skip to main content
Forbes Espresso

Unilever už nechce zesvětlující a bělicí produkty, bude je přejmenovávat

Máte 1 minutu?

Ručník v ringu. Kauza chybějících dvou miliard eur Wirecardu vstupuje do dalšího dějství. Představenstvo německé finanční společnosti včera rozhodlo, že vyhlásí insolvenci a požádá o zahájení konkurzního řízení. Ještě předtím se ve Frankfurtu nad Mohanem zastavilo obchodování s akciemi firmy. Od vypuknutí skandálu klesly už o víc než 90 procent.

Pozor na slovník. U nás je sice skoro neznámý, v Indii jde ale o jeden z nejoblíbenějších pleťových produktů. Řeč je o zesvětlujícím krému Fair & Lovely z dílny Unileveru, který teď nadnárodní kolos pod tlakem hlasů volajících po rasové rovnoprávnosti přejmenuje. Respektive z jeho názvu vypustí slovo fair. A stejně se zachová i u všech produktů, v jejichž jménech figurují i výrazy fairness, white, whitening, light a lightening (paywall).

Fakt obří. Brněnský podnikatel Martin Cígler a jím vlastněný softwarový holding Solitea s více než 260 tisíci zákazníky v Evropě se rozhodl, že zfúzuje dohromady 30 českých a slovenských firem do celku, který by měl na ročních výnosech překonat dvě miliardy korun. Cílem gigantického spojení, z něhož by se protočily panenky podnikatelům kdekoli na světě, je odlehčení organizační struktury a propojení produktů.

partner Forbes Espressa
Reklama
O2 jako první v ČR nabídne možnost využívat nejrychlejší mobilní síť 5G. K síti se budou moct připojit zákazníci O2 v Kolíně a v Praze na Starém a Novém Městě, Vinohradech, v Nuslích, Dejvicích a Bubenči. 5G na zkoušku si můžete aktivovat od 1. července za 1 Kč měsíčně v online samoobsluze Moje O2.

Máte 5 minut?

Stane se. Protáčejí se vám panenky z výše schodku našeho státního rozpočtu, který nejrůznější koronavirové balíčky poslaly k závratným 500 miliardám korun? Chápeme. Možná vám ale trochu uleví zpráva, že v tom nejsme sami. Jak zjistil dohledový úřad amerického Kongresu, tamní vláda vyplatila koronavirovou podporu více než jednomu milionu už dříve zemřelých Američanů. Vyšlo ji to na 1,4 miliardy dolarů.

Odpich. Energetická společnost Nano Energies, za kterou stojí podnikatel Petr Rokůsek a která udržitelně obchoduje s elektřinou, má nové akcionáře. Petr Zahradník a miliardář Petr Němec do ní investovali nižší stamiliony korun. Perspektivní firma, která sní o decentralizaci energetiky a chytrém sdílení obnovitelných zdrojů, díky tomu plánuje například rychlejší expanzi do zahraničí. Jasno v tom, co přesně Nano Energies dělá, si uděláte tady.

Nová funkce. Dita Přikrylová, zakladatelka Czechitas a také členka našeho žebříčku nejvlivnějších žen Česka, nastoupí od poloviny září na částečný úvazek do Avastu. V tuzemském antivirovém obrovi převezme pozici ředitelky pro diverzitu, inkluzi a spolupráci s komunitami a odpovědnost za každodenní chod Czechitas nechá na svém týmu, ve vedení ale zůstane. Co ji v Avastu čeká a jaké plány má se svojí organizací, zjistíte, když si poslechnete nejnovější z našich podcastů.

Máte 10 minut?

Uděláme to. Google po letech sporů otočil a dohodl se s prvními mediálními vydavateli, že jim bude platit za využití jejich obsahu. Tedy toho „vysoce kvalitního“. Ten by se měl stát součástí nové služby, kterou chce internetový gigant rozjet do konce roku na svých platformách News a Discover. Vytoužené poplatky by jako jedněm z prvních měly zamířit k vybraným médiím v Německu, Austrálii nebo Brazílii.

Přes noc milionářem. Pohádkové štěstí se usmálo na tanzanského horníka Saniniu Laizera. Podařilo se mu totiž najít dva zatím největší známé tanzanity. To jsou drahokamy, které se dají najít pouze v Tanzanii, a bohaté ženy po celém světě je nosí ve svých špercích. Muž, který má čtyři manželky a přes třicet dětí, si díky surovým drahokamům, které dohromady váží 15 kilogramů, přišel na 3,4 milionu dolarů. Teď prý uspořádá pořádnou party.

Chcete si něco přečíst? Málokdo ho zatím četl, skoro všichni o něm ale mluví. Obsáhlý životopis nejznámějšího českého spisovatele Milana Kundery od Jana Nováka, který dnes vychází, má ambici stát se knižní událostí minimálně letošního léta. Jeden tip, co o prázdninách číst, už tedy máte. Co dalšího bychom vám ale mohli doporučit?