skip to main content

Tajemný startup, který podporuje i Bill Gates, ohlásil průlom v solární energetice

Máte 1 minutu?

Nový koncept. Podnikatelského ducha jen tak něco nerozhází. A tak Jamie Oliver šest měsíců poté, co se s velkou ránou zhroutil jeho restaurační byznys doma v Británii, rozjíždí nové podniky v zámoří. Ale vlastně jen tak trochu – dvě z jeho sedmdesáti stávajících restaurací (jedna na Bali a jedna v Bangkoku) se přejmenují na Jamie Oliver Kitchen a začnou prodávat nové celodenní nabídky inspirované místními kuchyněmi. Do konce roku 2020 by ale Jamie rád přidal dalších dvacet.

Čistý průlom. Americký startup Heliogen, do kterého investoval i Bill Gates, včera vystoupil z tajnůstkářského stealth módu a ohlásil, že vymyslel způsob, jak skloubit umělou inteligenci a zrcadla odrážející sluneční záření tak, aby vygenerovaly žár o teplotě vyšší než 1000 stupňů Celsia. Znamená to, že lidé jsou poprvé schopní z čisté energie stvořit teploty potřebné k výrobě cementu, oceli, skla a dalším průmyslovým procesům.

Seveřanka. Coca-Cola si za první zemi, kde začne prodávat své nápoje v lahvích z plně recyklovaného materiálu (tedy kromě víček a etiket), vybrala Švédsko. Nové obaly dostanou čtyři desítky jejích produktů a ročně by se tím Coca-Cola chtěla vyhnout použití 3500 tun nových plastů. Velká paráda by měla začít už příští rok.

partner Forbes Espressa
Reklama
Allianz, Electrolux, Microsoft, YAHOO, Shell, ING… co mají tyto firmy společného? Kromě toho, že patří mezi jedničky ve své oblasti podnikání, používají platformu Qualtrics. Už více jak 9 000 světově známých firem využívá X-data založená na zkušenostech, pocitech a emocích. Proměňte a vylepšete i váš byznys!

Máte 5 minut?

O starost míň. Jestli se o to vůbec zajímá, tak si teď může Julian Assange v britském vězení trochu oddechnout. Švédská prokuratura ho totiž přestala předběžně vyšetřovat kvůli obvinění ze znásilnění, protože nenašla dostatek důkazů. Zakladateli WikiLeaks ale ještě pořád zbývá rozseknout žádost o vydání do USA a odpykat si zbytek britského trestu za porušení podmínky.

Podvodníci. Duch Jeffreyho Epsteina nestraší jen britského prince Andrewa, ale pravděpodobně i dva příslušníky vězeňské služby, kteří půjdou k soudu za falšování pracovních záznamů. Tím měli zakrýt to, že na zvráceného finančníka v cele nedohlíželi podle předpisů, a on tak zvládl v srpnu spáchat sebevraždu.

Co vyroste na Florenci? Přízemní budova vestibulu metra na začátku Karlína si o nástavbu říká, dokonce se s ní počítalo už v roce 1985, kdy tu vznikla zastávka linky B. A o 35 let později se konečně něco děje. O lukrativní prostor se ovšem překvapivě neuchází žádný z pražských stavebních jestřábů, ale sám magistrát

Máte 10 minut?

Hlavně ať to křupe. Pokud jste v pondělí zamířili do své oblíbené restaurace, možná jste byli zklamaní, že jídlo nebylo tak dobré jako obvykle. Ti, kdo v české gastronomii něco znamenají, se totiž sešli na šestém ročníku Culinary Symposia, které pro své kolegy pořádá Tomáš Kalina. Šéfkuchaři, sous-chefové ani majitelé restaurací tak nebyli na svých obvyklých místech, ale v Divadle Hybernia, kde jim své know-how ukazovalo šest světových šéfkuchařů ověnčených celkem deseti michelinskými hvězdami. Česká gastronomická scéna se od nich dozvěděla i to, že letos by jídlo mělo křupat.

Tip Forbes Espressa. Underworld v Praze! Festival Metronome Prague přiveze britskou legendu elektronické hudby. „Bude to neopakovatelná a největší show, jakou jsme kdy předvedli,“ slibuje na 19.–20. 6. 2020 skupina, která tento týden vydává své desáté album Drift Songs.

Potížista. Po Harveym Weinsteinovi, Jeffreym Epsteinovi a dalších by mohl mít kvůli svým sexuálním preferencím problémy i Paul Gauguin. Francouzský malíř je sice víc než sto let po smrti, ale to, že měl rád náctileté dívky a Polynésanům, jejichž obrazy ho udělaly nesmrtelným, říkal divoši, se přestává líbit některým světovým muzeím. Ta správná otázka ale je, zda je dobrý nápad vztahovat dnešní pravidla i na Gauguinovu dobu.