skip to main content

Tvůrci Fortnite chtějí víc peněz, plánují útok na platformu Steam

Máte 1 minutu?

A just ty peníze nechci! Bylo by to směšné, kdyby to nebylo smutné. Brazilský prezident Jair Bolsonaro, který je pod čím dál větším tlakem zbytku světa, aby už konečně začal něco dělat s hořící Amazonií, si postavil hlavu. A řekl, že finanční pomoc 22 milionů dolarů, kterou mu slíbili lídři G7, nechce, že prý není ničí kolonie. A vyzval Emmanuela Macrona, ať se mu omluví, že o něm řekl, že je lhář. Že vám to připomíná mateřskou školku? Bohužel…

Bude líp. Analytici americké banky JPMorgan Chase jsou optimisté a radí nakupovat akcie. Propad, který hlavní trhy s cennými papíry v posledních týdnech zažívaly, je prý u konce a bude líp. Pravda ovšem je, že třeba jejich kolegové ze švýcarské UBS tvrdí pravý opak, a jak ukázala burzovní data, i řada vlivných CEOs a insiderů v poslední době mohutně vyprodávala svá portfolia. Čert aby se v tom vyznal.

Na poli počítačových her se schyluje k epické bitvě. A to doslova. Tvůrce Fortnite, největšího gamesového hitu posledních let, společnost Epic Games vyráží na zteč konkurenčního podniku Valve, který stojí za portálem Steam. Přes tento e-shop se dnes prodají dvě ze tří počítačových her. Podle šéfa Epic Games Tima Sweeneyho je ale tenhle byznys postavený na 30procentních poplatcích zralý na disrupci.

Tip Forbes Espressa. Zpravodajský podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12 za sebou má prvních 100 dílů. Každý všední den rozebírá jedno aktuální téma do hloubky. V jubilejní epizodě uslyšíte, jak se prezidentování Donalda Trumpa podepsalo na důvěře v média i kde hledat příčiny podcastového boomu.

partner Forbes Espressa
Reklama
Chcete investovat moderně, a to do konkrétních firem a záměrů? Podívejte se na Fundlift, kde investici poptávají jak zaběhnuté společnosti, tak startupy. Nemusíte investovat milion – investuje se již od 5 tis. Kč. Pohodlně, online a zdarma. Přidáte se tak po bok již 11 tis. registrovaných investorů. Jde to i bez bank! (Investování není bez rizika.)

Máte 5 minut?

Rozpojeni, spojeni… Na obzoru je vznik tabákového obra s tržní kapitalizací přes 200 miliard dolarů. O spojení jednají společnosti Philip Morris a Altria (paywall). Na tomhle dealu je ale nejzajímavější, že do roku 2003 to byla jedna korporace, ale jak se rozrůstala a bobtnala, rozdělila se vedví. Takže Altria zodpovídá za výrobu a distribuci Marlborek ve světě (patří jí i česká pobočka Philip Morris) a Philip Morris v USA.

Když jel poprvé autem, narazil nárazníkem do garážových vrat. Byl dyslektik a učitel si o něm myslel, že je příliš hloupý na studium. Jeho matka ho i kvůli pětce z angličtiny raději rovnou poslala na internátní školu. Ferdinand Karl Piëch, který v dětství platil za neschopného a smolaře, pak všem ukázal, jak moc ho podcenili. Životní příběh patriarchy rodu Porsche, který předevčírem zemřel, sepsala naše kolegyně Pavla Francová.

Peter Thiel je jednou z nejbarvitějších postav Silicon Valley otevřeně se hlásí k tomu, že je homosexuál, a zároveň je oddaným a hlasitým podporovatelem Donalda Trumpa. Je vášnivým libertariánem, ale zároveň se svým tajemným startupem Palantir intenzivně spolupracuje s vládními agenturami. Proslavil se coby spoluzakladatel PayPalu a jako jeden z prvních investorů Facebooku. A právě tahle kapitola jeho života podle všeho končí: už vyprodal takřka všechny své akcie největší sociální sítě světa.

Máte 10 minut?

Zábor přichází z Kremlu. Hrad jako z pohádky, resp. jako z Harryho Pottera. Tak nějak vypadá skotský Tower of Lethendy. Monumentální stavba ze 16. století, k níž náleží i soukromé 18jamkové golfové hřiště, se ale nyní ocitla uprostřed bitvy mezi Kremlem a ruským oligarchou Borisem Mintsem. Ruská centrální banka po něm chce vrátit 1,3 miliardy dolarů, na kolik ji prý vyšla sanace padlé privátní banky, kterou Mints před lety ovládal. A tak mu nechala zmrazit jeho britský majetek včetně pohádkového hradu.

To musíte vidět. Ještě před spuštěním očekávaných streamovacích služeb od Applu a Disneyho si můžete zkrátit dlouhou chvíli postaru. Tedy na Netflixu, HBO GO nebo na Amazonu. Posledně jmenovaný navíc představí fantasy seriál, který se natáčel na Liberecku a září v něm Orlando Bloom alias Legolas. Co tedy právě (nebo v příštích pár dnech) sledovat?

Jsou dva. Jsou z Brna. A mají to Nahaku. Designéři Josef Rozehnal a Jakub Kraus totiž moc dobře vědí, co chtějí dělat – vracejí život zdánlivě nepoužitelným věcem, odpadu. Rozhodli se recyklovat vyhozené předměty, kterým svým řemeslným zásahem začali dávat nový život a podobu.