skip to main content
Forbes Espresso

Víkendové Espresso: Nejdůležitější muž Česka, kdy to všechno skončí, poražený bitcoin

Bojovníci

Kdo je Roman Prymula. Jeho věčně vážný výraz a úsporný projev nezapřou duši vojáka. Ještě před dvěma týdny se o něm hovořilo jako o muži na odstřel. Dnes je z něj mozek operace, která zemi provádí karanténou a dost možná největší krizí v novodobé historii Česka. Bezmezně mu naslouchá a důvěřuje i tradičně svéhlavý premiér Andrej Babiš. Co byste o momentálně nejdůležitějším muži Česka měli vědět?

Dva světy Andreje Babiše. Zatímco Petr Kellner krvácí s Home Creditem (lidé nekupují spotřební zboží), dvojka Radovan Vítek se potýká s prázdnými hotely (jeho CPI Hotels patří k největším sítím v ČR) a třetí Karel Komárek odepisuje zisky kvůli zavřeným sportovním ligám, na které se nedá sázet, na byznys Andreje Babiše dopadá současná situace ze všech nejbohatších Čechů nejméně.

Musíme si pomáhat. Česko šije roušky, Petr Kellner je pro nás nakoupil v Číně, Daniel Křetínský a Patrik Tkáč taky, jen je vedle Česka věnují i Slovensku, Radovan Vítek vládě nabídl pro uložení nemocných své hotely, Josef Průša tiskne pro doktory a sestry celoobličejové kryty (aby nemuseli nosit PETky) a spousta dalších byznysmenů rozjíždí projekty, které dokazují, že to s lidmi ještě není ztracené.

tip Forbes Espressa
Reklama

Data

Na mapě. Nejlepším pomocníkem v boji proti epidemii jsou vždy informace a jejich užitečné zobrazení. Pokud vás zajímá, kolik je kde nakažených i další údaje, třeba pozitivní cifry počtu uzdravených, ale i ekonomická data, začněte sledovat projekt české firmy CleverMaps.

První poražený. Měl být aktivum, které prokáže svůj význam a hodnotu, až přijde velká krize. Zatímco trhy a akcie budou padat střemhlav dolů, bitcoin a ostatní kryptoměny měly růst. Měl to být klasický safe haven, komodita, která z různých důvodů nebude ztrácet svoji hodnotu. Jenže během posledních dní se stal pravý opak – hodnota nejpopulárnější kryptoměny letěla dolů tempem, které zaskočilo úplně všechny. Z pohledu kryptoměn vypadal uplynulý týden zhruba nějak takto.

Cena za úspěch. V Číně všechno začalo a Čína se teď podle všeho už uzdravuje. Nebylo to ale jen tak, tvrdá opatření mají na lidi i tvrdý dopad. Mnoho lidí se kvůli přísné karanténě dostalo do existenčních problémů, jiní se potýkali s nedostatkem jídla a výrazně stoupl i počet žádostí o rozvod.

Investice. Je to klišé, ale také fakt – s každou krizí přicházejí příležitosti. Akciové trhy nyní z pochopitelných důvodů oslabily na dlouho nevídané úrovně, ale současná situace si už začíná říkat o pečlivý „stock picking“. A tohle je podle předních českých investorů deset titulů, na které se v těchto dnech vyplatí zaměřit.

Čas pro vás

Kdy to všechno skončí? To je otázka za milion dolarů, jasná odpověď na ni neexistuje, my jsme se ale podívali aspoň na více či méně kvalifikované odhady.

Buďte lepší. Originální návod, jak do té doby přežít domácí karanténu, home office, jak si opatřit oběd, podpořit ty, kterým se ze dne na den zastavilo živobytí, nebo o čem všem teď přemýšlet, nabízí ve svých glosách náš nejvyšší, šéfredaktor Petr Šimůnek, který se s tím vším pere stejně jako my. A když se do sebezdokonalování pustíte, přečtěte si taky, proč je dobře, že můžeme fast life nechat chvíli spát.

Dárek pro vás. Do konce března jsme pro vás zdarma otevřeli archiv všech čísel našeho tištěného magazínu v digitální aplikaci. Zároveň s tím zpřístupníme také audioverzi, kterou provozujeme dohromady s audioteka.cz, jíž patří poděkování. Snad vám dodají potřebnou dávku optimismu, protože na něm my ve Forbesu stavíme. Kromě aktuálního čísla, které si můžete koupit v našem e-shopu a nechat zaslat zdarma (za podporu děkujeme!), vám budou k dispozici všechna předchozí vydání. Stáhněte si aplikaci Forbes Česko: pro iOS nebo Android. Po spuštění aplikace klikněte v pravém horním rohu na ikonu hlavy a přihlaste se pomocí následujících údajů. Uživatelské jméno: mamevasradi@forbes.cz, heslo: 65536.