skip to main content

Technologická party neskončila. Srovnání s bublinou roku 2000 není namístě

Máte 1 minutu?

Pomalý návrat. Největší výrobce iPhonů, tchajwanský Foxconn, dostal od čínských úřadu svolení znovu otevřít klíčovou fabriku v Čeng-čou, kam se zatím však vrátila pouze zhruba desetina z 16 tisíc pracovníků. Druhá zásadní fabrika v Šenčenu však stále zůstává kvůli šírícímu se koronaviru zavřená, což zřejmě reálně ovlivní dodávky nových zařízení  podle firmy Trendforce, specializující se na výzkum trhu, o zhruba 10 procent.

Volvogeely. Automobilky Volvo Cars a Geely údajně plánují zfúzovat, vrátit tak švédskou značku na veřejně obchodované trhy a postavit skutečně globálního hráče. Ve Volvu, které Číňanům patří od roku 2010, tvrdí, že jsou pro jakýkoli deal, který by „akceleroval finanční a technologické synergie mezi oběma společnostmi“. Jak se říká  go global, or go home!

Vlajkový projekt. Jeden z největších poskytovatelů pracovních prostor u nás se rozrůstá. Společnost Scott & Weber otevřela nový cowork a flexibilní kanceláře v pražském Karlíně. Zároveň uspěla v boji o lukrativní místa v nově se rodící budově The Flow Building na Václavském náměstí, když porazila populární WeWork.

tip Forbes Espressa
Reklama
Mozek. Nejzáhadnější a nejméně prozkoumaný orgán vašeho těla pod drobnohledem. Co všechno byste o něm měli vědět? Dočtete se v zimním Nextu, hledejte ve všech dobrých trafikách.

Máte 5 minut?

Good guy. „Když jsem o něčem přesvědčený, že je to správné, a můžu to udělat, tak to udělat musím,“ říká o sobě dvaačtyřicetiletý Tomáš Šebek. Známý český chirurg se sice v dětství toužil stát továrníkem, pak se ale dal na medicínu. A přinejmenším z pohledu svých pacientů dobře udělal. Dnes je specialistou na břišní oblast a zaměřuje se hlavně na onkochirurgické operace. Podívejte se na krátký dokument z dílny Forbesu.

Tahle party ještě neskončila, říká Goldmani o současné akciové technologické horečce. Tu a tam se objevující komparace s neblahým koncem té ze sklonku devadesátých let prý nejsou namístě. Za posledních pět let si IT sektor připsal zhodnocení 149 procent, zatímco mezi lety 1995 a 1999 to bylo skoro 700 procent. A že se technologická grupa co do P/E obchoduje za 22procentní prémium oproti S&P 500, je prý OK.

Tesla dře! V Bay Area lepí své solární střechy, které vypadají jako ty „normální“, na jeden dům za druhým a po očku kouká na Čínu a na Evropu. Musk s těmi střechami koketuje od roku 2016, nicméně že je projekt ready na plošné instalace, oznámil až loni v říjnu. Nejdříve půjde o barvu černou, ještě letos by prý ale měli přijít s novými variantami.

Máte 10 minut?

„Víc je víc a na Oscarech vůbec nejvíc,“ říkávalo se kdysi. Platilo, že oscarové róby bývaly těmi největšími, nejopulentnějšími, nejbarevnějšími a nejvýraznějšími z celého roku. Právě skončený 92. ročník udílení cen Americké akademie filmových věd umění ale potvrdil, že tato doba minula. Na červeném koberci vládla letos uměřenost. Více píše naše spojka s lesklým světem Irena Cápová.

Blame your laptop! O chytrých telefonech se často hovoří jako o zabijácích offline komunikace, jako o důvodu, proč v noci nespíte nebo proč na večeři neposloucháte své dítko, zatímco procházíte e-mailovou schránku. Co s vašimi životy ale udělaly notebooky? Dávají signál, že jste vždy a všude připraveni dodělat cokoli do práce. Vždyť si ho spousta z vás bere i na dovolenou  just in case, že jo.

Černý lanýž zásadně z kufru auta. Naprosto kouzelná vesnička Richerenches v regionu Provence-Alpes-Côte d’Azur je domovem největšího trhu černých lanýžů už od roku 1923. Malí farmáři zde své těžce nalezené zboží nabízejí vykupujícím společnostem z kufru automobilů, to vše bez digitální váhy a s nulovou šancí na smlouvání.