skip to main content

Víkendové Espresso: Zavřené Česko, hypotéky a daně s odkladem, Microsoft bez Gatese

Koronavirus

Zavřeno. Hranice se zneprodyšní v pondělí, od dnešních 6 ráno jsou ale z nočního rozhodnutí vlády zavřené restaurace a obchody kromě potravin, lékáren, drogerií, benzínek, trafik, prodejen výpočetní a internetové techniky nebo krmiva pro zvířata, optik a čistíren a výjimku mají i provozy zajišťující jídlo pro zaměstnance. Opatření zatím platí 10 dní, tedy do 24. března.

Odpouštíme. Komerční banka se k tomu odhodlala jako první a další velké finanční domy se záhy přidaly a poslechly výzvu prezidia České bankovní asociace a umožní, podobně jako banky v Itálii, svým klientům tříměsíční odklad splátek. Vstřícnou tvář ukázala i ministryně financí, která zase nabídla tři měsíce navíc na zaplacení daní, a pozadu s dobroskutky nezůstávají ani další české a globální firmy, které dávají zdarma to, za co byste jindy platili.

#emptyplane Značná část světa sice momentálně nechce nebo nemůže cestovat, vzduchem ale i tak pořád létala poloprázdná či úplně prázdná letadla, a to kvůli kontinentálnímu pravidlu, že společnosti mohou ztratit nepoužívané letecké sloty. Taková ztráta by přitom mohla mít v budoucnu, až pomine „doba virová“, na aerolinky fatálnější ekonomické dopady, než je vypravení letadla, na jehož palubě zůstala prakticky jen posádka. Na hlavu postavenou a planetě škodící situaci se po vlně rozhořčení rozhodla změnit EU. A čeští prodejci letenek se připravují, že se za pár týdnů dostanou klidně i na nulu.

Get ready. Připravte se na výrazný výpadek příjmů a nakupujte hned. I to napsal kvůli koronaviru všem společnostem ve svém portfoliu investor Jan Barta, jehož Pale Fire Capital má podíl ve firmách jako Aukro, Favi či Saunia. Jeho mail jsme zveřejnili v plném znění i my, protože je v něm několik rad, které mohou být užitečné i pro ostatní podnikatele.

tip Forbes Espressa
Reklama
Muž března – to je Oliver Dlouhý, zakladatel společnosti Kiwi.com, který se stal EY Podnikatelem roku. Co dalšího v březnovém Forbesu najdete? 20 vítězů všech ročníků soutěže Podnikatel roku, příběh letošního finalisty Vlastimila Sedláčka (Seko Aerospace), přehled nejdražších nemovitostí Česka, popis aktuálního boje o Spolchemii, životní story Omara Koleilata a tajemství úspěchu firem Nobis, Apify nebo výrobce banj Rostislava Čapka.

Berte to jako příležitost

Staré moudro říká, že v krizi se teprve pozná charakter. Opatření, která se zavedla, i ta, která nás ještě čekají, jsou a budou nepříjemná a omezující a většina z nás nic podobného nikdy nezažila. Zkusme si ale z této krize vzít něco pozitivního. Třeba se ukáže to lepší v nás. Co se pro to dá dělat?

Kam s nimi. Od středy jsou na nechtěných prázdninách skoro dva miliony školáků, a i když se vám jako rodičům z toho chce někdy dost možná řvát, zkuste se postarat o to, aby děti volný čas navíc strávily produktivně. Bude to fuška, o tom žádná, ale taky se z toho mohou stát rodinné chvíle, na které budete za pár let všichni rádi vzpomínat. Tohle by vám mohlo pomoct.

Na klasiku! A až večer děti konečně uspíte, pusťte si něco vy. Tentokrát nechejte vypnuté HBO i Netflix a zkuste kvalitní českou alternativu. Nabízí ji Národní filmový archiv a zadarmo. Momentálně je ke zhlédnutí necelá devadesátka filmů a neustále přibývají další.

Co se ještě dělo

23 let. V únoru ho porota uznala vinným, teď soudce Harveymu Weinsteinovi vyměřil za sexuální nátlak a znásilnění 23 let vězení. Kdysi velké, dnes naopak hodně zbědované, zvíře Hollywoodu se také musí zaregistrovat jako sexuální delikvent. Během vynášení rozsudku seděly všechny ženy, které proti němu v newyorském procesu svědčily, v první řadě. Weinstein pak opět prodělal zdravotní kolaps a čeká, jak dopadne jeho další proces v Los Angeles.

Bylo toho moc. Zemřel miliardář František Štěpánek. Hlavní postava těžařské skupiny Sokolovská uhelná a 32. nejbohatší Čech spáchal sebevraždu. „Trápily ho obtíže firmy, kterou dlouhá léta vedl a budoval, a zřejmě také trpěl depresemi,“ uvedl jeden z jeho byznysových souputníků. Rok 2018, za nějž jsou oficiálně k dohledání poslední hospodářské výsledky, byl pro Sokolovskou uhelnou náročný. Čistý zisk jí klesl na nejhorší úroveň v historii a dosáhl 252 milionů korun.

Byl čas. Bill Gates, druhý nejbohatší muž planety, v pátek odpoledne po uzavření trhů přes svůj účet na LinkedIn oznámil, že opouští představenstva Microsoftu i Berkshire Hathaway svého kamaráda, taktéž miliardáře Warrena Buffeta. Aby se mohl plně soustředit na filantropii. V Microsoftu, který založil v roce 1975 s loni zesnulým Paulem Allenem, bude působit už jen jako technický poradce současného šéfa Satyy Nadelly.

Jak se nechat testovat?

Pokud máte podezření, že byste mohli COVID-19 mít, a nevíte, jak se nechat otestovat, shrnuli jsme přehled základních kroků, které jsou v tuto chvíli veřejnosti k dispozici.