skip to main content

V General Motors se stávkuje, mimo provoz je na 30 továren

Máte 1 minutu?

Pauzička. Téměř 50 tisíc zaměstnanců General Motors stávkuje. Z provozu vyřadili na tři desítky výrobních závodů a omezili provoz v řadě dalších. Vadí jim, že se největší americký výrobce automobilů nedohodl s odbory na výši platů a dalších pracovních podmínkách. Jde o první zásadní stávku za posledních 12 let. Při té poslední, která trvala dva dny, dosáhly náklady asi 300 milionů dolarů. A mimochodem: v GM mají lidé výdrž. Při stávce před 21 lety uzavřelo téměř 10 tisíc zaměstnanců jednu továrnu na 54 dní.

Změna algoritmu. Dlouho platilo, že Amazon ukazuje výrobky podle toho, jak dobře se prodávají a jak odpovídají tomu, co člověk hledá. Podle zprávy Wall Street Journalu ale na konci loňského roku v Amazonu algoritmus, který vyhledávání řídí, navzdory odporu právního týmu i samotných vývojářů upravili. Nově tak vyhledávač prý upřednostňuje výrobky, které jsou pro Amazon nejziskovější, tedy vlastní značky nebo jiné, u kterých má obchodní gigant zajištěno, že mu přinesou víc peněz. Co na to Amazon? Prý je to celé jinak.

To svět neviděl. Tak rychle a o tolik během jednoho dne ještě ropa nikdy dřív nezdražila. Útok teroristů na ropná zařízení v Saúdské Arábii, která vždy platila za největší a stabilní dodavatelskou oázu, měl takřka okamžitý efekt. Ropa typu Brent, která zajímá Evropu, vystřelila o pětinu, na více než 71 dolarů za barel, a připsala si tak největší denní zdražení v historii. Útok na ropná pole navíc může znamenat další ránu pro zpomalující světovou ekonomiku. A ano, i u nás to řidiči při placení na čerpacích stanicích poznají.

partner Forbes Espressa
Reklama
HANÁK NÁBYTEK představuje HANÁK New Collection. Kolekci, která v sobě snoubí praktičnost a nadčasový design. Bohatá fotogalerie reálných interiérů vám odkryje nekonečné množství kombinací a inspirace.

Máte 5 minut?

Proti bolesti. Napořád. Miliardářská rodina Sacklerových poslala svůj farmaceutický koncern Purdue Pharma do insolvence. Chce se tak ubránit víc než 2600 žalobám, které na něj míří kvůli léku proti bolestem OxyContinu. Ten má vedle tlumení bolesti silný vedlejší účinek: vyvolává závislost. A hraje tak velkou roli v krizi s opioidy v USA, na jejichž předávkování zemře každý den v průměru 130 Američanů. Sacklerovi, kteří patří k nejbohatším rodinám v USA, z velké míry postavili své bohatství právě na opioidu OxyContinu, který na americkém trhu agresivně promovali s falšovanými studiemi a lékařům i pacientům zatajovali jeho vysokou návykovost.

Zelená je dobrá. Vlaky budou levnější, letadla dražší. Německá vládní strana CDU dala dohromady klimatický balík opatření, která mají pomoct ekologii (a zároveň jí získat přízeň voličů, pro které je ochrana klimatu klíčovým tématem). Například u vnitrostátních letů se tak má zdvojnásobit daň, která je nyní zhruba sedm eur. Naopak jízdenky na vlak se mají díky nižší dani zlevnit, počítá se i s rozšířením dobíjecích stanic pro elektroauta a řadou dalších opatření. Načasování balíčku je právě včas před zatím největší akcí Fridays for Future, do níž se tento pátek chce zapojit jen v Německu přes 300 měst a obcí.

Není úniku. Tomu se říká únik dat! V Ekvádoru se dostala na internet obrovská databáze s údaji o všech obyvatelích země. Celá jména, data i místa narození, adresa, rodinný stav, ale i čísla dokladů, poznávací značka auta, telefonní číslo a údaje o zaměstnavateli nebo vzdělání byly na nezajištěném serveru v Miami a přístup k nim byl volný. Celkem jde o víc než 20 milionů údajů, únik se tak týká celé ekvádorské populace včetně dětí. Místní zřejmě čeká velké stěhování.

Máte 10 minut?

Ptáče a Oscary. Do klání o nejprestižnější filmovou cenu současnosti, amerického Oscara, vstupuje Nabarvené ptáče režiséra, scenáristy a producenta Václava Marhoula. Do boje o nominaci za nejlepší neanglicky mluvený film jej vyslala Česká filmová a televizní akademie. A tady je pět důvodů, proč může tenhle monumentální a trýznivý český epos v nominacích uspět. Držíme palce.

Boris na útěku. Až se to jednou natočí, bude z (ne)příprav brexitu taky neuvěřitelný epos. Co je nového? Britský premiér přiletěl na schůzky do Lucemburska, kde měl na obědě se šéfem Evropské komise Junckerem představit svůj plán pro odchod Velké Británie z EU. Na to ale prý nedošlo a chystanou tiskovou konferenci, kde měl Johnson vystoupit se svým lucemburským protějškem, nakonec krátce před jejím začátkem odřekl. A to do oficiálního data brexitu chybí už jen měsíc a půl. Slušný výkon.

Next! Big! Thing! Bude to velké a bude to o budoucnosti. Kdo se v ní chce vyznat, měl by být na konferenci Next Big Thing, kterou Forbes ve středu pořádá v centru Cubex na Pankráci. Mezi špičkovými odborníky, kteří vidí dál než většina z nás, budou „další velkou věc“ hledat profesor Michal Pěchouček, který si vydobyl celosvětové uznání v oblasti počítačových věd a využití umělé inteligence, Jaroslav Beck, který patří k trojici zakladatelů nejúspěšnější hry pro virtuální realitu na světě Beat Saber, nebo třeba – a teď pozor – nejlepší investor v Evropě, Čech Jan Hammer, který investoval do firem jako Dropbox, Slack, Skype, TransferWise, Revolut, ale i do českých Socialbakers a Productboardu. Přijďte si krále Midase, který pozlatí vše, co se mu dostane do ruky, zítra poslechnout.