skip to main content

Víkendové Espresso: Co jste nevěděli o 30 pod 30 a báli jste se zeptat

O čem jste neslyšeli

Velká neznámá. Nebýt bývalého vztahu s moderátorkou Gábinou Partyšovou, nikdo by o něm asi nevěděl. Podnikatel Daniel Farnbauer si rád drží  „low profile“ – snaží se na sebe nepoutat větší pozornost. Třiačtyřicetiletý majitel společnosti FID Group nicméně koupil během krátké doby dvě budovy v samém srdci Prahy a stálo ho to přes miliardu: konkrétně 1,2 miliardy korun.

Deep what? Startup, o kterém jste nikdy neslyšeli, pohybující se na poli, kterému drtivá většina lidí absolutně nerozumí. A taky startup, který si připisuje největší seed investici, jaká kdy na území Česka padla. To je česko-slovenský Deepnote, který získal v přepočtu 86 milionů korun od hvězdných investorů. Ambice rok staré firmy jsou jasné  udělat se světem datové analytiky to, co udělaly Google dokumenty s Wordem. Nápověda: Spolupráce.

Že jde žít bez alkoholu? Minimálně naši 30 pod 30 si to myslí! „U mě osobně funguje suchý únor vlastně celoročně. Piju jen výjimečně, a to po vzoru svých moravských předků pouze z rukou lékaře, když se něčeho nechtěně přejím. Celkově mě koncept společenského ani sportovního pití moc neoslovil,“ říká na to konto třeba tvář Beat Saberu Jaroslav Beck.

partner Forbes Espressa
Reklama
Finální výprodej Blažek vrcholí. Poslední dny výprodeje se slevami až 70 % na kolekci podzim/zima 2019 jsou tady.

30 pod 30 se špetkou soli

Boom! Veleočekávaná událost   zveřejnění letošního seznamu nejtalentovanějších mladých Čechů a Češek pod 30 let  je za námi. A je to sestava vskutku pestrá. Je tam Linda a její Snuggs, Tomáš a jeho basketbal, Martin a jeho investice, David a jeho algoritmus, Martina a její fotbal, Linda a její novinařina, Christian a jeho jídlo, Emil a jeho kroužky nebo René a jeho hranolky.

Zřejmě tušíte, že ze všech letošních talentů je jasně nejbohatší jen jeden ten, který kontroluje největší firmu s největšími tržbami, ziskem i nejvíce zaměstnanci. A zřejmě je také tím nejkontroverznějším příslušníkem letošní mladé sestavy. Michal Strnad, sedmadvacetiletý majitel industriální skupiny Czechoslovak Group, přišel k obrovskému majetku trochu překvapivou rošádou uvnitř rodiny, když na něj firmu před dvěma lety převedl otec Jaroslav.

Je to v háji. Provozovatelé skiareálů to vidí jasně: letošní sezonu už nic nezachrání. Navzdory současné sněhové nadílce ji s předstihem označují za ztracenou, byť přesnou výši ztrát budou znát až na jaře. „U nás půjde o ztrátu v řádech milionů,“ prozrazuje Michal Hošek, provozovatel krkonošského areálu Herlíkovice. „Zasáhne to do budoucích investic, oprav a celkového zvelebování areálu.“

Royals s iPadem

V týdnu to bylo přesně deset let od okamžiku, kdy Steve Jobs představil světu první iPad. V té době o něm mluvil jako o „magickém a revolučním přístroji“, který „definuje zcela novou kategorii hardwaru“. Otázkou je, jestli tablety vzbudily opravdu tak zásadní nadšení, aby způsobily revoluci, jak o tom mluvil Steve Jobs. Spousta lidí má za to, že ne.

Power! Je považována za mocnou sílu stojící vedle královského trůnu. Nenápadnou, tichou, ale nesmírně vlivnou. Není v hledáčku bulvárních médií jako její příbuzné, vévodkyně Meghan a Kate. Nikdy netropí skandály, nikdy si nestěžuje. Pro trůn prý pracuje více než 300 dní v roce. A královna Alžběta II. ji má z celé „přivdané“ rodiny nejraději. A poté, co britskou královskou rodinou otřásl megxit, je tato žena královně podle všeho ještě blíž. Seznamte se s Její královskou Výsostí Sophií Helenou, hraběnkou z Wessexu.