skip to main content

Uber mírní nadšení, akcie nabídne levněji, než plánoval

Máte 1 minutu?

Skromnosti není nikdy dost. Byznysovou událostí týdne je bezesporu vstup Uberu na newyorskou burzu. Očekává se valuace mezi 80 a 90 miliardami dolarů. Nicméně sama firma poněkud zmenšila své ambice a podle listu Wall Street Journal plánuje upsat své akcie maximálně za 50 dolarů za kus (paywall), původně to mělo být víc. Důvod? Cena akcií konkurenčního Lyftu od jeho březnového IPO se dost propadla, a navíc akciové trhy momentálně nezažívají nejlepší období.

Těch starostí, které musí vedení Uberu a jeho investiční poradci brát v potaz, je ale víc. Třeba to, že v Británii, Austrálii nebo Brazílii vyrazili do ulic tisíce jeho řidičů, aby dali najevo, že jejich platy a pracovní podmínky by mohly být podstatně lepší. A že by z miliard dolarů, které dopravní aplikace zinkasuje po svém IPO, měla podstatná část zamířit do jejich peněženek.

Zklidněný rebel. Na druhou stranu je ale pravda, že renomé Uberu se v posledních dvou letech dramaticky proměnilo – už je mnohem méně slyšet o jeho aroganci a víc se hovoří o tom, co firma dělá nebo co by chtěla dělat. Zásadní podíl na tom má nový CEO společnosti Dara Khosrowshahi (paywall), který se kormidla ujal v roce 2017 a podařilo se mu upozadit zakladatele firmy a zároveň jejího buldočího avatara Travise Kalanicka.

partner Forbes Espressa
Reklama
Tomáš Satoranský, hráč Washington Wizards, je ambasadorem Krejčovství Blažek. Podívejte se, jak tato spolupráce vznikala.

Máte 5 minut?

Jazyk k ničemu. Uber samozřejmě není to jediné, co aktuálně hýbe světem, a nejen tím byznysovým. Posledních několik týdnů k sobě mohutnou pozornost strhává seriál Hra o trůny a mánie kolem Daenerys a Jona Snowa nabírá celkem absurdní rozměry. Například minimálně 1,2 milionu lidí se prostřednictvím online kurzů učí fiktivní valyriánský jazyk, jímž se v seriálu mluví. Vymyslel ho lingvista David Peterson, který má na kontě už pět desítek dalších umělých řečí pro potřeby filmových a televizních tvůrců.

Komu by valyriánština jako důkaz nestačila, pak ho snad přesvědčí komický detail ze zatím posledního dílu Hry o trůny, kde se omylem objevil moderní hrnek na kafe. Ihned se začalo řešit, že je to pohárek od Starbucks, a intenzitu mediálního pokrytí analytici ohodnotili tak, že kavárenský řetězec dostal zdarma reklamní prostor v hodnotě 2,3 miliardy dolarů. Že to ve skutečnosti ani nebyl šálek Starbucks, je v kontextu příběhu tak nějak logické…

Čína, EU a zase Írán. Ale jasně, ve světě se dějí i vážnější věci než GoT. A jako obvykle za nimi je třeba hledat Donalda Trumpa. Ten se hádá o cla s Čínou, vyhrožuje Evropě a tvrdými sankcemi vystartoval proti Íránu, s nímž jeho předchůdce Barack Obama podepsal protijadernou dohodu. Teherán Trumpovy kroky ihned pocítil, mimo jiné se mu propadla měna, a začal vyhrožovat, že z nukleárního dealu také vystoupí. Německo, Francie a Británie zatím plánují smlouvu držet, ale co se z toho vyvine…?

Máte 10 minut?

Sláva překvapením. Sportovní fanoušci a zvláště ti, kteří fandí outsiderům, mají nové idoly. Jsou jimi fotbalové týmy Liverpoolu, Ajaxu Amsterdam a Tottenhamu. První z nich v úterý senzačně vyřadil Barcelonu v semifinále Ligy mistrů, porazil ji 4:0. Ti druzí se utkali včera a v infarktovém zápase vyhráli Londýňané, jenže podceňovaní Nizozemci už dřív skalpovali Real Madrid nebo Juventus Turín, takže mají vlastně splněno. Všichni mají výtečné, charismatické trenéry i mladými talenty nabité sestavy, zásadní otázkou tak je, komu z anglických týmů přát vítězství v nejlukrativnější sportovní show Evropy víc.

První milion. Alexandra Kala stojí za společností, která patří mezi největší dodavatele pomůcek pro ústní hygienu v České republice. Profimed založila ve 21 letech a za tu dobu vytvořila síť 17 prodejen po celé zemi se sortimentem čítajícím přes 2000 položek a s tržbami 300 milionů korun. Přečtěte si, jaká byla její cesta k prvnímu milionu.

Svatby, svatbičky. S květnem začíná nejen pravé jaro, ale také svatební sezona. Nabídka českých designérů je už dnes natolik kvalitní, že když správně zvolíte, pokud se tedy plánujete brát, šperk po vás jako opravdovou cennost zdědí vaši potomci a budou z toho mít radost. Pokud byste ovšem chtěly své šaty ozdobit něčím opravdu mimořádným, můžete sáhnout po umělém květu z dílny newyorské více než 100 let staré firmy M&S Schmalberg. Jejich hedvábné růže používají třeba Oscar de la Renta nebo Marc Jacobs (paywall), tak proč ne vy?