skip to main content

San Francisco zakáže elektronické cigarety. Míří tím na vlastní úspěšný startup Juul

Máte 1 minutu?

Tady už si nezakouříte, tedy elektronicky. San Francisco se stalo prvním městem v USA, které oficiálně zakáže prodej elektronických cigaret. Minimálně do té doby, než se lépe prozkoumají jejich zdravotní účinky. Představitelé města odhlasovali zákaz vaporizérů v kamenných prodejnách i doručování přes internet na adresy ve městě. Vtipné je, že v San Francisku sídlí nejpopulárnější prodejce elektronických cigaret ve Státech, kontroverzní startup Juul.

Tropická horka bitcoinu svědčí. Kryptoměna pokračuje ve svém zmrtvýchvstání a od pátku navýšila svou hodnotu o 30 procent a překonala metu 12 tisíc dolarů za kus. Od loňského prosince to je nárůst dokonce o 200 procent. Jak tweetoval Martin Žufánek: „Kdo nakoupil letos za 3k, tak gratuluju a stavte se u nás na e-shopu.“

Wir fahr’n fahr’n fahr’n auf der Autobahn. A vedro je tak, že dopravní policie na německých dálnicích zavedla rychlostní limity. Na některých úsecích se ve středu mohlo jezdit pouze rychlostí 100 km/h kvůli hrozbám, které vysoké teploty představují pro kondici povrchu dálnice. Německo sleduje počasí a klimatické změny bedlivě – třeba klesající hladinu Rýna, jehož nesplavnost by zemi podle ekonomů přivodila velké problémy.

Tip Forbes Espressa
Reklama
Červnový Forbes přináší jeden z nejsilnějších příběhů českého byznysu. Simona Kijonková, majitelka dnes už miliardové Zásilkovny, se totiž nenarodila zrovna se stříbrnou lžičkou v puse. Ale nevzdala se. A takových příběhů je červnový Forbes plný. Je v něm žebříček 125 nejvlivnějších žen Česka. Výrazné české podnikatelky, nové tváře českých startupů, nadějné mladé vědkyně. Ženy, které mění Česko k lepšímu.

Máte 5 minut?

Bombardier hází ručník do ringu. Kanadský konstruktér podlehl duopolu Boeing–Airbus a v letectví zůstane už pouze u výroby malých proudových letadel, takzvaných bizjetů. Svůj ztrátový výrobní program komerčních letounů CRJ prodává za 550 milionů dolarů Mitsubishi Heavy Industries. Bombardier už dříve opustil výrobu letadel CSeries (nyní Airbus A220) a segment turbovrtulových letadel.

Skládací telefon s ohebným displejem poprvé v Česku. Sledujte na videu hbité prsty Michaela Mareše, který vyzkoušel jako jeden z prvních v Česku Huawei Mate X. V přepočtu tahle skládačka, která se umí proměnit v menší tablet s osmipalcovou úhlopříčkou, vyjde na 60 tisíc korun. Od září jde do prodeje v Číně, u nás kdovíkdy.

Kim, oh no! Zase se našla módní značka, která se dostala do problémů kvůli kulturní necitlivosti. Kim Kardashian West se pustila do dalšího druhu celebritózního podnikání a na trh uvedla vlastní brand formujícího prádla nesoucí jméno Kimono. Tím se jí ale podařilo naštvat jednu zemi plnou potenciálních zákaznic, a to Japonsko, kde je kimono stále vnímáno jako slavnostní oděv určený pro nejvýznamnější obřady včetně svateb a pohřbů. Tradiční japonské kimono je zkrátka pravým opakem spodního prádla. „Estetika kimona je elegantní, jemná, ladná. Není vyzývavé, neobepíná postavu. Nositelku zahaluje tak, aby toho moc neukazovala,“ vysvětluje profesorka Sheila Cliff z japonské Jumonji University.

Máte 10 minut?

Nejlepší z nejlepších. Jestli hledáte inspiraci, kam zajít na večeři, nechte nastartovat váš soukromý tryskáč a vyrazte do Mentonu, Kodaně nebo do Baskicka. Tam sídlí Mirazur, Noma a Asador Etxebarri, tři nejlépe hodnocené podniky podle nového vydání hodnocení World’s 50 Best. Kritizovaný a zároveň velice ctižádostivý žebříček letos udělal několik změn, které měly zahýbat s trochu ohraným pořadím na předních příčkách, dostat do něj více žen a ukázat pestřejší záběr podniků. To se zatím daří jen pomalu.

Jen tak trochu si postěžovat. Nechoďte za mnou s problémy, ale s jejich řešením, je přístup, který vyznává spoustu tvrďáckých manažerů. Cate Hudson z vývojářské firmy Automattic ale lobbuje za víc stěžování mezi kolegy, a to i mezi podřízenými a nadřízenými. Když si vám někdo stěžuje, je to prý znak důvěry, pomáhá to rozmotat konflikty, dozvíte se, co je pro ostatní důležité, a trénujete si taky empatii. Agree, or disagree?

Jak slackují ve Slacku. Kolem Slacku je díky úspěšnému vstupu na burzu celkem rušno. Pokud patříte mezi jeho uživatele a občas se v návalu kanálů a zpráv od kolegů ztrácíte, nechte si poradit od lidí, kteří ho vymysleli. Základem je umět používat hodně emoji a taky se z aplikace včas odhlásit. V 18:30 už v kancelářích většinou nikdo není, protože šéf Stewart Butterfield „to tak chce“.

Všechno je v p***. Mark Manson, autor světového bestselleru The Subtle Art of Not Giving a F*ck, bible všech, kteří se snaží nedělat si zbytečně hlavu z věcí, na kterých nezáleží, letos vydal svůj druhý knižní počin. Jmenuje se Everything is F*cked a podle podtitulu je o naději. Pokud jste četli Mansonovu první knihu, jež většinu lidí odzbrojila svou přímočarostí a sarkastickým vtipem, možná vás tentokrát překvapí, o kolik autor zvážněl.