skip to main content
Forbes Espresso

Víkendové Espresso: Michelinské hvězdy v Česku, proč byty v Praze nezlevní, kde si zahrát golf

Na vysoké noze

Hvězdy, hvězdy, hvězdičky. Původně byla tahle událost v diářích všech špičkových českých šéfkuchařů označená červenou hvězdičkou už na konci letošního března. Tehdy se měl vyhlašovat výběr prestižního gastronomického průvodce Michelin. Jenže kartami zamíchala pandemie koronaviru, a tak se Česko o svých michelinských hvězdách dozvědělo teprve tento pátek. Jak jsme dopadli?

Praha je prostě Praha. Pokud váháte s investicí do nemovitosti v Praze a čekáte, že ceny půjdou kvůli krizi dolů, nedočkáte se. Zlevní maximálně předražené byty na špatných místech. Tvrdí to alespoň majitel největší tuzemské developerské firmy Central Group Dušan Kunovský.

A růžová je strašná. Minulý pátek skončila na Hithitu crowdfundingová kampaň internetové televize DVTV a urvala si pro sebe rovnou dva rekordy – za nejúspěšnější tuzemskou sbírku na žurnalistický projekt a nejúspěšnější český crowdfundingový projekt vůbec. Přečtěte si, jak to hodnotí jedna z tváří DVTV, Martin Veselovský. A jaké to pro něj bylo, když si kvůli sbírce musel obarvit vlasy na růžovo.

partner Forbes Espressa
Reklama
Počet e-shopů stále strmě stoupá a v posledních měsících se přesun kamenných obchodů do online prostředí ještě urychlil. Rok od roku se ale zvyšuje i objem ukládaných pokut. Hlavně e-shopy, které vznikaly rychle v rámci „boje o přežití“, mohou mít řadu právních nedostatků, za které hrozí velké pokuty. Obraťte se na odborníky z Havel & Partners, kteří vás provedou bezpečným světem e-commerce.

O čem přemýšlet

A co mám dělat jiného? „Tiger Woods si také nestěžuje, jak mu leží míček. Prostě ho hraje tak, jak leží,“ říká Sanjiv Suri, majitel gastronomické skupiny Zátiší Group, jejíž tržby spadly vlivem koronaviru o 98 procent (!). Suri se kvůli tomu musel rozloučit téměř s polovinou ze svých 368 zaměstnanců a totálně překopat koncept svých vyhlášených luxusních restaurací Bellevue, V Zátiší a Mlýnec. Pokud ale někdo neztrácí optimismus, je to právě tento muž. A už má plán, jak to všechno otočit.

Král zbojníků. Když akcie krachujícího Hertzu během několika málo dnů šestkrát znásobily svou hodnotu, mluvilo se o Robinhoodu. Když se podobně naskočilo na krachující JC Penney, jehož cena se ztrojnásobila během čtyř dnů, mluvilo se o Robinhoodu. Když o stovky procent vystřelil titul neznámé a irelevantní čínské firmy Fangdd… nejvyšší čas zjistit, co to ten Robinhood vlastně je. A že má i odvrácenou stranu.

Kam ne/můžete. České hranice jsou víceméně otevřené a po řadě evropských zemí můžeme cestovat bez nutnosti prokazovat se po návratu negativním testem na covid-19 nebo se uklidit do karantény. To je sice fajn, nezapomeňte si ale zjistit, jaké podmínky platí v ostatních evropských zemích. Aby z toho vůbec něco bylo.

Udělejte si dobře

Escape. Velkorysá česká golfová scéna se rozrostla o další hřiště. Najdete ho v Dobrouči u Orlických hor a stojí za ním Petr Kolář, jeden ze zakladatelů firmy na výrobu luxusních vířivek USSPA. Vedení úspěšné firmy už před lety předal dceři, a tak měl na vypiplání osmnáctijamkového areálu evropské úrovně v divukrásné přírodě času i energie dost. A takhle poeticky se o něm rozplývá náš pan nejvyšší.

Skořápka. Když dáte na první dojem, tak o tenhle skvost přijdete. Na první pohled vypadá sýpka ze 17. století jako ruina, stačí ale vejít dovnitř a člověk se ocitne v luxusu. Brněnský podnikatel Robert Matuška po tom, co prodal svou firmu Moravia Propag, koupil zuboženou stavbu na Svitavsku a obrátil se na architektonické studio ORA, které ukázalo, jak elegantně se dá zacházet se starými domy.

Kde by mohla být chyba. Jestli odvádíte skvělou práci, je na vás spoleh, ale pořád se nemůžete, na rozdíl od svých kolegů, dočkat vytouženého povýšení nebo odměny, může to být tím, že neovládáte řeč svého těla. A to může být problém zvlášť v pracovním prostředí. Je víkend, tak si projděte příklady, které vám ukážou, co může být s vaší řečí těla špatně a jak s tím můžete něco dělat.