skip to main content

Trump zmírnil americký postoj k Huaweii a obnoví jednání s Čínou

Máte 1 minutu?

Smír! Japonsko zřejmě na rozhádané mocnosti působí blahodárně, neb se na tamním summitu G20 podařilo dostat za jeden stůl Donalda Trumpa a Si Ťin-pchinga. Oba prezidenti se domluvili, že obnoví jednání o vzájemné obchodní dohodě, která má vyřešit celní válku. Trump trochu povolil i ve věci čínského výrobce telefonů a telekomunikačních zařízení Huawei – americké firmy mu mohou dodávat své produkty a výrobky, které nejsou problematické z hlediska národní bezpečnosti. Od poloviny května na to přitom potřebovaly zvláštní povolení. Kolem vztahů Čína–USA ale pořád zůstává spousta otázek…

Nevěnuju se firmě, věnuju se vám. Od počátku roku 2014, kdy se Andrej Babiš aktivně zapojil do politiky a stal se ministrem financí, má Agrofert zatím bilanci 2 : 3. Dva roky rostoucí ziskovosti a tři roky po sobě klesajícího zisku. Čistý zisk Agrofertu opět meziročně poklesl, tentokrát o dvě třetiny. Zatímco loni vydělal 1,6 miliardy čistého, předloni to bylo přes 4,5 miliardy. Oficiálním důvodem jsou potíže v segmentu chemie, ale také restrukturalizace německé pekárenské skupiny Lieken.

Melown za melouny. Český internetový miliardář Ivo Lukačovič si může připsat další úspěch. Jeho startup Melown Technologies, který softwarově modeluje 3D objekty podle leteckých snímků, se nyní prodává švýcarské firmě Leica Geosystems AG. Prodejní cena nebyla zveřejněna, dá se ale odhadovat na vyšší desítky milionů korun, případně nižší stovky. Podle poslední zveřejněné účetní závěrky Melown vykázal čistý zisk pět milionů korun.

partner Forbes Espressa
Reklama
Není to jen futuristická vize. Počítače vidí, slyší, učí se a řeší problémy, ať už v byznyse, nebo ve společnosti. Podívejte se, jakou roli má umělá inteligence (AI) v našich životech už teď a jak je ovlivní v nejbližší budoucnosti.

Máte 5 minut?

Love from Jony. Po třech dekádách opouští Apple jeho druhá největší ikona hned po Stevu Jobsovi, a to designér Jony Ive. Příští rok si založí vlastní studio LoveFrom, jehož prvním klientem bude pochopitelně Apple. „Ive odchází v nejhorší možnou chvíli. V momentě, kdy nastupuje AI, rozšířená realita, kdy čím dál víc chápeme, jak velkým problémem je závislost na technologiích, ale nedokážeme se zorientovat, jak jejich budoucnost bude vypadat. A úplně zřetelně nedokážeme odhadnout ani budoucnost Applu, který se už nemůže spoléhat na prodeje iPhonů. Dobrý design je zkrátka potřeba víc než kdy dřív,“ píše Mark Wilson z Fast Company.

Prý je to moc potichu. Elektroauta mají kromě infrastruktury, širší penetrace na trhu a jiných nepodstatností ještě jednu velkou chybu – chodci si ještě nezvykli, že je neslyší. Od dnešního dne ale platí nařízení EU, podle kterého musí tradiční zvuk motoru při jízdě v nižších rychlostech a couvání vydávat všechny modely nově uváděné na trh. Od 1. července 2021 bude nařízení platit pro úplně všechna elektrovozidla.

Mall.tv míří na Slovensko. Internetová televize Mall.tv má za sebou prvních 10 měsíců fungování v Česku a nabrala už dost sebevědomí k expanzi do dalších zemí střední a východní Evropy, kde se svými e-shopy působí mateřská skupina Mall Group. „Letos na podzim začneme s originálním obsahem pro slovenský Mall.sk,“ vyhlásil šéfproducent Mall.tv Lukáš Záhoř v panelové diskusi o nových médiích, kterou Forbes pořádal v rámci KVIFF.

Máte 10 minut?

Ať vám vánek čechrá vlasy. Kdo má posuzovat nejvíc cyklistům nakloněná města než cyklistická metropole Kodaň? Roli arbitra na sebe vzala tamní designérská a plánovací společnost Copenhagenize, která pravidelně vydává svůj stejnojmenný index nejvíc bike-friendly měst. Nepřekvapivě v něm vedou placky, tedy dánské a nizozemské metropole. 1. Kodaň, 2. Amsterdam, 3. Utrecht. Česká města bohužel zatím první dvacítku neolízla ani kouskem blatníku.

Čas na pizzu! Umělá inteligence už umí udělat pizzu. Přesněji, AI podle projektu vědců z MIT a katarského Computing Research Institute už dokáže sama z fotek vykoumat, v jakém pořadí by se ingredience na pizzu měly správně vrstvit. Proč je to důležité? Počítače už umí identifikovat různé objekty na snímku, ale přijít na to, na co se vlastně dívají, když jsou některé části částečně skryté (rukola třeba zakrývá prosciutto), je už těžší. Rozložit obrázek na součástky, pojmenovat je a pak říct, jak s nimi naložit – to už se víc blíží skutečnému uvažování.

Všichni už jsou ve Varech! Pokud se tam teprve chystáte, vezměte si s sebou naše doporučení na filmy, na které si určitě máte sehnat lístky – ať už jste fanoušek Maradony, Formana, Jima Jarmushe, nebo Matrixu.