skip to main content

Tesla musí vymyslet Cybertruck pro Evropu, stávající verze tu na silnice nesmí

Máte 1 minutu?

Závislost. Rozhodnutí Boeingu přestat od ledna na nějakou dobu vyrábět další Maxy 737 (protože dělat letadla, která nesmí létat, nejde donekonečna) pořádně zamávalo celým leteckým průmyslem. Propady akcií hlásí aerolinky i dodavatelé a některé firmy, jako třeba francouzský Safran, už avizovaly, že budou mít kvůli tomuto rozhodnutí problémy s cash flow (paywall). Aby taky ne, podle odhadů přijde každý dodavatel o zhruba 200 zakázek, o 80 procent z nich v příštím roce, o zbytek pak v roce 2021. A sám Boeing bude i nadále na nepoužitelných strojích měsíčně pálit zhruba miliardu dolarů.

Prokletí? Dalšího vysoce postaveného představitele Samsungu čeká vězení. Tentokrát předsedu jihokorejského zázraku Leea Sang-hoona, který byl odsouzený k 18 měsícům za cílené bránění odborovým aktivitám v rámci firmy. Už minulý týden byl za něco podobného odsouzený viceprezident firmy Kang Kyung-hoon a dědice celého elektronického impéria Leea Jae-yonga stále čeká znovuotevření korupční kauzy, která svrhla i jihokorejskou prezidentku.

Těsně pod. Unilever letos nenaplní očekávanou míru růstu a nepovede se mu to ani příští rok. V neplánovaném updatu výhledového prospektu to uvedl CEO britsko-nizozemského kolosu Alan Jope (paywall), kterému se tak první rok ve funkci ne zrovna povedl a společně s růstem prodeje těsně pod třemi procenty ho zakončuje taky s největším propadem akcií za posledních šest měsíců.

partner Forbes Espressa
Reklama
Český HDP loni vzrostl o 3,2 procenta, což je více než v Německu (1,9 procenta) i v celé EU (2,1 procenta). Příznivé číslo ovšem postrádá efektivitu. Vyšší produktivita práce se na něm podílí jen ze třetiny, zbytek zajišťuje rostoucí počet odpracovaných hodin. Nepříznivý poměr pomůže inovativním firmám zlepšit důsledná digitalizace.

Máte 5 minut?

Nebezpečné pračky má doma nejspíš na půl milionu britských domácností. Přesně tohle množství totiž teď stahuje na opravu Whirlpool, který přístroje s vadou zamykání dvířek, které se můžou přehřát a vzplanout, prodával posledních pět let pod značkami Hotpoint nebo Indesit. Pro Whirlpool je to už druhý skandál podobného druhu, v tom prvním jen nešlo o pračky, ale o sušičky.

Dárek. Až se na konci roku 2020 otevře kancelářské a obchodní centrum Bořislavka, bude mít Praha o jedno výrazné umělecké dílo víc. Mezi čtyřmi budovami, kterým se přezdívá Krystaly, se na piazzettě objeví umělecké dílo „Na Horu“. To připomíná kráčející krápníky a bude to dárek k padesátým narozeninám třetího nejbohatšího Čecha Karla Komárka, jehož KKCG za budovaným komplexem stojí. Kdo to má, že?

EU verze. Těšíte se, až si jednou pořídíte futuristický Cybertruck od Tesly? Pokud vás na nejnovějším počinu od Tesly zaujal jeho vzhled, založený na estetice osmdesátkových sci-fi filmů, tak máme špatné zprávy – aby mohlo jezdit v Evropě, bude muset tohle auto projít jistými změnami, protože například jeho hranatá nerezová kapota nesplňuje bezpečnostní předpisy EU…

Máte 10 minut?

Nejdražší & nejopravitelnější. Nový Mac Pro alias struhadlo sice v plné výbavě stojí i na Apple hodně nestandardních 1,5 milionu korun, ale když už za něj tyhle peníze zaplatíte, budete moct ušetřit na opravách. Podle serveru iFixit to je patrně to nejopravitelnější zařízení Applu vůbec (a taky klasickým počítačům nejpodobnější) – z desetibodové DIY škály získal devět bodů, poslední iPhone se dostal na šest, MacBook jenom na tři.

Abychom byli slyšet. PETA se stala akcionářem Starbucksu. Ovšem ne proto, aby na populárním kavárenském řetězci vydělávala, ale aby mohla na pravidelných podílnických setkáních bojovat proti příplatkům za rostlinné náhražky mléka do kávy. „Mnoho milovníků kávy má alergii na laktózu a PETA má alergii na kruté zacházení s kravami,“ píše se v prohlášení organizace, která je kreativními kampaněmi za práva zvířat proslulá.

Už je to tady! A co? No přece nové Star Wars! Do kina na ně můžete vyrazit už za pár hodin, embargo na recenze vyprší v 9.01 našeho času, což je už za chvíli, ale jestli se pořád nemůžete dočkat, projděte si první názory na neuhlídatelných sociálních sítích. No spoilers ahead, ale pozor, abyste i tak nebyli zklamaní.

Darujte obálku s bohatým obsahem. Darujforbes.cz