skip to main content

Tuhá středa Marka Zuckerberga

Máte 1 minutu?

Zavřete oči, odcházím

#Creepy. Na Facebook prasklo, že vybraným partnerům (shodou okolností rovněž technologickým gigantům) dovoloval přistupovat k datům uživatelů mnohem rozsáhlejším způsobem, než se dosud vědělo. Společnosti Netflix nebo Spotify měly dokonce možnost číst si a mazat soukromé facebookové zprávy, píší NY Times. Legendární tech novinář Walt Mossberg se kvůli tomu už definitivně naštval a na svém Facebooku oznámil svůj odchod… z Facebooku.

Cambridge Problematica.

Trable. Facebooku v USA navíc poprvé hrozí kvůli datovému skandálu Cambridge Analytica závažnější právní problémy ze strany úřadů. Ve středu totiž společnost kvůli pochybení v ochraně dat uživatelů zažalovala generální prokuratora Washingtonu DC.

Jak se čekalo...

Zase. Fed odolal tlaku Donalda Trumpa a podle očekávání zvedl úrokové sazby o čtvrt procentního bodu do pásma 2,25 až 2,50 procenta. Americká centrální banka zvedala sazby letos počtvrté a zároveň slibuje, že v příštím roce s tempem navyšování zpomalí. Éra zpřísňování měnové politiky se s novým šéfem Jeromem Powellem chýlí ke konci.

partner Forbes Espressa
Reklama
Kouzlo červeného nosu. Míváte někdy červený nos od rýmy nebo z dlouhé lyžovačky v mrazivém dni? Nic moc pocit, že? Po ČR ale chodí 86 profíků, kteří si červený nos nasazují dobrovolně a pravidelně. Jsou to Zdravotní klauni a SMÍCHUPLNĚ POMÁHAJÍ těžce nemocným dětem, osamělým seniorům i umírajícím klientům hospiců. Přidejte se k nim. Váš dar pomůže rozesmát a potěšit ty, kdo to potřebují nejvíc.

Máte 5 minut?

Nejlepší země pro byznys. Jak píší kolegové z bulváru, „výsledek vás možná překvapí“. Na špičce aktuálního vydání žebříčku se podle amerického Forbesu totiž drží Velká Británie, brexit nebrexit. Šéfekonom Moody’s Mark Zandi to odůvodnil otevřenou a globalizovanou ekonomikou, kterou se ostrované stále pyšní. V top pětce najdete ještě Švédsko, Hongkong, Nizozemsko a Nový Zéland, USA se skutálely o pět příček na 17. místo.

K-Money. Jaká je hodnota sedmi vlasatých mladíků, kteří s lehce melancholickým výrazem zpívají a perfektně odtancují lovesongy v korejštině? Hudební skupina BTS přináší jihokorejské ekonomice 3,6 miliardy dolarů ročně, tvrdí nová studie. Pro jednoho ze 13 turistů, kteří Jižní Koreu loni navštívili, byl K-pop navíc tím nejdůležitějším důvodem k cestě.

Lepší než Disneyland. „Naše Tesla X sjíždí výtahem do díry v zemi, kde začíná testovací okruh dlouhý 1,8 kilometru. Červené světlo přeblikne do zelené a rozjíždíme se. I při nižší rychlosti – jedeme kolem 55 kilometrů v hodině – jízda působí rychle a zábavně, připadáme si jako na horské dráze. Za dvě minuty nás to vyplivne do parkoviště SpaceX.“ Aby bylo jasno, bavíme se tu o pouhém tunelu. Jen ho vymyslel (a dokonale zmarketoval) Elon Musk a poprvé se jím projeli prominentní tech reportéři.

Máte 10 minut?

Vánoce jsou náročné. Nejen na nervy, uzávěrky, deadliny, ale taky na srdeční příhody. Data ukazují, že třeba u Švédů existuje na Štědrý den až o 37 procent vyšší riziko infarktu. (Ale samozřejmě jsou riziková i jiná období: třeba pondělky nebo brzká rána.)

#Bookstagram. Romantická komedie Láska přes internet slaví právě 20 let od premiéry. Souboj mezi malým nezávislým knihkupectvím Meg Ryan na jedné straně a obřím řetězcem s nevzdělanými prodavači, který vede Tom Hanks, dopadl v neprospěch knihkupectví Na růžku. Dnes by ale možná Kathleen Kellyová vyhrála, pokud by si založila instagramový účet…

Ať jsou chytré (a vy máte klid). Tabletům a mobilům se v jednadvacátém století nemá smysl bránit. Vedle stavebnic, knížek a pastelek se pomalu staly dalším dětským společníkem, a tak jsme se poradili s herním designérem Jakubem Dvorským, zakladatelem studia Amanita Design a tvůrcem krásných games – hráli jste Samorosta nebo Chuchla? -, které hry pro děti jsou pěkné a chytré zároveň.

A nakonec se musíme pochlubit. Právě jsme spustili „veřejnou betaverzi“ nového Forbes.cz. Jsme napjatí a zvědaví, jak se vám bude náš nový web líbit. Zkuste si ho dnes proklikat a napsat nám, co vás baví a co máme naopak doladit.