skip to main content

Víkendové Espresso: Megalomani v Rakousku, klička Sparty Praha, co čekat od nové octavie

Co byste měli vědět

Zase ti Číňani. Česká fotbalová reprezentace nemá jen nové  a kritizované  zelené dresy, ale i nového sponzora. Tzv. prémiovým partnerem, kterým jsou už Fortuna nebo PlayStation, se stane od ledna i čínská společnost TCL, málo známá dvojka světového trhu s televizory.

Nové jméno. Pražský hotel InterContinental změní od května příštího roku název. Jeho noví majitelé, miliardáři Oldřich Šlemr, Pavel Baudiš a Eduard Kučera, se dohodli s luxusním hotelovým  řetězcem Fairmont, že bude Kontík provozovat, a ten se proto přejmenuje na Golden Prague Hotel managed by Fairmont.

Sám sobě. Sparta Praha Daniela Křetínského meziročně vylepšila své hospodaření o víc než miliardu korun. I když ale v poslední době šetří, bez externích faktorů se jí to nemohlo povést a její provoz je pravděpodobně stále v minusu. Tento nepříjemný fakt pomohly zakrýt dvě věci  Spartě doběhly platby za některé dřívější přestupy a klub také prodal pozemky vedle stadionu na Letné. Jiné Křetínského firmě.

Mám pro vás překvapení. Elon Musk na předávání cen Zlatý volant v Berlíně oznámil, že Tesla otevře svou první evropskou Gigafactory právě u německé metropole. Vyrábět by se v ní měly SUV Modely Y, baterie i pohonné systémy a běžet by tu měl i vlastní vývoj a výzkum. Otevřít by měla na konci roku 2021.

partner Forbes Espressa
Reklama
Je tu další rok a s ním i další dobročinná dražba pro Centrum Paraple. Letošní edice 10 aukčních lahví oslavuje 30 let svobody. Každá z nich má svého jedinečného patrona, do každé z lahví je vypískována jiná odpověď na otázku: Co pro vás znamená svoboda? Na to, jak vznikaly, se podívejte zde. Zapojte se do dražby i Vy! Proběhne 12. prosince na iDnes.cz.

Ještě větší. V Rakousku vzniká největší lyžařský areál na ledovci na světě. V megaprojektu za 3,3 miliardy korun by se do něj měla spojit dnes už tak obrovská střediska Pitztal a Ötztal. Přibýt by měly ještě tři nové lanovky, 64 hektarů sjezdovek (to je cca 90 fotbalových hřišť) a také 600 metrů dlouhý a sedm metrů široký lyžařský tunel. V provozu by to všechno mělo být v roce 2026.

Mucholapky. Miliony příběhů uvázly na tomto papíru. To je reklamní slogan Papírny Moudrý ze Židlochovic u Brna, která vyrábí známé spirálovité mucholapky. A zdaleka nejen pro Čechy. Loni jich vyvezla 71 milionů do 39 zemí světa a utržila za ně 130 milionů korun.

Už. Burger King začal v Evropě, včetně Česka, prodávat nemasový Rebel Whopper. Tvoří ho sójový a pšeničný protein, směs bylinek, cibule a olej. V tuzemských řetězcích rychlého občerstvení je to první burger svého druhu, stojí stejně jako jeho hovězí předchůdce, podobně i chutná, ale o dost rychleji se tráví.

TO AUTO. Škoda Auto představila novou octavii, tedy auto, kterého se v Mladé Boleslavi vyrobí ročně přes 400 tisíc, které tvoří třetinu prodejů a které je kromě Česka nejprodávanějším autem třeba ve Švýcarsku, Polsku, Chorvatsku nebo Estonsku. Model čtvrté novodobé generace je o něco větší než jeho předchůdce, ale hlavně hraje na emoce a snaží se působit prémiovým dojmem.

Co stálo za spektakulárním pádem Zootu? Podle jeho generálního ředitele Lukáše Uhla se sešly dohromady tři věci, a kdyby byť jedna z nich chyběla, nemuselo to dopadnout tak tvrdě.

Saunová sezona je oficiálně zpátky. A přináší s sebou spoustu výhod – zaručených několik minut řízené relaxace bez mobilu, detoxikaci organismu (nejen) po firemních večírcích a jako bonus prohřátí všech svalů a zlepšení imunity. Jestli si chcete saunování letos užít jinak, zkuste to tady.