skip to main content

Spotify sází na podcasty, letos proinvestuje přes 500 milionů dolarů

Máte 1 minutu?

Spotify se chce stát „Netflixem audia“. A proto jde do podcastů, respektive kupuje dvě úspěšné podcastové platformy Gimlet a Anchor, za blíže nezveřejněnou částku. Na podcastové akvizice chce letos vynaložit dalších 400 až 500 milionů dolarů.

Angela končí. Šéfka retailu Applu po pěti letech z firmy odchází (zrovna ve chvíli, kdy začínají klesat prodeje iPhonů, to je náhodička). Angela Ahrendts, která předtím působila jako CEO módní značky Burberry, má na svědomí hlavně proměnu Apple Storů z obchodů na „náměstí“, které lákají lidi nejen na produkty, ale i na koncerty, workshopy nebo motivační vystoupení.

Nejlepší fondy roku. Investicí roku 2018 se stal smíšený otevřený podílový fond J&T Money. Víme to, protože spolu s Fincentrem Forbes připravuje každý rok srovnání 643 českých podílových fondů dostupných široké veřejnosti. Jinak funguje ještě Brazílie a Thajsko, divoká karta putuje do podílového fondu zaměřeného na vývoj umělé inteligence.

partner Forbes Espressa
Reklama
Společnost Fincentrum od roku 2000 přispívá ke kultivaci finančního poradenství v České a Slovenské republice, vyhrála v tomto ohledu i několik nezávislých ocenění. Sdružuje přes 2 500 poradců, pro které je oblast finančního zprostředkování hlavní profesí. Obrat skupiny Fincentrum se v roce 2018 blížil k 1,7 miliardy Kč a s našimi klienty jsme uzavřeli již více než 1 400 000 smluv.

Máte 5 minut?

Liam Neeson v problémech. Jakmile musíte prohlašovat, že „nejste rasista, ale…“, máte problém. Obzvlášť pokud jste slavný herec a váš film má těsně před premiérou. Profesionální představitel mstitelů Liam Neeson v jednom rozhovoru vyprávěl o incidentu před několika desítkami let, kdy se mu blízká osoba svěřila s tím, že ji znásilnil muž tmavé pleti. Neeson pak podle svých slov týden bloumal ulicemi a zkoušel vyprovokovat potyčku s nějakým „černým bastardem“, na kterém by se mohl pomstít. Kontroverzní výrok zapříčinil, že premiéru nového bijáku Cold Pursuit studio Lionsgate na poslední chvíli zrušilo a Neeson musí začít omluvné kolečko ve všech médiích.

Zlevňujeme. Tesla už podruhé tento rok snižuje cenu svého „lidového“ vozu Model 3. Důvod? Snaží se kompenzovat snížení poptávky na americkém trhu, které souvisí s postupným vypuštěním slevy na daně pro ekologická vozidla. Startovací cena auta bude tak na 42 900 dolarech, což je pořád o hodně víc než 35 tisíc dolarů, které původně Elon Musk sliboval.

Nevyhazujte ten obal. Plasty na jedno použití nejsou dávno cool nejen v gastronomii, ale ani v kosmetice. Začínají se objevovat společnosti, jako třeba Humankind, které vám budou posílat náplně do deodorantů nebo ústní vodu ve formě tabletek – vše bezobalově. O něco podobného se snaží i platforma Loop, která prodává zmrzlinu Häagen Dazs nebo prášek Tide ve vratných obalech.

Máte 10 minut?

Český sen na Bahamách. Měla to být kulturní událost dekády, na níž bohatí mladí Američané zapaří se supermodelkami. Jenže pak se z festivalu Fyre vyklubal podvod jednoho chorobného lháře, který chtěl patřit ke smetánce. Dokument Netflixu vypráví strhující příběh o nejvtipnější habaďúře poslední doby a ukazuje, proč nemáte věřit všemu, co se ukazuje na sociálních sítích.

Znáte z TV. Ve specifickém segmentu kuchařských reality show vyrostla nová televizní hvězda. Díky Přemkovi Forejtovi chytla show Masterchef druhý dech. Co se díky projektu naučil? „Televize je jiný, nový svět. Možnost vystoupit ze stereotypu. A výzva, která mi dala nový drajv,“ říká Forejt o show, která mu mimo jiné přinesla 20 tisíc followerů na Instagramu.

I prokrastinace může být gut. „I když se to možná nezdá, prokrastinace vám může pomoci udělat víc. Problém je, že se kvůli ní většina lidí cítí provinile. Místo toho se pak soustřeďují na své pocity a zapomínají na samotný úkol,“ tvrdí americký psycholog Nick Wignall, který sám sebe považuje za profesionálního prokrastinátora. Jak podle něj prokrastinovat produktivně?

Lenochod brzy. A pokud vše selže a nic vás dnes ráno nepotěšilo, vězte, že se do vašich telefonů plíží 230 nových emoji. Včetně piktogramů pro lenochoda, vodicího psa nebo malý penis. Rok 2019 se zatím vyvíjí slibněji, než jsme se kdy odvážili doufat.