skip to main content

Tuňák za všechny peníze. Tokijská aukce přinesla rybí rekord

Máte 1 minutu?

Rekordní tuna. Ohrožený, žádaný a teď i rekordní – aukce na novém tokijském rybím trhu vyústila v 3,1 milionu dolarů za jediného (pravda, obřího) tuňáka modroploutvého. Takovou částku za něj zaplatí sushi tycoon Kijoši Komura, který v Japonsku provozuje populární sushi řetězec Zanmai. Vítězná částka tradiční novoroční rybí aukce se za posledních pět let víc než zdvojnásobila.

Zlaté a veselé. V noci na pondělí se v Los Angeles předávaly Zlaté glóby, aneb ten zábavnější ceremoniál, který zároveň často napoví, kdo patří k nejžhavějším kandidátům na Oscary. Nejvíc bodoval životopisný film o Freddiem Mercurym Bohemian Rhapsody, seriál Kominsky Method a překvapivě i road movie Green Book. Lady Gaga si odnesla nakonec glóbus jen za nejlepší píseň…

Na nákupech. Brněnský softwarový holding Solitea (Martin Cígler a expartner J&T Martin Fedor) si před Vánoci nadělil dárek, který dosud tajil. Vývojáři podnikových a účetních systémů koupili pět firem, včetně tří softwarových podniků z další brněnské skupiny, Gemma Systems. Konsolidované roční tržby holdingu Solitea  by po započítání koupených firem měly narůst na 1,4 miliardy korun.

partner Forbes Espressa
Reklama
Kouzlo červeného nosu. Míváte někdy červený nos od rýmy nebo z dlouhé lyžovačky v mrazivém dni? Nic moc pocit, že? Po ČR ale chodí 86 profíků, kteří si červený nos nasazují dobrovolně a pravidelně. Jsou to Zdravotní klauni a SMÍCHUPLNĚ POMÁHAJÍ těžce nemocným dětem, osamělým seniorům i umírajícím klientům hospiců. Přidejte se k nim. Váš dar pomůže rozesmát a potěšit ty, kdo to potřebují nejvíc.

Máte 5 minut?

Něco na té Mary je. Slavná VC investorka a analytička Mary Meeker se loni osamostatnila od Kleiner Perkins a poprvé oznámila podrobnosti o svém novém fondu. Bude se jmenovat Bond (škoda, Money Meeker by znělo dobře) a v debutovém fondu chce proinvestovat 1,25 miliardy dolarů. Pokud kapitál sežene, bude první ženou, která nastartuje a povede vlastní miliardový VC fond.

Nejhorší. Ryanair je podle britských cestujících vůbec nejhorší aerolinkou pro krátké lety. Tuhle „zlatou malinu“ irské aerolinky obhájily už šestý rok po sobě a propadly téměř ve všech kategoriích, včetně boardingu, pohodlnosti sedadla nebo občerstvení. Do top 5 se naopak probojovaly Swiss Airlines, Norwegian nebo nizozemské KLM.

Křehká budoucnost nákupáků. Děje se to v USA i v Evropě: nákupní centra ztrácí relevanci a návštěvníky (proč taky chodit do obchodu, když můžete vše sehnat online). Provozovatelé britských center se situaci pokusili vyřešit lepší nabídkou jídla v naději, že zákazníci přijdou primárně na trendy pho nebo tacos a cestou z oběda si třeba koupí nějaké oblečení. Jenže expanze do food courtů byla na některé řetězce až moc rychlá…

Máte 10 minut?

Chcete zachránit demokracii? Naučte děti číst grafy a rozumět jim, odpovídá datový novinář Dan Kopf. Nedostatečná schopnost interpretovat i jednoduché grafy činí lidi náchylnější k uvedení v omyl (prostě oblbování), což se každému populistovi/autokratovi/diktátorovi hodí vždycky.

Mějte rádi rebely. Nikdo nemá rád konflikty v kanceláři a všichni jsme měli kolegy, kteří práci zdržují a komplikují, neustále se ptají „Co kdybychom…“ a cokoli udělají jinak, než měli. Víte co? Važte si jich. Dělat (si) věci těžší může totiž přinést lepší výsledky.

Dobré zprávy. Ano, podle zpravodajství, diskusí na Facebooku a vaší nálady to možná někdy opravdu vypadá, že se svět řítí do záhuby, ale tady je 20 důkazů, že se ve světě děje poslední dobou i spousta dobra. Věděli jste třeba, že od roku 2018 poprvé za posledních 10 tisíc let nežije většina obyvatel pod hranicí chudoby?