skip to main content

Třetina světa už je v karanténě. Zaracha má i celá Indie

Máte 1 minutu?

ČVUT vs. koronavirus 3:0. Doba je zlá, ale pandemie ohrožující i Česko je motorem pro zlaté české ručičky. A tak borci z ČVUT za poslední tři dny přišli nejenom s respirátorem z 3D tiskárny a levným plicním ventilátorem navrženým na chalupě, ale taky s vysoce funkční ochrannou maskou pro doktory v první linii vyrobenou ze šnorchlu. Tleskáme!

Ze světa. Špatné zprávy bohužel chodí ze Španělska, kde počet mrtvých za včerejšek překonal Čínu i Itálii a křivka úmrtí i nakažených zatím pořád stoupá. Němci varovali, že podle nich je světová pandemie viru pořád ještě na začátku a bude hůř – a schválili rekordní záchranný balíček pro ekonomiku. NASA hlásí Houstone, máme problém – a šlápla na brzdu u většiny vesmírných programů. Máme ale i pár dobrých zpráv – v Rakousku mezitím jaderní inženýři přišli s novým, rychlejším a levnějším testem na COVID-19. Díky americkým vládním opatřením je Wall Street zase na nohou a akcie rostou. A miliardář James Dyson začne taky vyrábět plicní ventilátory do nemocnic.

Taky mají zaracha. Od včerejška je v karanténě už i celá Indie – a rovnou na tři týdny. Celkem 1,3 miliardy lidí tam nesmí z domu, což z Indie dělá nejenom největší domácí vězení na planetě, ale taky potenciální humanitární katastrofu. Indická ekonomika se totiž začala zasekávat ještě před příchodem koronakrize a zůstat doma pro značnou část Indů žijících na hranici chudoby znamená nemít doslova ani na chleba.

partner Forbes Espressa
Reklama
Vynikající práce s nemovitostmi je umění v každé době. A jako všechna umění předpokládá talent, ale jen ten k vítězství nestačí. Za naším úspěchem je také obrovské množství práce a znalostí. Vyzráli jsme díky bezpočtu rozmanitých zkušeností. Jsme na trhu od roku 2008. Zvládli jsme tedy úspěšně tržní recesi, stabilizaci období růstu i následnou konjunkturu. Prodáváme i nakupujeme bezpečně, zajímavě a za nejlepší ceny. Nemovitosti prostě umíme. Postaráme se kvalitně i o ty vaše.

Máte 5 minut?

Infikovaná ekonomika. „Musíme si uvědomit, že v aktuální situaci nemůže být cílem úplné vymýcení koronaviru a návrat do stavu, v jakém byla planeta před epidemií. To se prostě nepodaří,“ říká investor, podnikatel a spolumajitel investiční společnosti RSJ Václav Dejčmar v rozhovoru pro Forbes. Mluví taky o tom, proč si musíme dát pozor, aby Česko ochranná opatření nakonec nezahubila, a včas povolit restrikce. I když to třeba vypadá, jako by měl zítra skončit svět.

Koruna a korona. Že ani modrá krev není proti nemoci COVID-19 imunní, už víme z Monaka, kde ochořel vládce kníže Albert I. Dost možná od něj se na charitativní večeři v Londýně nakazil princ Charles. Britskému následníkovi trůnu je 71 let, a tak už patří mezi nejohroženější skupinu, naštěstí průběh nemoci je u něj zatím mírný. A dobrá zpráva je taky to, že se v posledních 13 dnech Charles neviděl se svými rodiči – Alžbětou II. a princem Philipem. Třiadevadesátileté královně a jejímu o pět let staršímu manželovi by tak nákaza od prince Charlese hrozit neměla.

Rulička nad zlato. V supermarketech od Austrálie přes Japonsko až po Spojené státy zákazníci vyprazdňují regály s toaletním papírem tak rychle, jak jen ho zaměstnanci stíhají naskladnit. A ruličky toaleťáku už nejsou k dostání ani nikde v Dejvicích. Kde se tahle hysterie vzala? Vydali jsme se po jejích stopách až do roku 1973 a máme pro vás odpovědi. (Teď jen doufejme, že se situace nebude dál vyvíjet jako ve Spojených státech, kde po dezinfekci a toaleťácích přišly na řadu vykoupené regály pistolí, pušek a nábojů.)

Máte 10 minut?

So cute! Americké námořnictvo zkoumá… koťátka. A jak souvisí s clickbaity a terorismem. Vojenské rozbory totiž ukazují, že roztomilé obrázky a dojemné posty nejsou spouštěč sdílení a lajků jenom u fotek dětí a mazlíčků, ale výrazně pomohly taky radikalizaci muslimů v posledních letech. Vidět to bylo třeba na taktice Islámského státu a vzestupu jeho vlivu na Blízkém východě – kde hrály roli i fotky bojovníků ISIS s roztomilými kočkami.

Nikam se nehoňte. Zůstaňte doma, svět tam venku počká, dejte si home office, schůzky vyřešte přes Webex Teams, nákup přes Rohlík a povyražení na večer… Taky online. Aby vás motivovali k dodržování karantény, rozhodli se v PornHubu otevřít na měsíc zdarma svoji Premium sekci i pro Čechy a Češky. Musíte jenom slíbit, že budete hodní a fakt zůstanete doma. Ultimátní #staythefuckhome.

Lufťáci. Nejenom v Česku na vesnicích znervózněli, že o víkendu přijede na chalupu nával nakažených z metropole. Úplně stejné starosti mají teď v Hamptons a na Long Islandu, kam se jezdí rekreovat bohatí Newyorčané. Někde dokonce rovnou příjezd lidí z měst zakázali se vzkazem, ať na svoje letní sídla zapomenou a karanténu tráví někde jinde. No-go zóna je najednou i z Martha’s Vineyard.