skip to main content

Víkendové Espresso: Nejbohatší Češi, Karel Gott a proč se v noci neopravují dálnice

Největší & nejbohatší

Nové vydání. Sto pozic, 1,264 bilionu korun a šest miliardářek. To je jen pár čísel z našeho zbrusu nového žebříčku nejbohatších českých podnikatelů. Oproti loňsku je zase o něco delší, takže pokud nemáte na jeho prostudování pár hodin, to nejzásadnější se dočtete tady, v první desítce se totiž děly věci. Tou nejvýznamnější je pád Andreje Babiše z jeho tradičního druhého místa na čtvrté. Proč se to stalo, zjistíte tady. A vaši pozornost si zaslouží i to, že poprvé je v miliardářském žebříčku víc než jen jedna žena. Více se o nejúspěšnějších dámách Česka dozvíte tady.

Byl neuvěřitelně dobrej. Informace o Karlu Gottovi se na vás valí ze všech stran, víme. Jestli ale máte náladu si mistra české populární hudby připomenout i našima očima, dejte si tuhle vzpomínku naší odbornice na showbyznys Ireny Cápové, která kouzlu Karla Gotta definitivně propadla loni v červnu na jeho posledním velkém koncertu v O2 areně.

partner Forbes Espressa
Reklama
Revoluce ve vaší dlani. Mobilní nástroj 9v1 pro tisknutí čehokoli. Kamkoli. Potiskne obálky, krabice, kartony, dokumenty, tašky, knížky, ubrousky a další během pár sekund. Nástroj personalizovaného marketingu – zanechte svým zákazníkům vzkaz na smlouvě nebo dárkové kartě s COLOP e-mark.

Pivo, pečivo & domy

Restart. Lukáš Vašek nikdy nic nepekl a uvařit prý uměl leda vajíčka. Pak ho ale práce v korporátu začala štvát a jeho napadlo, že by se mohl živit jako pekař. Od té doby se moc nevyspal, naučil se ale skvěle péct a v Praze rozjel fenomén cronutů, na kterých ujíždějí tisíce lidí… Pokud máte rádi sladké, přečtěte si příběh dnes už ikonického pekařství Oh Deer Bakery.

A jestli víc holdujete pivu, tak si klikněte na story Radka Arnošta. I on pracoval v nadnárodní firmě, a když ho to přestalo po skoro 20 letech naplňovat, přestěhoval se do jihočeského města Vlachovo Březí a začal tam v pivovaru ze 17. století vařit pivo Březí koza. A míří s ním mezi top 10 českých minipivovarů.

Skládačka. A šikovné české ručičky potřetí – ve vyhlášené australské lokalitě East Gippsland u Tasmanova moře vznikne osada, na jejímž začátku i konci stojí Kamila Novotná, Češka žijící v Melbourne, a její ryze český produkt – montovaný ekologický dům Ecokit. Jeho jednotlivé části do sebe zapadají jako kostičky lega a hotový může být už za týden. Australany zaujal natolik, že získal finanční podporu od soukromého investora i města Melbourne.

Co vy na to?

Není to ideální. Tahle otázka vás napadne pokaždé, když jedete po modernizované D1 – proč se tady nepracuje taky v noci podobně jako v Německu, aby to šlo trochu rychleji? Důvodů je několik, od toho, že v noci se nesmí zavážet materiál, po bezpečnost provozu. Kdo na to má čas (a sílu), víc se dozví tady.

Lesk a bída sdílení. Koloběžky Lime nebo Airbnb štvou v Praze stále víc jejích obyvatel včetně našeho šéfredaktora Petra Šimůnka. A tak se z toho všeho vypsal v komentáři, který se zamýšlí nad tím, co se stalo s ideály sdílené ekonomiky. Z té nové, lepší, zdravější tváře kapitalismu, která slibovala méně spotřeby, sdílení místo vlastnictví a radost místo práce.

Malý bonus

Devět kroků k novému životu. Vytvořit si nový zvyk prý zabere 66 dní a i ty zvyky, které na první pohled vypadají jako malá a málo podstatná vylepšení, mohou ve skutečnosti váš život zásadně proměnit. Chtěli byste to vyzkoušet? Tady je 9 tipů na činnosti, se kterými můžete začít (čtení je tam taky).