skip to main content

Víkendové Espresso: Nejkontroverznější budova v Česku a nové jméno pro Chuchli

Business basic

V koncích. Velkou událostí tohoto týdne je kolaps nejstarší cestovní kanceláře na světě Thomas Cook, která před skoro 200 lety vymyslela organizované zájezdy. Jenže ty vyhledává stále méně lidí a britské, tradicím věrné cestovce to na budoucnost už nestačilo. Co všechno se podílelo na jejím pádu, se dočtete tady. Jestli vás zajímá, jaké to je, odjet na dovolenou s firmou, která jde rovnou do likvidace, koukněte sem. A jestli si chcete rozšířit obzory o to, kterým dalším zavedeným firmám zlomil letošní rok vaz, pak klikněte sem.

Je kompletní. V Praze se otevřelo největší kongresové centrum ve střední Evropě. Společně s tzv. malou halou se jmenuje O2 universum a je součástí O2 areny, která je tak 15 let po svém otevření konečně hotová. Vlekoucí se projekt dotáhla do konce firma Betsport, která patří do skupiny PPF Petra Kellnera a která získala O2 arenu do správy před šesti lety po rozstřelu se skupinou KKCG dalšího miliardáře Karla Komárka.

Změny na obzoru. Výrobce letadel Aero Vodochody možná změní majitele. Jeho dosavadní vlastník Penta Investments potichu jedná o možném prodeji se zbrojařskou skupinou Omnipol rodiny Richarda Hávy. Pentě, jejíž významná část patří Marku Dospivovi, došla trpělivost zejména s prodražujícím se vývojem bitevních letadel L-39NG. A právě o jejich výrobu by měl Omnipol zájem.

tip Forbes Espressa
Reklama
Zajímá vás, jak je na tom Česká republika po 30 letech od revoluce? Na to se budeme ptát nejen vlády už 23. října v Ostravě. Přední čeští odborníci v oblasti konkurenceschopnosti, vzdělávání a kvality života analyzují politický, ekonomický a společenský vývoj České republiky, upozorní na stávající problémy a doporučí vládě kroky k jejich řešení.

Zprávy z Prahy

Nové jméno. Už za pár hodin začne v Chuchli pátý ročník Evropského poháru žokejů, který propojuje nejlepší české koně a nejlepší mezinárodní jezdce. Zazávodit si přijede i dostihová superstar Christophe Soumillon. Chuchelské závodiště, které už dva roky vlastní Radovan Vítek a jeho žena Marie, se na to pořádně připravilo a kompletně změnilo svou image a jméno. Odteď je to Chuchle Arena Praha.

Ta nej. Česko bude mít za čtyři roky možná svou novou nejvyšší a nejkontroverznější budovu. Pokud půjde všechno podle plánů, vznikne v Butovicích, bude se jmenovat Top Tower, bude vypadat, jako by na ní ztroskotala loď, a rozjede u nás tzv. coliving, což je moderní koncept nájemního bydlení založený na co nejmenších bytech a velkých společných kuchyních, obývácích a dalších společenských místnostech.

Číslo dvě. Populární hračkářství Hugo chodí bos expanduje. Projekt Adély Kantůrkové, která kdysi nemohla sehnat pořádné hračky pro své děti, až se je rozhodla sama prodávat, a to výhradně ty od českých výrobců, má od úterka dvě pobočky. Novou najdete na Letné. Novinky z ráje pro rodiče, kteří nedají dopustit na hračky svého dětství, tím ale nekončí. Firma se zároveň rozrostla o nové lidi a Kantůrková by chtěla rozjet franšízu po celém Česku. V květnu to přitom ještě vypadalo, že kvůli jedné špatné investici úplně skončí.

Zapracujte na sobě

Chcete porozumět úspěšným ženám? Pak byste si od nich měli něco přečíst. Leadership je sice jen jeden, cest k němu ale vede několik a jinak se k autentické a vnitřně pevné osobě dostávají muži a jinak ženy. Všichni z vás, kdo hledají inspiraci, chtějí ženský svět trochu víc pochopit nebo prostě jen rádi čtou, by si měli projít tenhle čtenářský deník Lenky Mrázové. Bude se vám hodit.

Dělání je lék. Kolegyně Klára Elšíková má ráda výzvy a nebojí se zkoušet věci, do kterých se nám ostatním z tepla redakce moc nechce. Naposledy se vydala na dva týdny sbírat víno na šampaňské do malého rodinného vinařství Piollot Pére et Fils proto, že se v časopisu Monocle dočetla, že sbíráním vína si jezdí čistit hlavu designéři, právníci i velcí CEOs. Jak jí to její francouzské mindfulness šlo, se dozvíte tady.

TA otázka. Závěrem pro vás máme jeden tip, který se třeba jednou bude hodit. Až půjdete na pracovní pohovor, dejte si pozor na jednoduchou, ale často podceňovanou otázku: „Proč bychom měli najmout zrovna vás?“ Nemusí zaznít napřímo, ale vždycky na ni dojde. A pokud chcete na pohovoru uspět, nesmíte ji zamluvit. Takže nabízíme pár rad, jak se připravit a odpovědět na výbornou.