skip to main content

SpaceX odkládá let s lidmi do vesmíru. Nejspíš až do roku 2020

Máte 1 minutu?

U Elona bylo živo. Každou špatnou zprávu je třeba vyvážit jednou pozitivní. Tak tímhle pravidlem se včera řídili v impériu Elona Muska. Nejdřív ta blbá: viceprezident vesmírné společnosti SpaceX Hans Koenigsmann připustil, že plánované vyslání amerických astronautů do kosmu neproběhne ani v červenci, jak se původně plánovalo, ale dost možná ani v listopadu a že k němu dojde asi až příští rok. To vše kvůli dubnové havárii kapsle Crew Dragon. Na pomoc ale přispěchala Tesla, která snížila ceny nejprodávanějších Modelů 3.

Kdo pochyboval, jestli Donald Trump skutečně naslouchá technologickému miliardáři a zlému dítěti Silicon Valley Peteru Thielovi, včera dostal jasný důkaz, že ano. Thiel začátkem týdne kritizoval Google, že pomáhá čínské armádě a že by ho měly americké úřady potrestat. Na mysli měl AI projekt DeepMind, v němž měl sám dřív zainvestováno. Trumpova reakce na sebe nenechala dlouho čekat a na Twitter napsal, že se na to jeho lidé podívají. Na serveru The Intercept mezitím vyšla další zajímavá zpráva: že totiž jiná organizace z googlího vesmíru OpenPower Foundation pomáhá čínské vládě stavět Big Brothera pro kontrolu jejích vlastních občanů.

Černobílé logo s nápisem a fialovým flakonem si vybaví zejména lyžaři mířící v zimě směr Špindlerův Mlýn – při průjezdu Novou Pakou a okolím totiž výrazné billboardy nelze přehlédnout. Obrat přes tři miliardy, zisk přesahující 200 milionů, desítky značek parfémů a byznys po celé Evropě. Takové jsou obrysy příběhu dvou nenápadných podnikatelů z Nové Paky, Ondřeje Bařiny a Luboše Polívky, kteří vlastní nenápadnou, ale významnou velkoobchodní skupinu a e-shop s parfémy El Nino. Oba muži se nyní rozhodli svou společnost, nebo aspoň její část prodat.

partner Forbes Espressa
Reklama
Ať vlastníte pivovar, farmu, nebo vyrábíte strojírenské součástky, profesionální bankéři a poradci České spořitelny vám pomohou s nastavením financování vaší firmy, jak v ČR, tak i v zahraničí.

Máte 5 minut?

Karel jako Alan. V neděli nad ránem stály stovky lidí frontu, aby si mohli za 50 korun koupit výroční bankovku s Karlem Gottem. Tytéž jsou teď na Aukru k dispozici za více než 11 tisíc korun. To v Británii se do oběhu brzy dostanou bankovky s tváří jiné a při vší úctě k Mistrovi mnohem důležitější legendy – Alana Turinga. Geniální matematik, kryptograf a průkopník počítačů bude na padesátilibrovce. A vzhledem k tomu, jak se k němu Británie coby k homosexuálovi svého času zachovala, je to vlastně i taková historická omluva.

Za nosorožce! Dluhopisy se vydávají na rozjetí nebo záchranu ledasčeho, fanoušci Zootu by mohli vyprávět. Že by se přes ně financovala záchrana afrických nosorožců, to jste asi ještě neslyšeli, co? Tak přesně takové bondy teď vznikají (paywall) a jejich výnos je vázaný na vcelku přesně měřitelné kritérium – jestli se do pěti let zvedne počet nosorožců v Keni a Jižní Africe.

Tři zprávy z realitních trhů z poslední doby: růst cen bydlení byl letos v Česku druhý největší v EU, Pražan by na nový byt vydělával rekordních 14,6 roku a průměrná cena nového prodaného bytu poprvé překonala 104 tisíc korun za metr čtvereční. Jaký to dohromady dává výhled na ceny nemovitostí před tradiční prodejně silnou podzimní sezonou? Na to se podíval náš kolega Jaroslav Mašek.

Máte 10 minut?

Módní války. Je to zásah hodný sporu Kapuletů s Monteky – francouzský luxusní kolos LVMH urval pod svá křídla módní značku Stelly McCartney, která ještě loni spadala pod úhlavního protivníka Bernarda Arnaulta, taktéž francouzský koncern Kering. Dcera Paula McCartneyho se přitom stane Arnaultovou poradkyní a zároveň zůstane kreativní ředitelkou společnosti, jež nese její jméno a v níž má nadále podíl.

Hotelový řetězec Four Seasons myslí na ty, kteří neradi zůstávají na jednom místě, ale zároveň si potrpí na permanentní komfort. Nechal si pro ně vyrobit speciální Airbus A321LR, který je vlastně takovým vzdušným ultraluxusním hotelem. Teď už je známý i itinerář tohoto stroje – do provozu půjde za dva roky a jedna z prvních výprav bude 21denní trip z Dubaje do Vietnamu, pak do Kambodže a Thajska a následně se přes Seychely, Rwandu a Tanzanii vrátí do Dubaje. To vše za tři miliony korun pro jednoho cestujícího.

Ještě před několika generacemi bylo zvykem nechat si na míru šít většinu věcí. Takové kvalitní kousky pak jejich majitelé nosili několik let. Dnes se v módních salonech nechávají ušít šaty jen pro výjimečné příležitosti a pro každodenní nošení volíme spíše ready-to-wear kolekce, ať už luxusních, nebo dostupných módních značek. Přibývá ale lidí, kteří touží po základních kouscích šatníku padnoucích tak, jak by to žádná konfekce nedokázala – konkrétně po džínech. Bespoke kalhoty mají totiž několik výhod. Vystihují vkus nositele, padnou i nekonfekční postavě, jsou jedinečné, a navíc, stejný model si můžete nechat ušít znovu.