skip to main content

Travis Kalanick končí s Uberem, od Nového roku s ním už nebude mít nic společného

Máte 1 minutu?

Nový Travis. Travis Kalanick vstoupí do nového desetiletí nezatížený Uberem. Do silvestra hodlá prodat i to málo akcií, co mu po zběsilém výprodeji posledních týdnů zbylo, a ke stejnému datu skončí i v představenstvu dopravního disruptora, kterého před 10 lety spoluzakládal a do roku 2017, kdy se ukázalo, že to v Uberu mezilidsky moc nefunguje, vedl. Od roku 2020 se chce Kalanick už plně věnovat jen svému novému byznysu na sdílení kuchyní CloudKitchens a fondu 10100.

Už dost. S čistším štítem by do nového roku rád vstoupil i Boeing, který těsně před Vánoci udělal to, k čemu se měl podle mnoha pozorovatelů rozhoupat už dávno, a odvolal svého šéfa Dennise Muilenburga. Kontroverznímu manažerovi, který se krizi po uzemnění maxů rozhodl řešit přístupem, jako by se nic moc nedělo, zlomilo vaz to, že se toho ve skutečnosti děje docela dost. Jestli se ale podaří jeho nástupci Davidu Calhounovi něco zlepšit, není vůbec jasné. A o tom, že bude mít Muilenburg pořádný zlatý padák, ani nemluvíme.

Intranet. Velké věci se dějí i v Rusku, které se dokázalo – zatím jen v rámci testu – úspěšně odpojit od světového internetu a fungovat jen na tom svém. Runet, jak se projekt jmenuje, je v podstatě jako obří firemní intranet, a i když úřady obhajují jeho existenci potřebou zajistit bezpečnost sítě v případě kybernetických útoků ze zahraničí, řada lidí se obává, že by mohlo jít spíš o efektivní nástroj celostátní cenzury.

partner Forbes Espressa
Reklama
CHAIRity: DARUJTE KŘESLO DO OPERY! Po vzoru velkých západních operních a divadelních domů nabízí Národní divadlo křesla v hledišti Státní opery k patronátu. Patronát křesel bude možný v několika kategoriích od 15 000 Kč do 100 000 Kč. Výše příspěvku odpovídá umístění křesla v hledišti a benefitům, které dárce získá jako poděkování od Národního divadla. Spojte své jméno se jménem Národního divadla.

Máte 5 minut?

Liebesbrief. O Vánocích dělají lidé zvláštní věci. Například místopředseda Evropské komise Frans Timmermans napsal milostný dopis Velké Británii. Protože si nedávno přečetl knihu podobně laděných textů vůči Evropě a je mu líto, že Británie z EU odchází, má ji rád a chtěl by, aby věděla, že se vždycky může vrátit. Celý text najdete tady (paywall), části s komentáři pak třeba tady.

Nedalo se říct ne. Dobrý rok za sebou nemá ani Nissan a na jeho konci ho po 30 letech opouští i jeho momentální vice COO Jun Seki, pověřený znovuobnovením dobrého jména automobilky. Zkušený manažer prý dostal nabídku, která se nedala odmítnout. Sice ho to „finančně zasáhne“, protože bude v nové práci brát méně peněz, ale s tím, že si myslel na uvolněný post CEO Nissanu a nedostal ho, nemá jeho rozhodnutí prý nic společného.

Steve Jobs, Kylie Jenner a spol. Na konci roku je pokaždé nejlepší to, že můžete rekapitulovat a testovat svou paměť, co všechno se za uplynulých 12 měsíců stalo. A jelikož za pár dní končí i celé desetiletí, je těch příležitostí ke vzpomínání mnohem víc. Tak například, tipnete si, jaké události byly v loučící se dekádě nejzásadnější ve světě dolarových miliardářů?

Máte 10 minut?

Jak na kocovinu. Dny plné přejídání se máme za sebou, teď nás čeká pro změnu čas velkého popíjení. Pokud tušíte, že to neuhlídáte a druhý den vám bude špatně, připravte se už teď. Přečtěte si tenhle článek o tom, co lidé napříč světem jedí a pijí, aby se kocoviny zbavili. Pak ještě zajděte nakoupit a bude to.

Pro filmomily. Nový Šílený Max, Birdman, The Social Network, Ona, Na hraně zítřka, Looper, Humr… Jestli konec roku nijak zvlášť neprožíváte a místo po barech ho trávíte raději doma u televize, mohli byste ocenit seznam 24 nejlepších filmů (jak jinak než uplynulých 10 let) podle Wired. Protože co když jste některý z nich vynechali?

Apky, které potřebujete. Našli jste pod stromečkem nový smartphone a přemýšlíte, jaké aplikace si do něj nainstalovat? Kromě těch klasických by to chtělo i takové, které vám dokážou usnadnit, nebo dokonce obohatit život. Pár tipů najdete tady.