skip to main content

Unikátní rekvizity jsou na prodej: sekera z Osvícení či gladiátorovo brnění

Máte 1 minutu?

Okurková sezona? Ale kdeže! Třetí největší ekonomika eurozóny je opět ve varu. V Itálii se fakticky rozpadla vláda dvou populistických formací, což se dalo čekat poté, co vicepremiér Mateo Salvini objížděl pláže a v plavkách vyhrožoval, že koalici položí. A stalo se. Otázkou nyní je, co bude dál – zda předčasné volby, nebo nějaká nová formace. Ať to bude jakkoli, dvouleté státní dluhopisy jsou rázem v kurzu, zatímco ty desetileté se propadly.

Další jižanskou zemí, která v posledních týdnech trápí ekonomy po celém světě, je Argentina. Tamní trhy se propadly kvůli prohře prezidentovy strany v komunálních volbách. To signalizuje, že Mauricio Macri přijde v říjnu o post hlavy státu a nahradí ho populista Alberto Fernández. No a to vyvolalo paniku… Mezinárodní měnový fond už oznámil, že do Latinské Ameriky posílá své lidi (paywall), protože favorit na prezidenta se už nechal slyšet, že dluhy vůči MMF země prostě nesplatí.

Nový hit. Ale pozor, ne vše, co je na jihu, je špatné. Pokud zvažujete, že byste si pořídili letní sídlo, máme pro vás tip. Pakliže vás Itálie odrazuje chaotičností a Ibiza je moc provařená, zkuste popřemýšlet o portugalské Comportě (paywall). Oblíbili si ji třeba Philippe Starck nebo Maria Šarapovová. A poté, co padla banka Espírito Santo, které patřila velká část pobřeží, je to nyní podle Wall Street Journalu developerský ráj.

partner Forbes Espressa
Reklama
Stále ještě váháte, kam se vydat na závěr letošního léta? Chcete si odpočinout a zároveň udělat něco prospěšného pro své zdraví? Pak navštivte Carlsbad Plaza Medical Spa & Wellness hotel, který Vám nyní nabízí jedinečnou možnost získat zpět až 20 % z ceny Vaší rezervace!

Máte 5 minut?

Jamie Oliver je muž mnoha tváří. Na světě zřejmě není slavnější šéfkuchař a jen málokdo toho pro kulinářskou osvětu udělal tolik co on. Zároveň je symbolem toho, že ne každá celebrita musí být i dobrým podnikatelem. Sám britský chef v obsáhlém profilovém rozhovoru pro New York Times říká, že zhruba 40 procent byznysových věcí, které dělá, prostě pokazí.

Máte rádi filmy? A máte nějakou přebytečnou hotovost? Tak hurá do Londýna, kde se chystá aukce filmových rekvizit, mezi nimiž ale najdete opravdové rarity. Třeba sekeru, s níž Jack Nicholson demoloval dveře v Osvícení, brnění Russella Crowea z Gladiátora nebo světelný meč Samuela L. Jacksona z Hvězdných válek. Předpokládaná cena je 7,5 milionu dolarů.

Mattoni na nákupech. Pátého června oznámily společnosti Mattoni 1873 a PepsiCo společnou akvizici srbského výrobce minerálních vod Knjaz Miloš. Včera ráno už Alessandro Pasquale seděl v soukromém letadle a mířil z Prahy do Bělehradu obchod slavnostně podepsat. Mattoni 1873, do jejíhož portfolia dále patří také Magnesia, Aquila nebo Poděbradka, akvizicí výrazně posílí svou pozici v Evropě. Knjaz Miloš je lídrem na poli minerálních vod v celé bývalé Jugoslávii a na domácí půdě lovebrandem, který znají úplně všichni.

Máte 10 minut?

Vodu daleko za hranicemi nedobývá jen karlovarská Mattonka. Vědci z NASA dostali zelenou a můžou začít chystat vskutku ambiciózní projekt – misi na měsíc Europa planety Jupiter. Tam by se pod ledovým příkrovem mělo nacházet až 170 kilometrů hluboké jezero. A chytré hlavy v Houstonu, ale nejen tam, si myslí, že tohle je TO místo ve vesmíru, kde má cenu pátrat po stopách života…

Twitter a Facebook se postavily na stranu demonstrantů v Hongkongu. Jednak veřejně upozornily, že čínské úřady se prostřednictvím těchto sociálních sítí pokoušely ovlivnit a podkopat prodemokratické síly na poloostrově, jednak Twitter oznámil, že nebude šířit reklamu médií ovládaných čínskou vládou. Prý to je čirá propaganda.

Vajíčka bez vajec. Co vznikne, když se smísí protein z mungo fazolí, řepkový olej, cibulové pyré a kurkuma? Možná vás to překvapí, ale na talíři uvidíte velmi zdařilou rostlinnou napodobeninu míchaných vajíček. S lahvičkou plnou světle žluté tekutiny, připravenou pro smažení, pečení a vaření, přišla v prosinci 2017 americká firma Just, která se vývojem veganských náhražek zabývá. A v Americe rychle získala na popularitě. Mezi tekutými vejci jde dokonce o druhý nejpopulárnější produkt. A teď míří ještě výš.