skip to main content

Týden pravdy. Co čeká na burze Walta Disneyho a Uber?

Máte 1 minutu?

Co se asi dozvíme. Výsledková sezona nekončí a tento týden dorazí na Wall Street ještě několik finančních reportů těžkého kalibru. Investoři by měli zbystřit, protože pololetní zúčtování čeká třeba zábavního giganta Walta Disneyho, největší evropskou banku HSBC, herní superstar Activision Blizzard, ale i řetězec hotelů Marriot a taky Uber. Než dojde na věc, můžete si projít aspoň předpovědi analytiků, ať víte, co čekat.

Kapky v poušti. Kolega Luboš Kreč vyrazil do Izraele a přivezl velkou reportáž z míst, kde vědí, jak vyzrát na sucho. Izrael se totiž vzpírá přírodním zákonům – pouštní šeď narušují zelená pole, a i když židovskému státu vysychají zásoby vody, přesto ji vyváží. Říká se mu startupový národ, ale je to také vodohospodářská velmoc, kam si pro rady jezdí Číňané i Američané. A začínají i Češi. Přečtěte si, proč.

Malý krok pro Google, ale velký skok pro 180 milionů Nigerijců. A přitom jde o zdánlivou banalitu, tedy kolonku v googlím jazykovém menu, kde si nově můžete pro Google Maps a další služby zvolit angličtinu s nigerijským přízvukem. Nigérie je největší africký online trh, kde srozumitelněji mluvící aplikace budou znamenat dobrý byznys. Ale vyrobit standardizovaný přizvuk v zemi, kde lidé mluví 200 různými jazyky a ještě dvakrát více dialekty, zamotalo hlavu i Googlu.

partner Forbes Espressa
Reklama
Potěšte sebe i své blízké originálními šperky, které nakoupíte pohodlně přes internet. Aranys.cz vám nabízí spoustu stříbrných i zlatých šperků s polodrahokamy, které pro vás pečlivě vybíráme, abychom zajistili perfektní kvalitu bez kompromisů.

Máte 5 minut?

Přestup roku. Ninja z Fortnite opouští Twitch a jde na Mixer. Jestli máte děti školou povinné anebo jedete v esportu, tak si rozumíme. A pokud se nechytáte, čtěte dál, protože tahle story je rychlým exkurzem do herního byznysu, ve kterém se točí velké peníze. Ninja (alias Tyler Blevins) je největší hvězda v oboru streamovaného hraní počítačových her (taky ho loni časopis Time označil za jednoho ze stovky nejvlivnějších lidí světa). Twitch je největší platforma pro streamování her (přes sto milionů uživatelů ji zapne každý měsíc). Jenže Ninja se rozhodl skončit s online hraním na Twitchi a přechází na novou platformu, konkurenční Mixer od Microsoftu. Přitom Mixer má na trhu se streamováním videoher podíl jen 3 %, zatímco Twitch přes 72 %. Zatím to vypadá, že herní přestup roku, který šokoval fanoušky, je hlavně geniální byznysové rozhodnutí.

Ing. Ganja. Světový obchod s (legální) marihuanou loni dosáhl hodnoty skoro 14 miliard dolarů a do šesti let by se jeho objem měl dostat až na 66 miliard. Jenže našlápnutý byznys s konopím brzdí… překvapivě ne represe úřadů, ale nedostatek vzdělaných profíků z oboru. Toho si všimly už i univerzity věhlasné Ivy League, a tak třeba na Cornellu otevírají nové studijní programy zaměřené přímo na marihuanu a obchod s ní. V závěsu jsou i University of Maryland a kanadská McGill.

Rande za milion. Lepší je být připraven, než překvapen, říká se. A protože jsou letní lásky nepředvídatelné, mohl by se vám hodit tenhle návod na to, jak randit s milionáři, který dal dohromady Business Insider ve spolupráci s elitními dohazovači. Dobrá zpráva je, že vy bohatí být nemusíte, peníze partnera mají milionáři i miliardáři na seznamu priorit až na 50. místě. Potřebovat ale budete smysl pro humor a atraktivní vzhled. A jestli chcete klofnout ženu milionářku, musíte jí poskytnout hlavně pocit bezpečí.

Máte 10 minut?

A teď pro milovníky knih. Víkend sice skončil, ale na dobré čtení by si člověk měl čas najít vždycky. Projednou dejte beletrii stranou a sáhněte po jedné z biografií a pamětí, které doporučuje kolegyně Irena Cápová. Její seznam je plný příběhů tak silných, že občas váháte uvěřit, že se opravdu staly. A pokud máte času vážně hodně, tak tady jsou ještě oblíbené knihy Marka Zuckerberga, Tima Cooka a dalších velikánů světového byznysu.

Přes kanál. V roce 1066 překročil Vilém I. Dobyvatel kanál La Manche, aby dobyl Anglii. V roce 1875 Matthew Web jako první člověk kanál přeplaval a o 34 let později ho Louis Blériot jako první člověk přeletěl letadlem. A v neděli ráno Franky Zapata, francouzský vynálezce, jako první přeletěl kanál La Manche na hoverboardu. Byl to jeho už druhý pokus se vznášedlem vlastní výroby a v polovině cesty musel dotankovat kerosin do nádrže, ale zvládl přeletět z Calais do Doveru za 22 minut.

Plavky na střeše. Zatopený lom uprostřed lesa i soukromá pláž na konci světa mají samozřejmě svoje kouzlo. Ale kdybyste měli tohle léto chuť na něco kosmopolitnějšího, tady je průvodce těmi nejlepšími novými střešními bazény od Barcelony po New York. Užijte si v bikinách a s drinkem v ruce výhled na katedrálu Sagrada Família, dům La Pedrera a mrakodrap Torre Glòries anebo ochutnejte městskou oázu Manhattanu v bazénu na střeše hotelu Williamsburg.