skip to main content

Spravedlnost znamená připlatit si za Nutellu. Ve Francii stoupají ceny

Máte 1 minutu?

Nutella, sýry Président, pastis značky Ricard nebo káva Carte Noire ve Francii podraží. Souvisí to s novým zákonem garantujícím větší konkurenceschopnost pro francouzské zemědělce a menší potravinářské firmy, které jsou pod cenovým tlakem nákupních řetězců. Velké značky se od 1. února už nesmí prodávat za velkoobchodní cenu, ale minimálně s desetiprocentní marží. Carrefour zdraží průměrně o pět procent, konkurenční E.Leclerc o tři procenta. Co na to gilets jaunes?

Facebooku je 15. 4. února 2004 Mark Zuckerberg, Dustin Moskovitz, Chris Hughes a Eduardo Saverin spouští TheFacebook, síť pro studenty Harvardu. O 15 let, stěhování na druhé pobřeží a miliardy dolarů později je z Facebooku globální služba, nejpopulárnější sociální síť s 2,32 miliardy měsíčně aktivních uživatelů. Gratulujeme a posíláme písničku.

Nissan si vybere Japonsko. Nový X-Trail se měl původně vyrábět v Sunderlandu v Británii (což automobilka v roce 2016 deklarovala po ujištění tamní vlády, že všechno bude fajn), ale nakonec se rozhoduje pro tradiční výrobu na Kjúšú. Důvod asi uhodnete sami… nejistoty kolem brexitu.

partner Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

Velké propouštění. V amerických online médiích se řeší lidi – ne jejich nedostatek, ale kolik jich jednotlivé redakce musí vyhodit. Buzzfeed propustí 250 redaktorů, Huffington Post a Yahoo! musí škrtat, stejně jako lifestyle web Refinery29. A šéfka Vice Media Nancy Dubuc plánuje propustit 10 procent zaměstnanců. Důvody má každý různé, ale spojuje je to, že se přetahují o příjmy z reklamy s obřími reklamními systémy Facebooku, Googlu a Amazonu (spoiler alert: moc jim to nejde).

Tykač přeshraniční. Námluvy rok starého akvizičního týmu miliardáře Pavla Tykače se přetavily v první významný nákup v zahraničí. Skupina Sev.en Energy, pod niž patří významné severočeské hnědouhelné doly a elektrárna Chvaletice, získala polovinu v nadnárodní energetické společnosti InterGen. Té patří tři plynové elektrárny s kombinovaným cyklem v Británii, navíc má podíl ve dvou moderních uhelných elektrárnách v Austrálii.

POT. O tento ticker byla rvačka, a proto kanadská burza uspořádala vůbec první loterii v historii, do které se přihlásilo přes 40 firem s legálním marihuanovým byznysem. Nakonec zkratku vybojoval podnik Weekend Unlimited z Vancouveru, ovšem moc nechápeme proč, když jeho předchozí ticker byl snad ještě lepší: YOLO. Jeho akcie hned vyskočily o 65 procent.

Máte 10 minut?

Nejdůležitější jídlo dne? Potravinářské firmy prodávající snídaňové cereálie a sušenky se nás roky snažily pomocí chytře placeného výzkumu přesvědčit, že právě snídaně je nejzásadnější jídlo vůbec. Pokud patříte mezi notorické nesnídače, uleví se vám – novější studie totiž naznačují, že mezi snídaní a hubnutím nebo rychlejším metabolismem není prokázaná přímá úměra.

More is more, and less is a bore. To má na svém instagramovém profilu napsané designérka, módní ikona a podnikatelka Iris Apfel. Dopsat by si tam teď mohla i „nikdy není pozdě“: Apfel právě podepsala svou první modelingovou smlouvu s prestižní agenturou IMG. Je jí 97 let.

Budoucnost Kofoly. Jaký nápoj bude letos podle Jannise Samarase trendy? „Voda.“ Lidé chtějí žít podle šéfa Kofoly zdravěji. Přečtěte si rozhovor o tom, jak chce z firmy, do jejíhož portfolia patří také voda Rajec, džusy Ugo nebo nápoj Vinea, udělat zodpovědný podnik, který zahladí svou ekologickou stopu.

Sněží. Pokud jste si nevšimli, tak poslední dobou občas sněží. Hustě. Což by byla škoda nevyužít, a proto nabízíme přehled, kde se v Česku nejvíc vyřádíte na populárních skialpech i na cool sáňkařských sjezdech. A pokud vás baví se na zimní sporty spíše dívat, doporučujeme vyrazit do Svatého Mořice na adrenalinový skikjöring.