skip to main content
Forbes Espresso

Máme toho dost! Coca-Cola, Starbucks a další firmy ruší reklamy na Facebooku

Máte 1 minutu?

Bez socek. Coca-Cola nebude minimálně měsíc mít žádné reklamy na sociálních sítích. Globální výrobce nápojů tak razantně vystoupil proti rasistickým a nenávistným hlasům, které se na nich šíří. Ke stejnému kroku se připojil i Starbucks. A nejsou sami. Unilever a Honda nebudou inzerovat v USA na Facebooku a Instagramu. Dřív už podobný krok oznámili například Verizon, The North Face nebo Patagonia. K bojkotu pod sloganem #StopHateForProfit se připojilo přes 90 firem a akcie dlouho neotřesitelného Facebooku začaly padat. Mark Zuckerberg tak přišel už o sedm miliard dolarů.organizátoři kampaně mezitím míří do Evropy a chtějí dostat Facebook pod globální nátlak. Panečku!

Šlus. Aféra okolo bývalého zázraku německého fintechu Wirecard, ze kterého se vyklubal pěkný skandál, si žádá viníky. První na řadě je auditorská společnost DPR, která měla pro Německý spolkový úřad pro finanční dohled (BaFin) zkontrolovat „nesrovnalosti“ ve výkazech Wirecardu, jenže DPR na to měla jen jednoho člověka. Mezitím už se chystá žaloba o náhradu škod, která míří přímo na BaFin.

A leť! Letadla Boeing 737 Max dnes po dlouhé pauze zase vzlétnou. Zatím aspoň na pár dnů v rámci zkušebních letů, které povolil americký Federální úřad pro letectví (FAA). Stroje 737 Max, které patřily k nejprodávanějším letadlům Boeingu, nesměly od loňského jara, kdy došlo ke dvěma tragickým nehodám, létat. Pro Boeing to znamenalo tvrdou ránu a sérii vyšetřování. I když budou nové testy v pořádku, bude trvat ještě měsíce, než se 737 Max vrátí k normálnímu provozu.

partner Forbes Espressa
Reklama
Tři truhlíky na zahradě nebo celá stěna v obýváku? Modulární systém zelených stěn PlantBox se jednoduše „secvaká“ a osadí rostlinami (nebo zeleninou). Zvládne to úplně každý. Díky samozavlažování Vám navíc nikdy neuschne a koupíte jej jednoduše online.

Máte 5 minut?

Zažít Žítkovou. Zapomenutý a izolovaný kraj, kde čas vždycky plynul pomaleji, dostala do povědomí Kateřina Tučková se svou knihou Žítkovské bohyně. Pak sem začali mířit turisté, místním ale náhlá sláva vadila. Teď je všechno jinak. Cvičí se tady jóga, místní společně s turisty sbírají bylinky a uprostřed přírody si můžete koupit čerstvě upečený chleba. Tomu říkám inspirace!

Nebere to konce. Už přes deset milionů lidí na celém světě se nakazilo koronavirem. Téměř pět set tisíc z nich pak podle údajů Johns Hopkins University zemřelo. Skoro čtvrtina z nakažených je z USA, následuje Brazílie, Rusko a Indie. Navíc data z posledních dní nepřinášejí uklidnění. V místech, kde se už zdálo, že je šíření nemoci pod kontrolou, se rozjíždějí další vlny nákazy.

Kdo si počká… Po 134 letech se do vedení německého koncernu Bosch dostává první žena. Právnička Filiz Albrecht, která je v Boschi teprve tři roky, povede HR oddělení.

Kdo to bude, kdo to ví. Poláci hlasovali o tom, kdo povede jejich zemi. V prvním kole prezidentských voleb se utkalo 11 kandidátů, nikdo ale nezískal nadpoloviční většinu, a tak budou muset Poláci k urnám ještě jednou. Do druhého kola postoupil současný prezident Andrzej Duda a starosta Varšavy Rafal Trzaskowski.

Tip Forbes Espressa. Se zajímavostí investice roste i její rizikovost. Základní poučka, která platí v případě kryptoměn ještě víc. Ale ačkoli na první pohled můžou vypadat hlavně jako nebezpečná hračka pro nadšence, dá se do nich investovat i rozumně, dlouhodobě a s jistotou. Kryptoměny dokonce můžou fungovat i jako zajímavé antiinflační nástroje.

Máte 10 minut?

Není to černobílé. Kdepak, tohle není narážka na aktuální debatu o rasismu. Jen reakce na prvotní vlnu nadšení, jak pandemie koronaviru zpomalila průmysl, cestování a pomohla přírodě. Teď se ukazuje, že za své berou globální ambice snižování (nejen plastového) odpadu. Stačí si vzít třeba restaurace, které na celém světě používají mnohem víc jednorázové nádobí. A co potom takové roušky, rukavice…

Zavíráme. Microsoft zavře všechny své kamenné prodejny. Během lockdownu se totiž ukázalo, že se obejde i bez nich. Zůstanou jen v Redmondu, New Yorku, Londýně a Sydney. Obchody ale přestaví v „zážitková centra“, kde si budou lidé moct vyzkoušet žhavé novinky.

Je libo víno? Nemusíte si nalít nutně hned teď. Stačí ho zařadit do investičního portfolia. Zrovna u vína z Bordeaux je letos příznivý rok. Politické napětí v Číně a Hongkongu, covid-19 a 25procentní cla na dovoz vín do USA „zaúřadovaly“ s poptávkou tradičně silných trhů s kvalitními víny z Bordeaux a výsledkem jsou ceny o 20 až 30 procent nižší než loni. A kdyby se náhodou investice nepovedla, užít si ji můžete nakonec i tak.

A jestli se vám ještě nechce ke strojům, dejte si sloupek Ivy Roze. Dozvíte se, jakou chybu dělají ženy, které hledají muže, a co ve skutečnosti chtějí muži.