolarů.

My čekali jaro, a zatím přišel mráz. Britskou ekonomiku čeká zřejmě první vážnější zaškobrtnutí od roku 2012. Podle oficiálních dat v březnu poklesla o 0,1 procenta, v dubnu dokonce o 0,4 procenta. Důvodem je hlavně výrazný pokles výroby, v automobilovém průmyslu se propadla dokonce o 24 procent (tak nějak se totiž nevědělo, co s brexitem). Naopak americká ekonomika je na tom mimořádně dobře a možná brzy trhne rekord nejdelšího období nepřerušovaného růstu. Tady je 11 grafů, které ukazují, co za tím je a jaká nebezpečí číhají za zatáčkou.

Na černé listině. Některé z největších globálních technologických firem zakázaly svým zaměstnancům projednávat se svými protějšky v čínské firmě Huawei jakékoliv informace technického rázu, a to i v neformální rovině. Podle Reuters jde o výrobce čipů Intel a Qualcomm, jihokorejského operátora LG Uplus nebo vývojářské firmy InterDigital Wireless. Americké ministerstvo obchodu přímý kontakt s Huaweiem nezakazuje, nicméně se zdá, že některé firmy se snaží případným problémům s Trumpovou vládou raději předejít.

Erste Private Banking bylo hrdým partnerem letošního ročníku ZUŠ Open. Ve dnech 31. 5. – 1. 6. 2019 proběhl 3. celostátní happening základních uměleckých škol ve veřejném prostoru. Jsme rádi, že můžeme dlouhodobě tento projekt Nadačního fondu Magdaleny Kožené podporovat a přispět tak ke sdílené radosti a respektu k unikátnímu systému základního uměleckého vzdělávání. 

Máte 5 minut?

Vítkovci v Chuchli. Účet za rodinnou investici jednoho z nejbohatších Čechů Radovana Vítka do závodiště ve Velké Chuchli, jehož revitalizaci řídí jeho paní Marie, roste. Marie Vítková v rozhovoru pro nový Forbes uvedla, že zatím do areálu investovali 67 milionů korun (letos například 13 milionů za parkurové kolbiště s mobilní tribunou pro 600 diváků), přičemž dalších 90 milionů nabízejí za pozemky, které pod závodištěm a některými nemovitostmi stále vlastní stát. Při započtení kupní ceny, která se před dvěma lety odhadovala na 170 milionů korun, už se blíží utracené čtvrtmiliardě. Hyjé!

Zrcadlo, kdo je na světě nejmocnější? Na špici studie Global Cities konzultační společnosti A. T. Kearney se pořád drží New York, Londýn a Paříž. Ale pozor, dopředu se v žebříčku nejkonkurenceschopnějších měst planety derou čínské metropole – Hongkong, Peking a Šanghaj už dohání Los Angeles, Berlín nebo Tokio. Aby mohly soutěžit s centry vlivu západního světa, musí být čínská města trochu… zábavnější pro život. A taky víc dbát na diverzitu a inkluzi, jako ostatně dnes všichni.

Po přečtení (ne)palte. Zprávy o pálení zboží, které se módním značkám nedaří prodat, hodně zákazníků pobouřily – známý je třeba případ britského labelu Burberry, který v roce 2017 zničil zboží v hodnotě 28 milionů liber. Francie teď přišla se zákonem, který ničení tun oblečení a dalšího zboží zakazuje. Vláda, která dosud odhadovala objem zničeného zboží na 650 milionů eur ročně, tak chce předejít zbytečné nadměrné produkci a věří, že nová legislativa doplní zákon proti plýtvání jídlem, který tamní poslanci přijali před třemi lety.

Máte 10 minut?

Airpodová etiketa. Nechat si sluchátka v uších, když si objednáváte kávu nebo cestou do práce potkáte kolegu a máte zbytek cesty společný, je přinejmenším neslušné. Nechat si sluchátka v uších je ovšem taky užitečný trik, který vám může pomoci vyrovnat se s jednou nepříjemností (obzvlášť když jste žena) – díky nim můžete ignorovat pořvávající lidi na ulici, agresivní spolucestující v MHD a jiné druhy nevyžádané interakce a pozornosti.

Reuse everything. Symbolem prvního boje proti plastovým odpadům byl kelímek a brčko. No a Starbucks, jeden z řetězců, které bez nich donedávna nemohly existovat, se rozhodl, že se na vlně znovupoužitelnosti taky sveze. V pobočce na londýnském letišti Gatwick začne zákazníkům, kteří si místo znovupoužitelného kelímku chtějí koupit kafe v jednorázovém, přidávat k účtu výchovnou přirážku. Za měsíc by podle interních odhadů mohl Starbucks ušetřit až sedm tisíc kelímků.

Černobyl je všude. Respektive jeho pozůstatky, které lze dodnes naměřit v mase švédských divočáků nebo mléce norských kraviček (a měřit se pro jistotu ještě několik let budou). Úspěch seriálu HBO, který katastrofu vypráví tak dobře, že se stal podle IMDb nejlépe hodnocenou televizní sérií všech dob, se odráží i na zájmu turistů, kteří se na místo katastrofy chtějí podívat – oproti loňsku stouply rezervace služeb místních průvodců o 40 procent.

BFFs. Že bez sebe druhý a třetí nejbohatší muži světa nedají pomalu ani ránu, už víte. Ale stejně si po zhlédnutí tohoto random, ale vlastně dojemného videa, které spoluzakladatel Microsoftu natočil jako vyznání šéfovi Berkshire Hathaway, budete přát, abyste taky měli v životě parťáka, který se na vás bude dívat tak, jako se Bill Gates dívá na Warrena Buffetta.