skip to main content

Stojí 25 milionů denně, a přitom je letiště bez letadel. Teď se to má změnit

Máte 1 minutu?

Drama začíná. Jen co se Boris Johnson ujal postu britského premiéra, rozproudil obavy z divokého brexitu. Britská vláda nyní prý pracuje s tím, že nenajde dohodu s úřady EU a opustí ji 31. října. Divoký brexit je nyní prý ne nouzovým řešením, ale velmi reálným plánem současné vlády. Podnikatelé a zástupci byznysu varují, že takový odchod by tvrdě zasáhl všechny části britské ekonomiky i finanční trhy. Jak to dopadne, nikdo neví. Jisté je to, že se panika rozjíždí.

Poletí? Už to ani není vtipné. Ale jako příspěvek do debaty o tom, jak v Německu všechno šlape jako hodinky, se nové berlínské letiště hodí báječně. Mělo se otevřít už na podzim před osmi lety, stále je ale ještě liduprázdné. Několik chystaných spuštění provozu letiště, jehož pouhá údržba stojí denně přes 25 milionů korun, se kvůli technickým problémům opakovaně odložilo. Teď se ale prý blíží další pokus. Včera začal dvouměsíční test veškeré techniky na letišti, které dosud stálo přes pět miliard eur, a zdá se, že by se možná mohlo otevřít „už“ příští rok.

Střílečka za miliony. Mezi námi, ty hry nejsou tak špatný. Dva roky stará Fortnite, ve které se střílí zombíci, staví úkryty a bráníte další zombíky, je slušný byznys. A to nejen pro svého tvůrce, společnost Epic Games, která si loni vydělala tři miliardy dolarů (vydává i další úspěšné hry). Na tři miliony dolarů si o víkendu přišel na šampionátu v hraní Fortnite šestnáctiletý Kyle Giersdorf, který zvítězil mezi stovkou nejlepších hráčů z celého světa. Kolik peněz si z New Yorku odnesli dva čeští finalisté a mezi kolika lidmi se probojovali do nejlepší stovky?

partner Forbes Espressa
Reklama
Máte firmu a chcete získat finance, marketingovou podporu a stovky podporovatelů? Přidejte se po bok skupiny NWT a dalších 54 společností a vyzkoušejte Fundlift, největší investiční crowdfundingovou platformu v ČR. Získáte tak vše najednou. Jde to i bez bank! Fundlift propojuje rostoucí firmy s investory.

Máte 5 minut?

Fed zasahuje. Poprvé po 10 letech americká centrální banka zřejmě sníží základní úrokovou sazbu. Očekává se, že k preventivnímu snížení sazeb (o 0,25 procenta) dojde zítra, protože se centrální bankéři obávají dopadu obchodních válek mezi USA a Čínou a zpomalení globální ekonomiky. Tak schválně.

Dobroděj. Peníze pro něj nic neznamenají. Přitom Kvido Štěpánek míří mezi nejbohatší Čechy. Jeho plastikářská společnost Isolit-Bravo loni dosáhla obratu 1,08 miliardy korun a provozní ziskovost EBITDA 184 milionů. Štěpánek tak při konzervativním ocenění dlouhodobého průměrného finančního výkonu fabriky a přičtení její hotovosti dostává vstupenku do klubu nejúspěšnějších Čechů. Štěpánek je přitom známý tím, že se nehoní za velkými penězi a drahými auty. Naopak. Sám si vyplácí minimální podíly na zisku a hodně peněz daruje regionu a potřebným.

Nein, danke. Daniel Křetínský to nemá se svým záměrem ovládnout obchodní řetězec Metro AG snadné. Český miliardář vlastní spolu se slovenským miliardářem Patrikem Tkáčem podíl 10,9 procenta v Metru AG a chce jej podstatně navýšit. Jenže to se nelíbí současným akcionářům. Včera večer dva velcí akcionáři obchodního koncernu – nadace Meridian a skupina Beisheim, které společně drží podíl 20,55 procenta – oznámili, že dál budou vystupovat společně. Zároveň chtějí svůj podíl případně i navýšit. Cílem je „zajistit pozitivní další rozvoj Metra“ a ubránit se Křetínskému.

Máte 10 minut?

Čísla, čísla, čísla. Výsledková sezona se rozjela naplno, jen tenhle týden má hospodářské výsledky za minulé čtvrtletí představit téměř tisíc společností obchodovaných na burzách. Dneska svá čísla odhalí Apple, Samsung, Mondelez, ale i Nintendo nebo třeba módní domy jako Ralph Lauren nebo sportovní Under Armour. Co očekávat? Nejspíš žádné velké zemětřesení. Tak uvidíme.

Ženy pro změnu. Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle si vedle péče o malého syna odskočila do britské Vogue a v roli hostující editorky zářijového čísla vybrala 15 žen, které usilují o změnu v nejrůznějších oblastech a jsou inspirací pro ostatní. Ve výběru je například herečka Jane Fonda, aktivistka Greta Thunberg, novozélandská premiérka Jacinda Ardern nebo třeba bývalá uprchlice a dnes úspěšná modelka Adut Akech. Hm, zajímavé.

Víno? Víno! Je to jako s espressem. Taky ho není nikdy dost. Jestli vás už při úterku trápí pomyšlení, co s víkendem, máme pro vás pár tipů na nejhezčí moravská vinařství. Podívejte se, kde chybu neuděláte.