skip to main content

Starbucks má na mále. Chce ho sejmout čínský Luckin

Máte 1 minutu?

Mezi USA a Čínou to jiskří. A není to z lásky. Čínská delegace sice nejspíš přiletí na domluvené schůzky v USA a bude pokračovat ve vyjednáváních o vzájemném obchodu, příjemné setkání to ale nebude. To kvůli Trumpovu prohlášení, že zvýší clo (ze současných deseti na nových 25 procent) na zboží z Číny v objemu 200 miliard dolarů. Eskalace napětí mezi největšími ekonomikami světa rozladila i investory, trhy v Asii, Evropě i USA oslabily a okamžitě se zase vyrojily zprávy o tom, jaké hrozby obchodní válka mezi oběma velmocemi znamená.

Je to tady! Britský Princ Harry a jeho manželka, vévodkyně Meghan mají syna. Narodil se v pondělí brzy ráno, váží 3,2 kilogramu a prý se jemu i jeho matce daří skvěle. Harry, který byl přítomný u porodu, byl ze syna i zážitku nadšený. Potomka, který je sedmým v řadě v nástupnictví na britský trůn a který má kromě britského i americké občanství, chce světu ukázat v nejbližších dnech. Jméno chlapce je zatím tajemstvím. Tipy naší kolegyně Ireny Cápové, která je expertkou na britskou královskou rodinu, jsou Albert, Arthur, Philip, David. „Pokud se budou inspirovat tradičními jmény dětí královny Victorie, jejíž je Harry přímým potomkem, připadá v úvahu také Edward, Alfred či Leopold,“ dodává.

France Telecom zase plní titulky. S telekomunikačním koncernem, který se dnes jmenuje Orange, a jeho sedmi bývalými manažery (včetně bývalého CEO Didiera Lombarda) začalo vyšetřování kvůli sérii sebevražd. Během let 2008 a 2009 si vzalo život 35 zaměstnanců této společnosti a někteří z nich vinili v dopisech na rozloučenou přímo France Telecom. Firma tehdy procházela reorganizací a musela zrušit na 22 tisíc pracovních míst, kvůli složitým podmínkám pro propouštění často manažeři volili extrémní nátlak a mobbing.

partner Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

Kafe za miliardy. Vyzyvatel řetězce Starbucks, čínská společnost Luckin Coffee, chce vstoupit na burzu v New Yorku a získat 586,5 milionu dolarů (téměř 13 miliard korun). Řetězec, který otevřel první kavárnu před necelými dvěma lety v Pekingu a nyní jich provozuje už 2370 v celé Číně, se netají ambicí sesadit americký Starbucks z pozice jedničky mezi kavárenskými značkami. A netroškaří: do konce roku chce Luckin otevřít dalších 2500 podniků.

Houstone, máme problém. OSN ve své nové zprávě varuje, že hrozí vyhynutí milionu druhů živočichů a rostlin. Bez zásadní změny a inovací v zemědělství a potravinářském průmyslu se prý zkáza nedá zastavit. A bacha, tohle není jen tak nějaká poplašná zpráva zelených aktivistů. Studie, na které tři roky pracovalo 450 odborníků z celého světa, je nejpodrobnější kontrolou zdraví planety v historii.

EU si (zase) posvítí na Apple. Zlobí a stěžuje si na něj totiž Spotify. Apple prý streamovací službu znevýhodňuje a zneužívá svého monopolního postavení ve prospěch své služby Apple Music. Švédská hudební platforma Spotify proto podala oficiální stížnost u Evropské komise a ta nyní spustí oficiální vyšetřování Applu. Tak, není to poprvé, že?

Máte 10 minut?

AAA jsou nejinovativnější na světě. Dobře, nejde o známý autobazar, ale o společnosti Alphabet (Google), Amazon a Apple. To jsou lídři žebříčku nejvíce inovativních společností světa od Boston Consulting Group. Na první místo se dostal Google a po 12 letech tak z vedení odsunul Apple. V první desítce je třeba i Netflix, Facebook nebo Tesla. Skokanem roku se stal Adidas, který poskočil o 25 míst a završil top ten. Vděčí za to svým inovacím včetně recyklovaných bot.

Židle je klíčová investice. Platí to alespoň tehdy, když si chcete otevřít vlastní kavárnu. Což bývá ostatně častý záložní kariérní plán. Jak to provést nejlépe, radí Jaroslav Tuček – jeden ze zakladatelů Doubleshot, první pražírny výběrové kávy u nás. Z něj dnes odebírá kávu přes 200 podniků a Tuček ví, na co je dobré dát v kavárně pozor.

A teď? Běžte malovat. Nebo třeba tančit či na hodinu vaření. Ukázalo se totiž, že mimopracovní koníčky pomáhají nejen s relaxací, ale i kreativní hobby může pomoci nakopnout i představivost, zlepšit schopnost řešit úkoly a zvýšit celkovou pracovní produktivitu. Ví o tom i firmy jako je Google, Apple nebo PepsiCo, které posílají své zaměstnance na kurzy improvizace. Co zkusíte vy?