skip to main content

Vedení Volkswagenu mělo manipulovat trhem. Teď za to jde k soudu

Máte 1 minutu?

V zájmu firmy. Adam Neumann už není šéfem WeWorku. Ještě než stihli akcionáři hlasovat o jeho odvolání, oznámil, že z postu CEO pro dobro firmy odstupuje. V rejstříku vedení WeWorku ho nyní najdete už jen na pozici non executive předsedy, v té řídící ho nahradila manažerská dvojice Artie Minson a Sebastian Gunningham.

Manipulátoři. Německá prokuratura obvinila šéfa Volkswagenu Herberta Diesse, jeho předchůdce Martina Winterkorna a předsedu dozorčí rady Hanse Dietera Pötsche z manipulování s akciovým trhem v souvislosti s emisním skandálem, který na automobilku prasknul před čtyřmi lety. Nepříjemné trestní řízení přichází paradoxně v době, kdy se Volkswagen snaží své temné minulosti zbavit a profilovat se coby průkopník čistého řízení.

Za přehlížení. Konkurenční Daimler dostal od německých úřadů za porušování dieselových pravidel „jen“ pokutu, bezmála miliardu dolarů. Stuttgartská automobilka podle prokuratury s motory svých vozů na rozdíl od Volkswagenu záměrně nemanipulovala, ale nedůsledně kontrolovala, kolik emisí vypouštějí. Daimler už řekl, že tento trest přijímá.

partner Forbes Espressa
Reklama
Falešné antiviry lákaly z lidí peníze! Bezpečnostní společnost ESET vydala přehled celosvětových hrozeb pro mobilní telefony s operačním systémem Android. Vede reklamní malware, kterého se uživatelé jen těžce zbavují. Na druhém místě se umístily podvodné antivirové aplikace, které pod falešnou záminkou lákaly z uživatelů peníze. Přesvědčte se, že je v mobilu nemáte.

Máte 5 minut?

Nejistota pokračuje. Uber dostal od londýnské radnice povolení k provozování své činnosti na další dva měsíce, což není zrovna moc. Během nich musí dokázat, že jeho služby jsou pro město a jeho obyvatele bezpečné, jinak mu londýnský dopravní systém už tak dost zpochybňovanou licenci dál neprodlouží a Uber přijde o svůj nejdůležitější evropský trh.

Právo na zapomenutí. Evropský soudní dvůr poupravil své rozhodnutí z roku 2014, v němž nařídil Googlu, aby všem občanům EU, kteří ho o to požádají, dopřál právo na zapomenutí a vymazal jejich digitální stopu. Ve sporu, který Google následně vedl s francouzským úřadem na ochranu osobních údajů, upřesnil, že tahle povinnost platí pouze na území EU a v jiných zemích se mohou zapomenuté stránky i nadále zobrazovat. To abyste věděli, proč v Googlu slaví.

Začátek konce? Výčet aktivit evropských soudů, o kterých byste dnes měli vědět, vítězstvím Googlu nekončí. Slaví se i ve Starbucksu, jemuž dal ve sporu s eurokomisařkou Margrethe Vestager za pravdu Soudní dvůr Evropské unie. Kavárenský řetězec ze Seattlu tak nebude muset Nizozemsku doplácet 25 milionů eur na daních, protože se obávané komisařce nepodařilo prokázat, že šlo o nelegální státní podporu (paywall).

Tip Forbes Espressa. Pomozte nám najít podnikatele, kteří mění svět k lepšímu. V jubilejním 20. ročníku soutěže EY Podnikatel roku má v jednotlivých kategoriích šanci na vítězství každý poctivý podnikatel. Neváhejte a nominujte osobnost, které si vážíte! Jste-li podnikatel, rovnou se přihlaste!

Máte 10 minut?

Brrrr. Mikrosvět Lloyd’s of London se pyšní tím, že je největším a jedním z nejstarších pojišťovacích trhů na světě. Za rámeček si už ale asi nedá výsledky svého vlastního interního šetření, ze kterého vyplynulo, že každý dvanáctý zaměstnanec byl za poslední rok svědkem sexuálního obtěžování, že celá čtvrtina dobře ví o nadměrném popíjení svých kolegů a že zhruba pětina všechno tohle nevhodné chování totálně ignoruje.

Na stopě. Estonská policie pátrá po Aivaru Rehem, bývalém bankéři z Danske Bank, který měl podle vyšetřovatelů aféry, jíž banka právě prochází, vést oddělení zodpovědné za vyprání 200 miliard špinavých eur. Rodina Reheho postrádá od pondělí a policie se obává, že mu jde o život (paywall).

Letadlo. Italská luxusní značka má před sebou další vyšetřování kvůli podezřením z daňových úniků. Mateřský holding Kering se sice už v květnu s italskými úřady dohodl na vyrovnání v hodnotě 1,4 miliardy dolarů, strážci fiskální spravedlnosti se ale nyní zaměřili na 12 bývalých i současných vedoucích zaměstnanců společnosti a jejich příjmy, které měli za práci pro milánského Gucciho dostávat ze Švýcarska…