skip to main content

V New Yorku začíná ostře sledovaný soud s Harveym Weinsteinem. Nebude ale jen o něm

Máte 1 minutu?

Napětí. V pátek zabitý íránský generál Kásem Solejmání bude mít dnes státní pohřeb a Irák, kde k smrtícímu dronovému útoku došlo, si odhlasoval (i když zdaleka ne jednoznačně), že už na svém území nechce žádné zahraniční vojáky. USA zastavily v rámci přípravy na případnou íránskou odvetu tažení proti Islámskému státu, Donald Trump si pro ten samý případ vytipoval ke zničení 52 míst na íránském území (včetně kulturních památek) a Írán se už necítí být vázaný jadernou dohodou z roku 2015 a opět bude naplno obohacovat uran.

Soud. Více než dva roky potom, co propukla jeho aféra a zrodilo se hnutí #MeToo, míří Harvey Weinstein k soudu, který bude posuzovat trestněprávní povahu jeho chování k ženám. Ostře sledovaný proces začíná dnes na Manhattanu a trvat by měl přes dva měsíce. Weinstein v něm čelí obvinění z vynucování si orálního sexu a znásilnění, jeho odpůrci i příznivci v něm ale vidí mnohem víc.

Tesla jede podle plánu a loni doručila svým zákazníkům o 50 procent víc aut než rok předtím. Zhruba 367 500 vozů je sice na spodní hranici rozhraní 360 000 – 400 000 kusů, které si automobilka sama stanovila, po několika bouřlivých letech to ale byla víc než dobrá zpráva a akcie Tesly v pátek v reakci na to vyskočily na rekordní úroveň.

partner Forbes Espressa
Reklama
Je krátce po poledni a venku poprchává. Přesto jsou lavičky před domovem seniorů plné. Pan Josef netrpělivě klepe hůlkou, bělovlasé babičky v huňatých svetrech se vyklání přes plot. Začínají návštěvy. Vědí, že děti ani vnoučata nepřijdou, nechodí už léta. Přijdou Zdravotní klauni! Bude se žertovat, tančit, zpívat a vzpomínat na čaje o páté – pomáhejte smíchuplně!

Máte 5 minut?

Geopolitika. To akcie Saudi Aramca za sebou mají propad na nejnižší úroveň od chvíle, kdy firma před necelým měsícem vstoupila v historicky největším IPO na burzu. Nedělní pokles o 1,7 procenta má na svědomí samozřejmě konflikt mezi Íránem a USA a dokazuje to, že i když je byznys Saudi Aramca kolosální, tak je i extrémně citlivý. A vůbec, kdo ví, třeba se z ceny ropy stane zase geopolitická zbraň.

Hračky. Kromě soudu Harveyho Weinsteina začíná dnes v Americe ještě jedna významná událost, a sice veletrh spotřební elektroniky CES. Respektive oficiálně začíná až zítra, o den dřív už ale tradičně proběhnou ty nejdůležitější tiskové konference. A na co se těšit? Kromě klasických firem jako Samsung nebo Sony se letos na stále rostoucí akci chystají ukázat i Impossible Foods nebo John Deere, dojít by mělo i k oficiálnímu návratu Applu, který se tu naposledy ukázal v roce 1992, a letošní ročník má už teď kontroverzní politický rozměr, neboť o budoucnosti technologií by měla promluvit i Ivanka Trump.

Generálka na Oscary. Ve dvě ráno našeho času se začaly v Hollywoodu rozdávat Zlaté glóby. Kompletní přehled, kdo co vyhrál, najdete tady, jaké kdo vynesl šaty, si můžete prohlédnout tady a jestli vás zajímá něco o politických kontroverzích letošního ročníku, mrkněte sem. Scénky ze zákulisí pro fajnšmekry jsou k přečtení zde (velké téma bylo i letošní veganské menu). A abychom nezapomněli, nejvíc cen získaly filmy Tenkrát v Hollywoodu, 1917 a Rocketman a seriály Černobyl, Potvora a Boj o moc.

Máte 10 minut?

Narozeniny. Burdž Chalífa je už 10 let nejvyšší budovou světa. Poslední dvě, které tento rekord držely před ní, to vydržely každá jen šest let. Jehla uprostřed dubajské pouště měří 828 metrů a rozdíl mezi západem slunce v prvním a nejvyšším patře je zhruba tři minuty, takže ho tam můžete – když budete rychlí – během jednoho dne zažít dvakrát. A tím seznam zajímavostí, které může Burdž Chalífa nabídnout, zdaleka nekončí.

Milí startupisté, když pracujete ve sklepě, nechoďte v obleku. Zkuste být v něčem nejlepší na světě a tvrdě na tom pracujte. Pamatujte, že naděje není řešení, a moudrost hledejte v datech, protože ta nelžou… Úryvek z příručky úspěšného startupisty, kde najdete rady od nejvýznamnějších českých investorů a mentorů, jste si právě dočetli. Co si ji dát celou?

Připravte si diáře. Jestli totiž nechcete být v tomto roce považováni za barbary, měli byste si do nich poznamenat termíny akcí, o nichž se bude mluvit nejen na kulturní scéně a nejen v Česku. Bibiana Beňová pro vás namíchala kulturní koktejl z více než dvacítky špičkových ingrediencí. A že je na co se těšit.