skip to main content

Satya Nadella vede Microsoft pět let. Firmu překopal, její akcie vzrostly trojnásobně

Máte 1 minutu?

Ať žije Satya! Jasně, Facebook slaví tento týden 15 let. Nemělo by se ale zapomenout ještě jedno hodně zajímavé technologické výročí. Před pěti lety se CEO Microsoftu stal Satya Nadella. A přiznejme si, že to, co se mu s firmou po odchodu Billa Gatese a Steva Balmera podařilo udělat, jednou vstoupí do učebnic. Úplně ji překopal a dramaticky zvedl její cenu – v únoru 2014 se ceny akcií pohybovaly kolem 37 dolarů, teď jsou téměř na trojnásobku.

Sconto. Zajímavé byznysové příležitosti se brzy zřejmě objeví na jihu Evropy. Z Itálie v posledních týdnech přišlo několik zpráv, že to či ono městečko nabízí domy za euro, jen aby se tam někdo přistěhoval. Výprodej nemovitostí ale nyní zvažuje i přímo italská vláda, potřebuje peníze do svého děravého rozpočtu. K prodeji by mohly být administrativní budovy, nemocnice nebo armádní objekty.

Achtung. Když jsme takhle po ránu na obchodních cestách po Evropě, nemůžeme se vyhnout Německu. Tam žádný výprodej nechystají, naopak vymýšlí, jak některým nákupům ze zahraničí zabránit. Vláda Angely Merkel dokonce zvažuje zřízení speciálního fondu (paywall), který by mohl dočasně kupovat strategické podniky, jen aby se nedostaly do nesprávných rukou. Rozuměj třeba čínských nebo ruských.

partner Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

London calling. Jestli jste někdy zatoužili po nákupu nemovitosti v Londýně, ale odradily vás příliš vysoké ceny, teď byste měli zbystřit. Brexit sice čím dál víc připomíná byznysovou kalamitu, ale vznikají díky němu i příležitosti. Ceny luxusních domů a bytů se kvůli divokému rozvodu Británie s EU propadly na šestileté minimum (paywall). A je možné, že půjdou ještě níž…

Ne srp, ale kladivo. V Londýně ještě chvíli zůstaneme a ze světa drahých domů se přesuneme na hřbitov, konkrétně na Highgate Cemetery. Tam je pohřbená spousta výjimečných osobností, desítky tisíc návštěvníků ročně sem ale proudí hlavně kvůli Karlu Marxovi. A jeho náhrobek teď kdosi poničil, vypadá to, jako by do něj neznámý vandal mlátil kladivem. Kenotaf otce komunismu tak už prý nikdy nebude jako dřív. Takže zatlačíme slzičku a…

Krása v popelu. Kalifornii loni postihly ničivé požáry, o bydlení přišly desetitisíce lidí včetně hollywoodských hvězd. Místa, kde ještě před pár měsíci řádily plameny, nyní zkrášluje umělec jménem Shane Grammer. Prochází se rozvalinami, a jakmile najde aspoň kus souvislé stěny, nastříká na ni něco optimistického, aby okolním ruinám dal nový náboj.

Zpívám, tedy hraji. Hollywood nyní ovšem žije spíš blížícími se Oscary, které se budou rozdávat na konci února. Jedním z favoritů letošního ročníku je film Zrodila se hvězda s Lady Gaga v hlavní roli. Kolegyně Irena Cápová pro vás jako takovou návnadu sestavila přehled dalších hudebních stars, které se prosadily i ve filmu.

Máte 10 minut?

Vajíčková záhada. Začátkem ledna se na Instagramu objevil snímek vajíčka, který měl podle popisku za cíl jedinou věc – připravit Kylie Jenner o titul nejlajkovanějšího postu. To se povedlo, dnes má vejce 52 milionů srdíček. Spekulovalo se, kdo za tím stojí. A něco se z toho klube – vypadá to jako reklama na psychologické poradny. Jenže jeden nikdy neví, při nedělním Super Bowlu se klubající se vajíčko objevilo exkluzivně na internetové televizi Hulu…

Ve víně je pravda. Máte rádi víno a nemůžete už se dočkat, co nového a zajímavého vám přinese rok 2019? Pak jste na správném místě, nachystali jsme pro vás průvodce, nač se máte těšit. Tak třeba bude čím dál dostupnější a čím dál oblíbenější tradiční japonské saké. Ale nebojte, je toho mnohem víc.

O robotizaci a automatizaci se posledních pár let hodně mluví. Někde k ní dochází víc, někde míň. A představte si, že jedním z oborů, do nichž začíná promlouvat, je… novinařina. Americký Forbes testuje robota, který pro reportéry nachystá osnovu článku. Bloomberg používá software na přípravu ekonomických zpráv, řada deníků má zautomatizované zpravodajství ze sportu. Otázka zní – přijde to i sem k nám do Espressa?