skip to main content

Špatný den pro Spotify. Analytikům spadla brada a investoři zaplakali

Máte 1 minutu?

Co je doma, to se počítá. Amazon na burze ještě nikdy nebyl tak vysoko jako teď, a tak si Jeff Bezos řekl, že chytí příležitost za pačesy – a během dvou dnů prodal akcie svého impéria v hodnotě přes 1,7 miliardy dolarů. Na co je využije? O to se Bezos zatím nepodělil, poslední větší výprodeje akcií Amazonu ale poslal na financování svých vesmírných eskapád s Blue Origin.

Je to venku. Poslali jsme do světa naše letošní Forbes 30 pod 30. Jsou mladí, schopní a úspěšní. A vy byste je měli znát. Máme pro vás čerstvou a pestrou třicítku nejtalentovanějších mladých Čechů ze světa byznysu, startupů, vědy, sportu i umění, která vás dokáže inspirovat, ať je vám, kolik chce. Seznamte se!

Tohle nevyšlo. Ještě včera ráno se akcionáři Spotify těšili na dobré zprávy ohledně své investice, analytici ze všech stran předpovídali stabilní růst na cestě k ziskovosti. Ale ouha. O pár hodin později, po zveřejnění výsledků za 4Q a výhledu na letošek, spadly všem brady. Spotify nakonec loni jen prohloubilo ztrátu a vedlo se mu hůř, než všichni čekali. Světlem na konci tunelu je ale růst uživatelské základny a taky poslední podcastové akvizice.

partner Forbes Espressa
Reklama
Únor bílý, Forbes sílí. Přečtěte si rozhovor s nejlepším českým hokejistou současnosti Davidem Pastrňákem, poznejte letošní výběr mimořádných mladých Čechů 30 pod 30 i zkušených 7 nad 70, objevte neuvěřitelný životní i byznysový příběh Tomáše Svítka a jeho rodiny. Jako nášup si dejte unikátní dvojrozhovor Vladimíra Mišíka s jeho synem Adamem či story zakladatele sítě Ticketpro Serge Grimauxe. Zdaleka nejen tohle všechno najdete v únorovém vydání Forbesu.

Máte 5 minut?

Místnost plná předškoláků, kde jezdí naprogramovaní ozoboti a děti si hrají s 3D tiskárnou. To není výjev ze Silicon Valley, ale koncept pokrokové školky podle Lucie Brešové, bývalé šéfky Kiwi. Ta se po prodeji svého podílu v nejúspěšnějším českém startupu vrhá do vzdělávacího byznysu a investuje do pražské školky Bumble Bee.

Premiéra. Ale tuhle nikdo neoslavuje. Letišti v Dubaji, vůbec poprvé za celou jeho existenci, klesl počet pasažérů. Přes jeho přílety a odlety loni prošlo 86,4 milionu pasažérů, což je tříprocentní pokles oproti roku 2018. Za špatná čísla prý můžou uzemněné boeingy, kolaps indických aerolinek a zavřená ranvej.

Pětkrát dražší než VW. O Tesle už jsme vám v Espressu psali včera, ale protože Elon pořád šlape na plyn, máme pro vás ještě tenhle analytický explainer. Vysvětlí vám, jak je sakra možné, že se automobilce, která ještě nikdy neskončila v zisku, daří na burze tak bláznivě rychle růst. A pak pro vás taky máme jednu provokativní myšlenku: Teď, prostě teď je ten správný čas akcie Tesly prodat.

Máte 10 minut?

Poklad Netflixu. Adam Sandler, který byl v kariéře nominován už na 26 Zlatých malin, natočil po nějaké době zase skvělý film. Jmenuje se Drahokam, je z produkce Netflixu a chválí ho kritici i diváci. Klenotem Netflixu by byl ale Sandler i bez něj, diváci totiž sledováním jeho filmů strávili celkově dvě miliardy hodin (bodovaly i ty nejhorší z nich, včetně The Ridiculous 6 se závratným hodnocením 0 procent).

Pivo došlo. Řeklo automatické čidlo v regálu. Jdu tam, odkliknul nejbližší prodavač ve svojí apce. Mezitím na mobilu hrajete hru s kávovými kapslemi o slevu a kamera v zrcadle vám řekne, jakou velikost svetru vyzkoušet. Nejen takhle to prý bude brzo vypadat v chytrých obchodech i tady v Česku. Vyzkoušeli jsme to za vás už teď, vítejte v budoucnosti.