skip to main content

Trump uvažuje o zmírnění „social distancingu“. Chce hlavně ulevit ekonomice

Máte 1 minutu?

Osekat! Softbank Masajošiho Sona se plánuje zbavit aktiv v hodnotě 41 miliard dolarů, čímž chce zredukovat zadluženost a poté odkoupit z trhu akcie. Japonská technologická skupina tak symbolicky zakončuje divokou nákupní jízdu, kdy ještě loni pumpovala miliardy dolarů do cash palících firem. Akcie Softbank se od února propadly o zhruba 50 procent.

Social distancingu bylo dost, míní Trump a zvažuje, že by nedávno zavedená preventivní opatření co nejrycheji zmírnil, aby se ulevilo ekonomice (mezitím už se Fed snaží stimulovat trhy). To nezní příliš muzikálně expertům z oblasti zdravotnictví, kteří jsou toho názoru, že Amerika by neměla opatření rušit do té doby, dokud nebude mít neprůstřelný systém testování, kdy bude možné odhalit a izolovat infikované. To je samozřejmě těžké, když se potýkáte třeba s partičkami spring breakers…

Oh my šiml. Známý lihovarník Martin Žufánek vyrobil, stočil a zdarma poskytl dezinfekční gel nejpotřebnějším, mezi kterými najdeme dětské domovy, městskou policii nebo dobrovolníky ze spolku Praha šije roušky. Netrvalo dlouho, státní leviatan vytáhl své drápy a Martinu Žufánkovi se ozvali z Celního úřadu.

partner Forbes Espressa
Reklama
Věnuje váš personální tým příliš času administrativě a nezbývá mu prostor pro nábor nových zaměstnanců či pro péči o zaměstnance stávající? Pinya HR vyřeší administrativu na pár kliků a vaši HR manažeři tak dostanou prostor věnovat se skutečné personální práci a zefektivnění fungování firmy.

Máte 5 minut?

A co živnostníci? Vláda postupně upřesňuje balík podpor směřujících do ekonomiky. Na pondělní tiskové konferenci zazněly podrobnosti ze dvou liberačních balíčků, které připravilo ministerstvo financí, a také návrhy z dílny ministerstva práce a sociálních věcí. Projděte si to nejdůležitější, co se týká OSVČ.

Tři vítězové. Borci na Foolu se podívali na tři odvětví – vzdělání, zdravotnictví a zábavu – a v každém vybrali jeden akciový titul, který by teoreticky mohl ze současných tržních a zejména společenských otřesů profitovat. NaZoomujte si to a mrkněte se!

Další zkouška pro Zoot. Na největší český módní e-shop se po loňské insolvenci valí další zlé zprávy. Koronavirová nákaza napadla i apetit lidí pro nakupování svetříků či kabátů a místo silné jarní sezony Zoot sčítá ztráty. Výrazné ztráty. Například v pátek dopoledne bylo podle zdroje Forbesu v interním systému přesně 0 čekajících objednavek na vyřízení na skladě.

Zůstat příčetný. Omezte přísun zpráv. Pro duševní zdraví teď není nic moc horšího než se na celý den ponořit k novinkovým serverům či kanálům. Pod návalem opakovaných informací o nově nakažených, počtu úmrtí či zkrachovalých podnicích se situace zdá ještě horší, než ve skutečnosti je. Tohle a další tipy, jak se v karanténě nezbláznit, shrnuje Michaela Černá.

Máte 10 minut?

Je to plíživé, to omezování svobody. Velcí lídři, samozvaní lídři, či kryptoautoritáři, si relativně potichu, ve stínu koronaviru, přisvoují čím dál větší pravomoce a nikdo neví, zda a jak v případě polevující pandemie poleví. S klasicky skvělým textem k zamyšlení přichází kolegové The Atlantic.

Kde jsou roboti? Roboti nám prý vzali děsivě mnoho pracovních míst. Konkrétně až tolik, že Amazon ohlásil nábor 100 tisíců nových lidí do fulfillmentu a pro rozvoz zásilek, aby nápor vůbec zvládl. Ve Wired se podívali na to, že navzdory narativu a mizejících pracovních místech, není automatizace ještě zdaleka tak plošná.

A nakonec pořekadla v době karantény od New Yorkeru… Ta bezprizorní mince na chodníku nechť leží na věky, té se rozhodně nedotýkejte.