skip to main content

Víkendové Espresso: Fotograf Ivo Lukačovič, nejdražší let z Prahy, další Oscar pro Česko?

Pár zajímavostí

Protoželízko. Nabarvenému ptáčeti dlouho nikdo nevěřil. Václav Marhoul si ho ale během 10 let doslova vydupal ze země. Když jeho film začal letos doma i ve světě sbírat jedno ocenění za druhým, bylo jasné, že si se svým opusem magnum dal načas oprávněně. Teď má snímek, který s rozpočtem 175 milionů korun momentálně patří mezi tři vůbec nejdražší filmy české historie, na dosah i nominaci na Oscara. Už rozumíte, proč si jeho režisér připadá jako Ester Ledecká?

Výjimečně. Mé fotky jsou teď i vaše, vzkazuje miliardář Ivo Lukačovič, jinak král všech tajnůstkářů, který na volně přístupnou fotobanku Unsplash nahrál několik fotek ze svého leteckého života. Můžete si ho tak prohlédnout za kniplem milované Lockheed Electry anebo na letišti Točná, které vlastní.

Kifli znamená maďarsky rohlík a jmenuje se tak i maďarská odnož českého e-shopu Rohlík.cz, který od tohoto týdne po funguje i v Budapešti a okolí. Firma Tomáše Čupra je díky tomu mezinárodní a ráda by se ve městě, kde potraviny rozváží už Tesco, Spar nebo tamní obchod Prima, stala příští rok jedničkou. Zatím na to má 50 lidí a závazek rozvážet do tří hodin od objednání.

partner Forbes Espressa
Mobilní. Flexibilní. Multifunkční. Díky COLOP e-mark otisknete jakýkoliv text, obrázek, logo, sdělení, čárový kód, razítko atd. kamkoliv. Zkrátka vše, co potřebujete. Během pár sekund. Otisk stojí pouze 19 haléřů, ušetříte!

Kde je rušno

Pro Karla. Až se na konci roku 2020 otevře kancelářské a obchodní centrum Bořislavka, bude mít Praha o jedno výrazné umělecké dílo víc. Mezi čtyřmi budovami, kterým se přezdívá Krystaly, se na piazzettě objeví umělecké dílo „Na Horu“. To připomíná kráčející krápníky a bude to dárek k padesátým narozeninám třetího nejbohatšího Čecha Karla Komárka, jehož KKCG za budovaným komplexem stojí.

Voňavá snídaně. Janova Pec je údajně nejlepší v Česku vyráběné müsli. V Horoměřicích ho peče Jan Král, který ještě před pár lety vločky vůbec nejedl. Pak se ale coby student ekonomie přivydělávající si v mrazírnách poohlížel po vlastním podnikání, jeho tehdejší přítelkyně si k snídani doma v troubě dělala cosi voňavého a on se rozhodl, že to zkusí taky. Na Aukru si za 15 tisíc vydražil troubu a první provozovnu zřídil ve svém bývalém dětském pokoji u rodičů v pražském Suchdole. A pak se to rozjelo.

Kanceláře, kam se podíváš. Rozvoj administrativních objektů v Praze nebere konce a příští rok by měl být, co se budování nových kancelářských prostor týče, dokonce rekordní. Otevřít se má 19 větších či menších projektů s celkovou plochou přesahující 265 tisíc metrů čtverečních, v kurzu jsou hlavně doteď opomíjené části města a novou „administračku“ se chystají otevřít i bývalí uhlobaroni.

Čím ohromit

Pro milovníky aut. Developer a milovník starých aut Radek Pokorný se rozhodl otevřít pro veřejnost sbírku 150 klasických aut, která je už několik let schovaná v centru, které se teď jmenuje Premium Outlet Prague Airport. Je to sice daleko, ale Aston-Martin DB2/4 Mk III, Maserati Indy a velká sbírka různých modelů značky Porsche by za výlet na kraj Prahy možná stály…

So so. Muzikál Cats i už po necelých čtyřech týdnech miliardové Ledové království 2 prominou, ale už první pondělní projekce deváté epizody Star Wars potvrdila, že filmovou událostí konce roku bude právě tenhle film. Jenže tím superlativy na adresu dalšího dílu populární vesmírné ságy končí. Rotten Tomatoes daly Vzestupu Skywalkera nelichotivých 58 procent a vypadá to, že tržby za první víkend zůstanou daleko za původními očekáváními. Důvod? Prostě už to není ono.

První třídou. Víte, kde vám splní i ty touhy a potřeby, o kterých jste ani nevěděli, že je máte? V první třídě na letu Emirates z Prahy. Za nejdražší letenku, kterou si můžete na cestu z našeho hlavního města pořídit, zaplatíte na cestu do Dubaje a zpátky 130 tisíc korun, ale užijete si to na maximum.

Dobré čtení máme rádi všichni, stejně jako tipy, co si z nepřeberné knižní nabídky vybrat. Ještě že máme Billa Gatese, který toho přečte hodně a několikrát do roka vždycky oznámí, co by doporučil i ostatním. Overall za rok 2019 je to těchto pět titulů.

Darujte obálku s bohatým obsahem. Darujforbes.cz