skip to main content

Ursula, Christine, Angela… Evropské unii povládnou ženy

Máte 1 minutu?

Ženy rulez. Dvě nejdůležitější evropské instituce – Evropskou komisi a Evropskou centrální banku – povedou ženy. Zatímco Jeana-Clauda Junckera nahradí nynější německá ministryně obrany Ursula von der Leyen, banku bude řídit nynější šéfka Mezinárodního měnového fondu, Francouzka Christine Lagarde. Středoevropské země ale překvapivě žádného nominanda do nejvyšších funkcí nemají.

Pivaři si jdou pro peníze. Na spadnutí je největší IPO letošního roku. Minoritní podíl ve svém asijském byznysu hodlá na burzu vypustit pivovarnická skupina AB Inbev. Ta je zatížená značným dluhem po akvizici konkurenčního SABMilleru z roku 2016 (kvůli tomuto dealu se odprodával i Plzeňský Prazdroj). Vstup na burzu by měl skupině vynést až 10 miliard dolarů.

Pozor na letouny. U velkých obchodů, jako byl zrovna nákup SABMilleru, je důležitá diskrétnost. Takže kdybyste jeli dojednávat byznys třeba s Warrenem Buffettem do Omahy, radši vyrazte autem, ne tryskáčem. Jejich lety totiž sledují specializované agentury a podle toho, kde čí letoun zrovna parkuje, zkoušejí odhadnout, co se na trhu děje.

tip Forbes Espressa
Reklama
Letní Forbes NEXT je tak trošku na vodě. Respektive o vodě. Je jí málo a právě sucho a žízeň v následujících letech hodně promění tvář Česka. Jak? A jakou vodu teď vlastně pijeme? A proč bychom se měli učit od pouštního Izraele a postavit si vlastní rybník? To všechno najdete v novém vydání Forbesu NEXT. Právě v prodeji.

Máte 5 minut?

Něco jako Tesla. Má firmu na elektromobily, dostal od investorů už miliardy dolarů, žádné jeho auto ale ještě nikdo nikdy nekoupil. Říká vám to něco? Elon Musk to není, tenhle chlapík se jmenuje R. J. Scaringe, jeho startup má název Rivian a buduje Teslu pro náklaďáky. Mezi těmi, kdo mu uvěřili a zafinancovali jeho plány, je třeba Jeff Bezos.

U Elona Muska se můžeme na chvíli ještě zastavit. Ten loni oznámil, že buduje intergalaktickou mediální skupinu a že jejím startem bude satirický web Thug, do kterého pro začátek nalije dva miliony dolarů. Jeho autoři se proto dali do práce, nabrali lidi, vymysleli strategii, kde všude a z čeho všeho si budou dělat legraci… Bylo to krásné, než jim Musk řekl, že už ho to nebaví.

I mistr tesař se… Warren Buffett je symbolem téměř neomylného investora, který na co sáhne, to se ve zlato, rozuměj dolary, promění. Jenže ani jemu se omyly nevyhýbají. A jedním z těch největších, které udělal, byla jeho sázka na potravinářský koncern Kraft Heinz.

Máte 10 minut?

Milionový lup. To se takhle procházel po pláži na Ibize minulý týden dvaadvacetiletý Ázerbájdžánec. V tom k němu přistoupil neznámý mladík, začali se trochu pošťuchovat a… byla z toho milionová loupež. Z ruky milionářského synka se ztratily jedny z nejdražších hodinek na světě RM 50-03 Tourbillon Split Seconds Chronograph Ultralight McLaren F1, kterých šlo v roce 2017 do prodeje jen 75 kusů. Cena začínala na 1,3 milionu dolarů. Zloděj ale ještě nemá vyhráno, takhle raritní kus bude docela těžké udat i na černém trhu.

Denně jí vypijeme zhruba tři litry, nepřežijeme bez ní déle než tři dny a její molekula se skládá ze dvou atomů vodíku a jednoho atomu kyslíku. Tohle všechno ví o vodě asi každý. Víte ale i to, jaké látky by ve vodě, kterou pijeme, měly být a v jakém množství? A co by v ní rozhodně být nemělo? Jako součást letního vydání speciálu Forbes NEXT, jehož hlavním tématem je voda, jsme ve specializované laboratoři VZlab v Praze nechali otestovat pět vzorků vody, abychom na tyhle otázky odpověděli.

Milionové šachy. V Sotheby’s proběhla vpravdě unikátní aukce, při níž se dražila středověká šachová figurka pěšce. Téměř tisíc let stará postavička vyřezaná z mrožího klu a nalezená v 19. století na skotském pobřeží se vydražila za bezmála milion dolarů. Z čistě investičního pohledu to byl nevídaně úspěšný obchod, starožitník, jehož rodina figurku teď prodala, ji v roce 1964 koupil za šest liber, aniž by tušil, jaký skvost si pořizuje.