skip to main content

Takže po zlém: Když HP nesouhlasilo s akvizicí, pustí se Xerox do násilného převzetí

Máte 1 minutu?

Když to nejde po dobrém… tak to půjde po zlém. Xerox se chystá na násilné převzetí tiskárenského rivala HP poté, co vedení HP odmítlo návrh Xeroxu na akvizici. Xerox teď chce se svojí 33miliardovou nabídkou oslovit přímo akcionáře HP a obejít tak představenstvo. HP není po chuti cena, kterou Xerox nabízí, ani fakt, že konkurentovi klesají tržby a společný podnik by byl hodně zadlužený.

Girl power. Europarlament včera schválil složení nové Evropské komise, kterou povede Němka Ursula von der Leyenová. Místopředsedkyní komise bude od neděle Věra Jourová. Nová šéfka Komise navíc hned v úvodu svého prvního vystoupení citovala Václava Havla. „Usilujte o něco, protože je to dobré, ne proto, že to má šanci na úspěch,“ připomněla von der Leyenová. Za nás má palec nahoru – i za to, že v kabinetu zasedne 12 žen, historicky nejvíc.

Na dobré cestě. „Nikoho to nebaví a nikdo to nechce dělat,“ říká o ručním přepisování čísel z faktur Tomáš Gogár, CEO startupu Rossum. Proto jeho firma vyvíjí technologii, která díky umělé inteligenci automatizuje vytahování a zadávání dat z dokumentů. Že je Gogár a jeho tým na správné cestě, potvrzuje taky mimořádně zajímavá seedová investice, během které Rossum vybral 81 milionů korun. Do investičního kola vedeného londýnským fondem LocalGlobe, který v minulosti investoval do TransferWise, naskočili taky Seedcamp, známý pro své investice do Revolutu či UiPath, a několik privátních investorů včetně bývalého viceprezidenta Twitteru Elada Gila.

partner Forbes Espressa
Reklama

Máte pět minut?

Beat, či nebeat. Příběhem Beat Saberu a toho, jak se tři kluci před dvěma lety začali vrtat ve virtuální realitě, až pro ni postupem času vyvinuli tu vůbec nejúspěšnější hru a nakonec to celé prodali Facebooku, už český byznys žije víc než 24 hodin (a ještě nějakou dobu žít bude). A tak se k němu taky ještě vracíme – dali jsme pro vás dohromady pětici zásadních českých startupových exitů, které se odehrály během posledních tří let, a taky jsme pro vás odemkli velký rozhovor s kluky z Beat Saberu, který vyšel v papírovém Forbesu letos v létě.

Důvěřuj, ale prověřuj. To už vědí na americkém ministerstvu obrany, kde se zapletli do podvodné hry o 875 milionů dolarů a debakl letecké flotily. O co šlo? Jeden Američan a jeden Ind se podloudně dostali k tisícům citlivých dokumentů o americké obraně, které zneužili pro získání lukrativního byznysu na Blízkém východě a v Jižní Asii – a nakonec ještě prodali americkému letectvu vadné součástky, které uzemnily 47 bojových stíhaček.

Bacha na mělčiny. Američany trápí stíhačky, Španěly zase ponorky. Konkrétně jedna exotická ponorka, která ke galicijským břehům připlula z Kolumbie. A na její palubě bylo 3,5 tuny kokainu. Tuhle první velkou transatlantickou ponorku napěchovanou od zádě až po příď drogami se podařilo španělské policii zadržet potom, co uvázla na mělčině u pobřeží.

Máte 10 minut?

Vsaďte si. A třeba budete mít štěstí jako Lenka Thomson, nová 21. nejbohatší Slovenka (toho času žijící v Británii), která v loterii Euromiliony s manželem vyhrála 105 milionů liber, tedy něco přes tři miliardy korun. Pár ze skromnějších podmínek, který dřív celý rok šetřil na každoroční dovolenou na Slovensku, se prý těší „na pěkné Vánoce“. A taky že konečně vyrazí k moři.

Pokud zrovna nevěříte na štěstí a máte spíš pocit, že se vám lepí smůla na paty, dejte si aspoň pozor, ať nedopadnete jako nešťastná drážďanská klenotnice Grünes Gewölbe. Jako by nestačilo, že ji v pondělí vykradli a zloději si odnesli šperky za miliardu eur, teď navíc správci klenotnice zjistili, že muzeum plné diamantových artefaktů ani klenoty v něm nebyly vůbec pojištěny. Ups. Chybička se vloudí.

P. S.: Dneska je Den díkůvzdání. Poděkovat sobě a svým blízkým za cokoliv hezkého můžete, i když tenhle svátek v Česku neslavíme. A kdybyste se náhodou chtěli naladit na trochu toho amerického sentimentu, tak tady je ultimátní návod na toho nejlepšího pečeného krocana. A taky pár fascinujících fun facts o zaoceánském svátečním obžerství.

Předplaťte si Forbes All You Can Read do 30. 11. 2019 a prvních 250 nových předplatitelů získá láhev guatemalského rumu Zacapa 23. Pospěšte si, zásoby se tenčí.