skip to main content

Staré trenky ohrožují indickou ekonomiku. A další pondělní zprávy z byznysu

Máte 1 minutu?

Krize v šuplíku. Co mají společného fungl nové trenky a vývoj národního hospodářství? Podle jedné z ekonomických teorií zásadní korelaci, protože když na dveře klepe krize, přestanou muži kupovat nové spodní prádlo a vystačí si se zásobami ve skříni. Pokud se ale touhle optikou podíváte na Indii, ještě před pár lety nejrychleji rostoucí ekonomiku světa, čeká vás jen deprese. Prodeje nových trenek se totiž propadly o 50 procent. A není to jediný ukazatel blížících se problémů – v srpnu o 32 procent klesly i prodeje aut, další z (ne)oblíbených ukazatelů krize, a automobilky čeká propouštění. To už zasáhlo realitní byznys a taky nejoblíbenějšího prodejce sušenek. Indický tygr prostě nebezpečně klopýtá.

Hudba pro uši miliardáře. Radovan Vítek, jeden z nejbohatších Čechů, minulý týden nakupoval ve velkém. V Londýně, kde tráví čím dál tím víc času, si v proslavené čtvrti Notting Hill pořídil hned sedm rezidenčních domů. A ve stejný den jeho domácí Ringo Starr, od kterého má jakobínské sídlo v hrabství Surrey, vydal nové album. Love & Peace!

Synáček Hunter. Do politiky my v Espressu normálně moc neděláme, ale kvůli tomuhle výjimečnému příběhu uděláme výjimku. Určitě si vzpomínáte na Joea Bidena, bývalého viceprezidenta USA (jeho bromance s Barackem Obamou se zapsala do americké popkultury i dějin internetu). I když mu v listopadu bude 77 let, je největším favoritem demokratických primárek před volbou prezidenta, která Státy čeká za rok. A Donald Trump už proti Bidenovi zbrojí, jak může. Protože středobodem téhle antikampaně je Bidenův syn Hunter, posvítil si na něj magazín New Yorker a je z toho fascinující čtení. Longread o rodině stíhané tragédiemi, jejíž osudy si nezadají s klanem Kennedyů, a osudech jejího enfant terrible Huntera (který si mimo jiné začal i románek s vdovou svého bratra) si dejte, i kdyby na vás měl čekat v šuplíku až do pátku. Fakt stojí za to.

partner Forbes Espressa
Reklama
Sedací souprava je základem každého obývacího pokoje. V našem showroomu najdete exkuzivní nabídku od italského výrobce Minotti, který působí na nábytkářském trhu více než 60 let. Zákazníky oslovuje stylem, elegancí a také velkou variabilitou svých výrobků. Přijďte se k nám přesvědčit a prohlédnout dokonalé sedací soupravy od značky Minotti. S výběrem sedací soupravy vám poradí náš odborně vyškolený personál. Těšíme se na Vás na adrese Klimentská 46, Praha 1.

Máte 5 minut?

Vždycky Baťa. Ikonická (už dávno nejen) česká značka slaví 125 let od svého založení a my pro vás máme dárek. Odemkli jsme vám unikátní reportáž z papírového Forbesu o tom, jak to ve familii Baťů – respektive Batů – chodí s byznysem i s rodinnými vztahy a proč se každý třetí týden v červenci všichni potkávají na malém ostrůvku uprostřed zálivu Huronského jezera na povinném rodinném konkláve.

Greta už doplula na svojí zelené plachetnici až do New Yorku a v pátek vedla klimatickou stávku na Manhattanu, poslední velkou akci před dnes začínajícím summitem OSN. Za ten rok, co se Greta Thunberg rozhodla nechodit v pátek do školy a stávkovat za klima, strhla ke svému záměru miliony lidí. Ať už si o mladé školačce myslíte cokoliv, je fakt, že jí fandí polovina Silicon Valley a taky celá řádka velkých firem, které se i kvůli ní rozhodly přepnout na zelenou – mezi nimi třeba Zara nebo Burger King.

Deepfake. Jestli nevíte, o co jde, tak si napřed přečtěte explainer z dílny Forbesu, který vám tohle trochu děsivé téma osvětlí do detailu. A teď vězte, že Japonci přišli s novým softwarem, který umí snadno vytvořit falešná videa nejen tváří, ale taky celých lidských postav. Umělá inteligence to sice už dotáhla až k uvěřitelným deepfakům obličejů, u kompletních lidí zatím pokulhává – jenže strojové učení zatím na svoje limity nenarazilo a je pravděpodobné, že i tuhle hranici brzo překoná. Až tohle počítače zvládnou levou zadní, bude to skvělé pro byznys… ale příšerné pro demokracii i mezilidské vztahy.

Máte 10 minut?

Bublinky. Pokud podobně jako náš šéfredaktor patříte mezi milovníky šampaňského a zábavně divných fun factů, máme tu pro vás deci obojího. Věděli jste, že když otevíráte lahev šampaňského, vylétne špunt z flašky podobnou rychlostí jako tryskovým motorem poháněná F-16? Takže bacha, až budete příště otevírat třeba lahev Marie Courtin Concordance Blanc de Noirs Extra Brut, ročník 2012. Mohla by mít větší říz, než čekáte.

Za všechny prachy. Kulaté narozeniny neslaví jenom Baťa, ale taky automobilka Bugatti – a ke 110. výročí svého založení předvedla světu prototyp nového malého auta pro děti Baby Bugatti II. Vypadá skvěle, i když jeho cena rozhodně mini není. Kdybyste plánovali pořídit tohohle vytuněného angličáka (do kterého se pohodlně vejde pětileté dítě), budete muset z prasátka vytáhnout nejmíň 30 tisíc eur, tedy asi 770 tisíc korun. Malý závoďák je replikou slavného modelu 35 Lyon Grand Prix z roku 1924, pohání ho elektromotor a Bugatti ho vyrobilo ve spolupráci s The Little Car Company.

Mítink, brífink, brainstorming. Průměrný Američan stráví poradami šest hodin týdně, průměrný Čech asi o hodinu až dvě méně, ale i tak… U manažerských pozic si tohle číslo samozřejmě vynásobte. Nezapomeňte započíst víc než 213 miliard dolarů ročně jako ztrátu z neefektivních mítinků a taky fakt, že zbytečné sezení v zasedačkách lidi demotivuje. A tak se vyplatí podívat se na to, jak takovou poradou neztrácet čas a dostat se dřív k opravdové práci. Tohle si přesně řekly výzkumnice z Clemson University a daly dohromady výsledky 200 různých vědeckých studií na téma „Jak vést porady efektivně“. Výsledek? Vyplatí se pozvat jen ty správné lidi, rozdat dopředu vytištěnou agendu, nedávat prostor stěžovatelům a nakonec lidem poslat zápis z porady. Není zač.