skip to main content

Spanilá jízda Tesly pokračuje, už je z ní druhá nejhodnotnější automobilka světa

Máte 1 minutu?

Je to tam. Tesla má za sebou velký den. Její hodnota se včera přehoupla přes 100 miliard dolarů a to z ní udělalo druhou nejhodnotnější automobilku světa. Spanilé jízdě posledních měsíců unikla jen Toyota, jejíž ocenění přesahuje 200 miliard. Překonání významného milníku potěšilo Elona Muska (paywall) určitě i z osobních důvodů. Když to takhle půjde dál, mohl by se totiž dočkat prvních peněz z mnoha miliardové motivační odměny (paywall), kterou má za růst slíbenou.

Takhle by to nešlo. Do skandálu s napíchnutým telefonem Jeffa Bezose se rázně vložila i OSN, jejíž experti vydali prohlášení, v němž kritizují představitele Saúdské Arábie a vyzývají k okamžitému vyšetřování. Dosavadní pátrání došlo k tomu, že citlivé informace z telefonu nejbohatšího muže světa, které se později objevily v bulváru, vytáhl v rámci vysoké hry o to, jak o Saúdech píše Bezosem vlastněný Washington Post, účet patřící korunnímu princi bin Salmánovi. A to je podle OSN opravdu skandální.

Už se blíží. Dodavatelé Applu začnou podle Bloombergu už v únoru montovat zbrusu nový a cenově dostupnější iPhone. Oficiální představení nástupce iPhonu SE, na který jistí fanoušci už netrpělivě čekají, by mělo následovat v březnu. Nový model by měl vypadat jako iPhone 8, nebude umět Face ID a Apple doufá, že s ním uspěje i na trzích, kde prozatím dominují levnější zařízení s Androidem.

partner Forbes Espressa
Reklama
Chcete provozovat IT bez zbytečných starostí? Zajistíme správu, snížíme neočekávané náklady a investice a postaráme se o systematický rozvoj vaší IT infrastruktury. Navíc vám budeme díky naší pobočkové síti k dispozici po celé republice. Jsme XANADU a postaráme se o vaše IT.

Máte 5 minut?

Nekreativní generace. Současní teenageři nemají se svou budoucností zrovna vzletné plány. Vychází to aspoň ze studie OECD, kterou organizace prezentovala v Davosu a podle níž polovina patnáctiletých mladých vidí svou kariéru pouze v 10 zaměstnáních s poměrně jistými příjmy. Vedle jistého nedostatku nápaditosti OECD upozornila i na to, že velká část vysněných povolání je ohrožená postupující automatizací.

Lidé je chtějí. „Zákazníci je mají rádi, protože se dají zavřít a jsou lehké.“ Tím zdůvodnila Bea Perez, manažerka Coca-Coly zodpovídající za udržitelné chování firmy, proč se nápojářský kolos nevzdá jednorázových plastových lahví. Těch Coca-Cola, která se snaží svou plastovou stopu aspoň částečně snížit a v roce 2030 chce recyklovat stejné množství plastových lahví, jaké použije, vyrobí ročně na tři miliony tun.

Máte 10 minut?

Příběh na ráno. Jan Šoupal si na pozornost moc nepotrpí, je hodně skromný a taky dobrý. Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze se věnuje diabetologii a jeho kolegové ho mají za hvězdu. Mladý český lékař totiž spustil revoluci v léčbě cukrovky a zlomovou studii, která prokázala její účinnost, dokázal ve VFN navíc pořídit za zlomek toho, co by stála v zahraničí.

#všetkomám. Pokud jste se s novým rokem rozhodli nedávat si předsevzetí, ale naopak se pustit do nějaké výzvy, můžete se inspirovat tou od blogerky Zuzany Gašparovičové alias Zuzstories. Ta se věnuje udržitelným tipům, cestování a svému zelenému projektu Pokojovky a rozhodla se na Instagramu pošťouchnout své followery k tomu, aby si několik měsíců nekupovali nic nového. A vzhledem k tomu, že nás všude zaplavují slevy a reklamy na výprodeje, přichází tato výzva v pravý čas.

Mistr absurdity. Členové Monty Pythona se prý kdysi dohodli, že ženské role bude hrát ten z nich, který má nejmenší přirození. Protože to ale John Cleese odmítl, ujal se toho Terry Jones. Který prý vymyslel i hlavní bavicí taktiku Monty Pythonů, tedy sázet za sebe rychlé skeče, ve kterých často chybí pointa. Včera zemřel, tak si ho připomeňte.