skip to main content
Forbes Espresso

Svět je na prahu krize, Elon Musk se i tak blíží k největší výplatě svého života

Máte 1 minutu?

Nejteplejší. Kromě aktuálních pandemických informací jsou světové weby plné zpráv o tom, jak se planeta uklidňuje a očišťuje. Ovšem i tak zlomí letošek se 75procentní pravděpodobností podle amerických meteorologů rekord coby nejteplejší rok v historii měření. Špatné na tom všem je, že kromě utlumené dopravy planetu letos netrápí ani vysoké teploty obvykle podporující jev El Niño.

Vítěz. Svět se potácí na pokraji největší novodobé ekonomické krize, Elon Musk má ale i tak na dosah nejtučnější výplatu svého života. K naplnění podmínek, které musí splnit, aby za svou práci v Tesle získal akciový jackpot v hodnotě minimálně 600 milionů dolarů, mu už moc nezbývá.

Jako chřipka. Doufáte, že náš koronavirus za pár měsíců zmizí, tak jako se to před 17 lety stalo s nemocí SARS? Pak máme špatné zprávy, podle čínských vědců, kteří ho stále intenzivně zkoumají, k tomu nejspíš nedojde. Mnohem pravděpodobněji se bude podle jejich názoru covid-19 každoročně vracet. Podobně jako sezonní chřipka.

partner Forbes Espressa
Reklama
Od privátních cloudových datových center po veřejné cloudové a SaaS aplikace poskytuje CloudGuard komplexní řešení zabezpečení cloudů. Chrání podniková data, aktiva a aplikace od základních i těch nejsofistikovanějších kybernetických útoků.

Máte 5 minut?

Lekce z titulní strany. Obličejové štíty Josefa Průši teď zná a nosí celý svět. Průša neváhal a zapojil svou největší farmu 3D tiskáren na světě do boje proti pandemii a ze dne na den dokázal přeorientovat svoji firmu na novou výrobu. Nenechal si tak ujít příležitost, protože zájem o 3D tisk během koronakrize dramaticky roste. Jak to dokázal? Co bylo nejtěžší? Kolik ho to stálo a co by doporučil ostatním? Udělejte si dnes v 18.00 čas a zapojte se do našeho nového vzdělávacího projektu Forbes BusinessClass. Hostem živě vysílaného online rozhovoru bude právě Josef Průša a ptát se ho budete moct i vy, poprvé exkluzivně zdarma.

Dobrý rok. Rozsáhlé državy mladého zbrojaře, miliardáře a člena našeho letošního výběru 30 pod 30 Michala Strnada v loňském roce rostly. Díky převzetí některých firem z vyhrocených válek s podnikatelem Františkem Savovem a zejména díky dobrým výsledkům klíčových firem ze skupiny Czechoslovak Group (CSG) nekonsolidované tržby zbrojně-průmyslového holdingu v roce 2019 dosáhly 28,5 miliardy korun.

Když je to zlé i pro něco dobré. Pro luxusní značku Saint Laurent nekončí koronavirovou pandemií jen letošní sezona, ale taky kolotoč přehlídek a celý systém předem plánovaných fashion weeků. Pod vlivem okolností se módní dům rozhodl – minimálně pro letošek – znovu převzít kontrolu nad svým pracovním tempem a naplánovat si svůj pracovní i kreativní harmonogram podle sebe. A další významné značky zvažují, že ho budou v téhle revoluci následovat.

Máte 10 minut?

Kulový blesk. Že Petr Kellner na začátku koronavirové pandemie v Číně a ve Spojených státech nakoupil a do Česka jako pomoc dovezl 120 tun zdravotnických pomůcek za 100 milionů korun, je známá věc. Že stejnou pomoc potřebovala jeho PPF dostat ještě do dalších osmi zemí od Spojených států až po Filipíny, kde má buď tisíce zaměstnanců, nebo jsou klíčové pro její byznys, se už ale moc neví. Rozvoz roušek a respirátorů do celého světa pro Petra Kellnera řídil Jan Růžička.

Jezte hranolky. Alespoň dvakrát týdně, vyzývá Belgičany tamní bramborářský svaz Belgapom. Podle jeho výpočtů hrozí zemědělcům v zemi, která je podle jedné teorie místem, kde hranolky vznikly, že budou muset v důsledku karanténních opatření vyhodit až 750 tisíc tun brambor. A to by neradi. Dietology tahle výzva nejspíš moc nepotěší.

Druhé Vánoce. S jistým ale. Paradoxně teď máme horší ekonomiku než před pandemií, říká o e-shopech Mall Group šéf skupiny Oldřich Bajer. Zvýšená poptávka je sice cítit, na druhé straně ale stojí zvýšené náklady, odvozené především od hygienických opatření ve skladu. Expedice objednávek kvůli tomu při každém předání směny dvě hodiny stojí.

Pořádně! A jestli máte pocit, že vás už teď při vstupu do některých obchodů dezinfikují až až, počkejte si, jak to bude vypadat, až začneme zase létat. Pohled do možné budoucnosti ukázalo mezinárodní letiště v Hongkongu, které testuje používání celotělových dezinfekčních budek.