skip to main content

Víkendové Espresso: Kolik bude teď stát ropa; kde hledat dobré zprávy; otázka, na kterou je lepší zapomenout

Co musíte vědět

A teď? Donald Trump nechal na sklonku silvestrovského týdne zlikvidovat íránského generála Solejmáního a postaral se tak o zábavu celému světu, který se snaží odhadnout, co všechno to může způsobit a na co se připravit. Nečekané zabití, které se rovná tomu, kdyby Íránci odstranili velitele Amerického ústředního velení pro Blízký východ, s velkou pravděpodobností zamává se situací v celém regionu a skoro jistě taky přinese odvetu Íránu a jeho spojenců, a to nejen vůči Americe. Nervozitu na sobě jako jedna z prvních nechala znát cena ropy, která během včerejška citelně stoupla.

Grand escape. Ještě do čtvrtečního večera to přitom vypadalo, že největší událostí tohoto týdne bude útěk Carlose Ghosna z Japonska do Libanonu jen pár týdnů předtím, než měl bývalý šéf automobilky Nissan stanout před soudem a čelit obvinění z finančních machinací. Povedlo se mu to i přesto, že byl v domácím vězení a sledován 24 hodin denně. Najevo postupně vycházejí další a další okolnosti, jak se mu to povedlo, ale pořád není moc jasné.

Na dobré vlně. A teď jinak. Dobré zprávy se většinou neprobojují na první stránku novin, do úvodu televizních zpráv nebo na začátek Espressa. Ale to neznamená, že se nic dobrého neděje – jen musíte číst (koukat se) trochu dál (nebo déle). Anebo si můžete přečíst tento pozitivní novoroční výběr.

tip Forbes Espressa
Reklama
Sto stran o zdraví a úspěchu. Nejlepší trenér Česka Jindřich Trpišovský. Špičkový chirurg Jiří Froněk o unikátních transplantacích. Roman Šmucler a jeho byznys s krásou a zdravím. Prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová. To vše a mnohem více v lednovém Forbesu!

Co byste mohli vědět

Desátá léta 21. století jsou za námi. V ekonomice je symbolizovalo vzpamatování se z největší krize uplynulých 90 let (té, který vybuchla na podzim 2008) a oživování provázel rekordní růst cen akcií po celém světě. Nakonec se tedy bohatlo, a to ve velkém, takže jsme na tom lépe, než když desítky začínaly. Říkáte si, co konkrétně to znamená pro desítku nejbohatších Čechů?

Nejrychlejší auto v Česku. Je to, které je nejrychlejší i na světě, tedy Bugatti Chiron. V přepočtu na koruny stojí skoro 100 milionů a v tuzemsku ho vlastní jen jeden muž – developer a 33. nejbohatší Čech Radim Passer. A takovéhle to je, když ho řídíte.

Na cesty. Přemýšlíte, kam vyrazit na příští dovolenou nebo výlet? Pak zvažte některou z těchto sedmi destinací, rok 2020 bude totiž patřit právě jim. A jestli se nemůžete dočkat, až vyrazíte na hory (a lyžování přitom zrovna neholdujete), vyzkoušejte třeba michelinskou tour po Zermattu, potápění se pod ledem ve Val Thorens, ultimátní bobování ve Svatém Mořici a další.

Co by se vám mohlo hodit

Říká se, že dvakrát do stejné řeky nevstoupíš. A přesto to tak často děláme, zvlášť pokud jde o vztahy. Zamysleli jste se někdy nad tím proč? Ne úplně příjemnou cestu, jak si uvědomit, co od partnerství vlastně chcete, najdete v této vztahové analýze.

Dali jste si novoroční předsevzetí? Jestli ne, ale pořád o tom uvažujete a hledáte inspiraci, tak tohle by od sebe chtěly osobnosti, o kterých pravidelně čtete v našem časopise nebo na webu. A poradíme vám, i jak na to. Podle komika Jerryho Seinfelda stačí, když si uděláte tabulku, z psychologického hlediska budete muset trochu zabojovat s racionalizací a dalšími procesy, které vám už brzy začnou podsouvat, že vlastně o nic nejde.

A pokud chcete v novém roce vést s lidmi kolem sebe zajímavější konverzace, tuhle otvírací otázku byste si měli zakázat.