skip to main content

Tesla má ráda Monty Pythony. A poznáme to všichni

Máte 1 minutu?

Elonův další tweet. Tesla prdí na zakázku. No jistě, takhle to zní jako šokující informace (a taky to vypadá, že jsme v newsletteru poněkud zhrubli ve výrazivu). Skutečnost je ale prostší. Jak ve včerejším tweetu uvedl Elon Musk, majitelé Tesly se mohou těšit na zvukové efekty, které si ke svému autu můžete objednat. Mezi zakázkové zvuky nových aut patří podle CEO Tesly lesní roh, kozí mečení, zvuk „kokosového“ klusání koně známý od Monty Pythonů – a samozřejmě prdění všeho druhu, jak jen chcete.

A propos, elektromobily. Kousek před sjezdem na Beroun, ve směru na Prahu, se na dálnici D5 objevil pozdrav z blízké budoucnosti. V české premiéře zde vyrostly čtyři bílé stojany ultrarychlé nabíjecí stanice IONITY. Zatím jsou obehnané bílo-červenou páskou, ale v průběhu října se otevřou veřejnosti. Šoférům a šoférkám elektromobilů nabídnou maximální výkon 350 kW, což je víc, než kolik současné vozy na elektřinu zvládnou.

Kráska v nesnázích. Zatímco finančníci z rodu Rothschildů o bance po staletí mluvili jako o „krásce, která vás nikdy nezklame“ (doporučujeme přečíst osmisetstránkovou monografii o této legendární miliardářské dynastii, byť ta nejlepší vyšla už v roce 1931 a seženete ji jen v antikvariátech), Bill Gates už v roce 1997 prohlásil, že sice potřebujeme bankovnictví, ale nepotřebujeme banky. Od myšlenky založené na tom, že technologie pohřbí další tradiční obor, uběhlo přes 20 let, a banky tu stále jsou. Že by však neměly problémy? To se zdaleka říct nedá. Letošní rok má pro velké banky po celém světě jedno pojítko – osekávání nákladů. List Financial Times na základě rozhovorů s nejmenovanými zdroji tvrdí (paywall), že britská HSBC plánuje zrušit až 10 tisíc pracovních míst po celém světě. A není v tom sama.

Jourová uspěla. Česká eurokomisařka Věra Jourová včera podstoupila tzv. grilování v Evropském parlamentu. V rámci tříhodinového slyšení před členy výborů Evropského parlamentu vyjádřila mimo jiné znepokojení nad tím, jak někteří politici evropských zemí slovně útočí na novináře. Nejvlivnější žena Česka podle Forbesu před členy výborů pro ústavní záležitosti a občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci doslova prohlásila, že „úlohou novinářů není zpříjemňovat politikům život“. Věra Jourová jako kandidátka na post místopředsedkyně Evropské komise se svým výstupem rozhodně uspěla, hodnotí včerejší slyšení prestižní server Politico.

partner Forbes Espressa
Reklama
Už jste někdy zkusili podzimní wellness pobyt v luxusním hotelu v srdci Krkonoš? Doporučujeme začít výšlapem ještě za mlžného oparu, odměnou Vám bude dechberoucí panorama hor s blahodárnými účinky paprsků podzimního slunce v zádech. V podvečer neznáme nic lepšího než finskou saunu a lahodnou masáž či whirlpool ve dvou s vychlazeným proseccem. Úžasná večeře v restauraci Savoya s perfektní obsluhou a noční drink v Hennessy baru je třešničkou na dortu po krásně prožitém dni. Kolektiv hotelu Savoy Vám rád poradí, kterou trasu zvolit, ať si vše popsané nadmíru užijete. Více na www.savoy.cz.

Máte 5 minut?

Nobelovka pro buňky. Letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství včera získali Američané William Kaelin a Gregg Semenza a Brit Peter Ratcliffe za objev molekulárních mechanismů, jejichž prostřednictvím buňky vnímají dostupné množství kyslíku a přizpůsobují se tomu. Výzkum oceněné trojice vědců otevírá cestu pro nové strategie v boji s chudokrevností, rakovinou a řadou dalších nemocí, zásadní ale může být i pro potápěče.

Exploze Milky Way. Ne, tohle není další expanze pro potravinářský gigant vyrábějící oblíbenou cukrovinku. Tohle je zase věda. Australští vědci zjistili, že Mléčná dráha prodělala asi před 3,5 milionu let ve svém centru explozi, která mohla významně ovlivnit její další vývoj. „Tento objev dramaticky mění náš pohled na Mléčnou dráhu i na celý vesmír,“ uvedla Magda Guglielmo z University of Sydney, která s objevem přišla.

Když mluvíme o potravinářských gigantech. Unilever, který vedle potravin vyrábí ve velkém i drogerii, čisticí prostředky a kosmetiku (mýdlo Dove nebo čisticí prostředek Domestos máte možná zrovna doma), je odpovědný za produkci víc než 700 tisíc tun nového plastu ročně. Je jasné, že s tím firma musí něco dělat. Teď oznámila, že chce výrazně přehodnotit svůj přístup k výrobě nového plastu – a orientovat se spíš na ten recyklovaný, případně své výrobky balit do alternativních materiálů. No, uvidíme.

Tip Forbes Espressa. Metronome Festival Prague 2020 připravil první lákadlo. Křižíkova fontána opět ožije hudbou. Hrát zde budou Tata Bojs a Milan Cais připraví pro toto místo speciální scénu. Vstupenky lze koupit za zvýhodněnou cenu, ale spěchejte, je jich pár posledních kusů. Akce se koná 19. a 20. 6. 2020.

Máte 10 minut?

Český sáček pro celý svět. Tuhle story z Forbesu dobře znáte – a úbytku plastu na planetě také může pomoci. O dvou mladých podnikatelkách, studentkách medicíny, které přišly s přelomovým nápadem na ekologické nákupní sáčky, je slyšet stále víc. Hana Fořtová a Tereza Dvořáková se vezou na antiplastové vlně a pronikají se svým plně kompostovatelným sáčkem do dalších zemí. Fořtová se nedávno vrátila ze Spojených států, kam uplynulý rok jezdila v rámci transatlantického programu pro mladé lídry a podnikatele YTILI. A výsledek? Frusack připravuje na spuštění prodeje v amerických obchodech. Problematika plastového odpadu je stále žhavějším světovým tématem.

Proč (se) baví Joker. Nejdřív hlavní cena na prestižním filmovém festivalu v Benátkách, teď i kasovní úspěch. Ponurý thriller Joker o zrození slavného batmanovského superpadoucha má za sebou první víkend po uvedení do kin a dařilo se mu rekordně: jen za první tři dny v kinech celého světa vydělal téměř čtvrt miliardy dolarů. To je u filmu s nejpřísnější přístupností kategorie R (film je nepřístupný do 17 let bez doprovodu dospělého) něco nevídaného. A daří se mu i v Česku – za první víkend Jokera vidělo 102 tisíc diváků. Podívali jsme se tedy na Jokerův byznys trochu blíž.

Vánoce, Vánoce přicházejí. No dobře, tak ještě ne. My ve Forbesu jsme sice už včera v práci vášnivě diskutovali na téma, který z adventních kalendářů pro letošní sezonu je ten nejlepší, jestli ten, který vám po 24 předvánočních dnů nabízí nejlepší rumy na světě, aby vás udržel trochu v klidu, nebo ten, který v každém okénku překvapí novým kouskem luxusní kosmetiky. A tradicionalisté hlasovali pro starou dobrou čokoládu (ne, ve Forbesu nefrčíme v sugar-free). Ovšem co dárky? Máte-li kolem sebe fanoušky technologických vychytávek, vřele doporučujeme prostudovat nejlepší tech tipy pod stromeček, které už teď v předstihu sestavil portál Mashable. Tady nadchnete milovníky rumu i sběratelky šminek, to vám garantuji.