skip to main content

Tim Cook se opřel do Googlu. Trump do Super Maria. A policie do krále Platiniho.

Máte 1 minutu?

Tim ukázal prstem. Apple se vždycky snažil držet trochu odstup od Facebooku nebo Googlu – sice jsou všichni titáni ze Silicon Valley, ale minimálně v pohledu na ochranu osobních údajů a práci s nimi se liší. A přesně na to nyní upozornil Tim Cook při svém projevu na Stanfordově univerzitě. Sice ani jednu ze společností výslovně nezmínil, ale když hovořil o tom, že ti, co stvořili fabriku na chaos, také musí za chaos převzít odpovědnost, bylo jasné, na koho míří.

Kryptomark. Facebook se samozřejmě v posledních dvou letech snaží, seč mu síly stačí, se přesně té pověsti, na kterou Cook upozornil, zbavit. Kvůli šíření fake news a kauzám typu Cambridge Analytica je to ale dost těžké. Vylepšit renomé by mu ale mohla jeho nejnovější iniciativa – spuštění vlastní kryptoměny (paywall). Po týdnech a měsících spekulací je to potvrzené a bude se jmenovat… libra! To Češi dobře znají.

Michel Platini byl opravdu slavný a dobrý fotbalista. Jenže na to si dnes vzpomene jen málokdo, legendární Francouz se místo sportovní ikony stává spíš ikonou, no, korupční. Kvůli tomu, že hlasoval pro pořádání fotbalového mistrovství světa 2022 v Kataru a hodně za něj bojoval, si pro něj včera přišla francouzská policie. Završilo se tím několikaleté vyšetřování. Samotní Katařané dávají od úplatků ruce pryč, navíc se už osmělili ze saúdskoarabské obchodní blokády a vyhlašují, že se opět chtějí naplno vrhnout do investování po celém světě (paywall).

partner Forbes Espressa
Reklama
Užijte si pobyt v přírodě bez starostí. Na oblečení švédské značky Fjällräven se můžete spolehnout na každém kroku, proto vás ani kalhoty z řady Keb nezradí. Tyto technicky vylepšené trekkingové kalhoty s optimalizovaným střihem a detailně promyšlenými prvky již získaly řadu ocenění.

Máte 5 minut?

Zlatý hoch. Líbí se vám seriál Westworld? Hltali jste Ztraceni? A co předposlední Hvězdné války: Síla se probouzí? Těšíte se na ty nové, co přijdou do kin v prosinci? Tohle všechno vzniklo v produkční společnosti Bad Robot režiséra J. J. Abramse. A právě o spolupráci s jeho týmem se strhla bitva mezi multimediálními giganty, ze které nakonec vyšla vítězně WarnerMedia. Několikaletý kontrakt, z nějž budou těžit jak HBO, tak nová streamovací služba, má hodnotu půl miliardy dolarů.

Jestli se o někom dá říct, že prožil několik životů najednou, byla to nepochybně Gloria Vanderbilt (paywall). Módní ikona, designérka, spisovatelka, herečka, sběratelka umění, milovnice newyorské bohémské scény, dědička, dáma, která ještě jako puberťačka randila s pány, jako byl Howard Hughes nebo Errol Flynn. „Byla to mimořádná žena, která milovala život a žila ho po svém,“ ohlásil v živém vstupu skon této 95leté ikony její syn, slavný moderátor CNN Anderson Cooper.

Co bude dál? Déle než dva roky držel třetinu v TV Prima, druhé nejúspěšnější komerční televizi v Česku, a dodnes je jediným podnikatelem, který může říci, že vlastnil jak Primu, tak Novu. Jeho televizní epizoda ale právě končí. Možná dříve, než se čekalo, ale kdo Vladimíra Komára zná, překvapený není. Náš kolega Pavel P. Novotný zjišťoval, co stálo za Komárovým rozhodnutím prodat svůj podíl v Primě a čemu se teď bude věnovat.

Máte 10 minut?

Super Mario. Zatímco v Česku inflace stoupá a její hodnota je nad 2,5 procenta, v eurozóně se dynamičtější růst cen ne a ne dostavit. Prezident ECB Mario Draghi proto varoval, že centrální bankéři budou muset znovu sáhnout k opatřením, jako je snižování úrokových sazeb. Indikátor nálady na trzích, výnosy z německých státních dluhopisů, zareagoval propadem o třetinu procentního bodu. S kritikou se už ozval kdo jiný než Donald Trump…

Světové oceány, ale nejen ty, jsou zaplavené plasty. Zvláště v Asii. V Indii proto začaly některé velké nadnárodní oděvní značky jako Adidas nebo Nike vyrábět oblečení a obuv z vytříděných PET lahví. Přiznávají, že to má dvojí pozitivní účinek: jednak tím pomohou životnímu prostředí, jednak to je dobrý marketing, takže pomůžou i samy sobě.

Vzhůru. V Paříži se opět po dvou letech koná největší letecký veletrh světa. Podle očekávání tam Airbus září a Boeing nezáří. Pokud byste se ale chtěli podívat trochu víc do budoucnosti, navíc té české, máme pro vás video projektu Zuri, za nímž stojí známý internetový podnikatel Michal Illich. Kříženec letadla s vrtulníkem bude na vzlet potřebovat libovolnou rovnou plochu o rozměrech 15 x 15 metrů, stát bude do dvou milionů dolarů a už příští rok bude na světě první funkční prototyp.

Když chceš, tak musíš. Máte pocit, že jste na maximu svých sil? Že už nedokážete být lepší? Pak se podívejte na tuhle desetiletou holčičku, která dokázala to, na co by většina dospělých nikdy neměla – vylezla na El Capitan, slavnou kilometrovou skalní stěnu v Yosemitském národním parku, která je něco jako horolezecká modla.