skip to main content

Steak ze zkumavky. Gates a Branson dali miliardy za laboratorní maso Memphis Meats

Máte 1 minutu?

Čuprova sklizeň. Teď je správný čas tlačit, říká majitel online supermarketu Rohlík a vydává další dluhopisy. Po loňských bondech za 777 milionů korun si na dluhopisy se splatností v roce 2023 půjčuje Tomáš Čupr dalších 222 milionů. Čerstvou cash využije na nákup společnosti My Food Wholesales, která provozuje obchody Sklizeno, a taky na automatizaci nového skladu v Horních Počernicích.

Steak ze zkumavky. Bill Gates a Richard Branson jsou v čele skupiny investorů, která v právě uzavřeném investičním kole vložila přes 3,5 miliardy korun do Memphis Meats, společnosti zabývající se laboratorní výrobou masa z buněk. Finanční injekce, největší na trhu masa ze zkumavky, by měla pomoct dostat uměle vypěstované kuřecí a krevety z laboratoří na pulty obchodů.

Den třetí. Mezitím v Davosu pokračuje setkání nejdůležitějších lidí planety, které se včera točilo okolo strefování se do Grety, debat o klimatu a dilemat velkých ropných společností. Na pořadu dne byl taky hodinový videonávod na to, jak přežít 21. století. Pokud se nebojíte, že jsme každým dnem blíže zkáze lidstva, bude vám stačit tohle telegrafické shrnutí.

partner Forbes Espressa
Reklama
Sezonní výprodej kolekce Blažek vrcholí. Využijte výjimečných slev jako první a doplňte si svůj šatník kvalitními a nadčasovými kousky.

Máte 5 minut?

Musíme si pomáhat. Marie Vítková, manželka druhého nejbohatšího Čecha, zapůjčí do olympijského reprezentačního týmu svého špičkového parkurového valacha Gentlemen van het Veldhof. Podobní koně se na trhu prodávají za miliony eur. „Měli jsme koncem roku několik vážných zájemců o koupi Gentlemena právě s výhledem na účast na OH v Tokiu. Nicméně po senzační zprávě o postupu českého týmu jsme okamžitě přehodnotili situaci a rozhodli jsme se, že podpoříme českou reprezentaci,“ uvedla Marie Vítková.

Pandemie, nebo rýmička? Experti se navzdory dvěma dnům diskusí za zavřenými dveřmi nemůžou shodnout, jestli je rychle se šířící smrtící čínský koronavirus globální krizí, kvůli které by se měly rozjet mezinárodní pohotovostní mechanismy. Čína mezitím odřízla celé 11milionové město Wu-chan od světa. Lidi (a bacily) si ale stejně našli cestu ven.

Sladký byznys. Boj proti cukru je plný mýtů, ale skvěle vynáší: pětadvacetiletá Kanaďanka Tara Bosch na něm vydělala už 55 milionů dolarů, česká #cukrfree guru Janina Černá přes 10 milionů korun. A to už stojí za to, aby se Forbes podíval do zákulisí bohatého boje proti „bílému jedu“. Jen bacha, aby vám po tomhle čtení dnešní dezert nezhořkl na jazyku.

Máte 10 minut?

Padá ještěrka, něco si přej. Tedy pokud jste zrovna vyrazili na zimní cestu za teplem, konkrétně na Floridu. S tím teplem to tam totiž poslední dny není moc horké, a tak se v předpovědích počasí objevuje taky trochu bizár upozornění: Pozor na padající leguány. Za současných neobvykle chladných nocí (okolo 5 °C) se totiž metabolismus plazů spících na stromech v Miami zpomalí natolik, že v podstatě ochrnou a neudrží se ve větvích. Spadlí leguáni můžou vypadat jako mrtví, ale když se přes den oteplí, prý zase ožijí. Tak bacha na hlavu!

LV + NBA. Není to tak dlouho, co se Louis Vuitton spřáhl s počítačovou hrou League of Legends, aby navrhl vzhled avatarů, oblečení a taky obal na trofeje. Teď se s podobným oznámením pochlubila i nejlepší basketbalová liga světa, americká NBA. S módním domem uzavřela několikaleté partnerství, jehož zlatým hřebem je luxusní ručně vyráběné cestovní pouzdro pro trofej Larryho O’Briena, tedy pohár pro vítěze finále NBA.

Sněhem zaváté. Protože s bílou nadílkou na českých horách je to pořád dost smutné, máme pro vás 10 tipů na nejhezčí horské hotely v Alpách, kde si budete připadat jako uprostřed ledového království. Bez Anny a Elsy, naštěstí, zato s tím nejšílenějším (čti: nejúžasnějším) skypoolem, co jste kdy viděli.

A ještě zvířátka na konec. Anebo konec zvířátek? Na palubách letadel v budoucnu už nebudou moct létat kočky, psi a jiní chlupáči registrovaní jako „emoční podpora“. Nově budou mít k sedadlu v letadle přístup jen vodicí a asistenční psi – a všichni ostatní nekompromisně musí do zavazadlového prostoru. Takže dny, kdy jste na letu ze San Franciska do Japonska mohli v první třídě sedět vedle rozkošného králíčka s límečkem, už jsou nejspíš ty tam.